OK

OK Cancel

Thank you

Close

5 faktów, których nie wiesz o skórze odwodnionej!

  • favoris

Skóra odwodniona to skóra, która z różnych przyczyn ma zaburzone funkcje utrzymywania takiej ilości wody, która gwarantuje jej prawidłowe funkcjonowanie. Skóra zawiera prawie 20% ogólnej ilości wody wchodzącej w skład organizmu człowieka.

W ciągu doby odparowuje jej z naskórka nawet do 500 ml, ale ilość ta wzrasta w wyniku wysokiej temperatury, promieniowania słonecznego i niskiej wilgotności powietrza oraz nieprawidłowej pielęgnacji. Odwodniona skóra twarzy jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne i szybciej pojawiają się na widoczne oznaki starzenia, takie jak utrata jędrności i zmarszczki. Czego jeszcze nie wiesz o skórze odwodnionej?

Skóra odwodniona, czyli…każda?

Odwodnienie, choć najczęściej kojarzy się ze skórą suchą może tak naprawdę towarzyszyć także skórze mieszanej, nawet tłustej, która na odwodnienie potrafi reagować zwiększoną produkcją sebum. O ile jednak skóra mieszana, czy tłusta nie muszą być odwodnione, o tyle skóra sucha, dojrzała i po menopauzie prawie zawsze cierpi z powodu niewystarczającej ilości wody w jej głębszych warstwach i naskórku. Ma to związek z nieszczelnością jej płaszcza lipidowego i niską ilością NMF - naturalnego czynnika nawilżającego bogatego w składniki uszczelniające barierę ochronną skóry. Sprzyja to szybszemu odparowywaniu wody, co powoduje wysuszenie skóry, która reaguje ściągnięciem, zaczerwieniem, łuszczeniem.

Picie wody nawilża skórę odwodnioną

I tak i nie. Wypijanie ok. 2 litrów płynów dziennie wzmacnia skórę dostarczając jej odpowiedniej ilości wody, ale jeśli skóra ma uszkodzony płaszcz lipidowy, np. z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, niewłaściwej diety lub nieodpowiedniej pielęgnacji, woda i tak odparuje ze skóry zbyt szybko. Jak nawodnić skórę twarzy? Skórę odwodnioną należy nawilżać od środka i chronić oraz wzmacniać jej barierę ochronną od zewnątrz, aby zapobiec naskórkowej utracie wody.

Czy tylko krem nawilżający nawilża?

Krem nawilżający zawiera w składzie wodę…jak każdy krem, ale to nie ona jest odpowiedzialna za nawilżenie skóry. Kremy nawilżające zawierają w składzie substancje o działaniu higroskopijnym, czyli wiążącym wodę w skórze, jak prowitamina B5 lub kwas hialuronowy mało - i wielkocząsteczkowy obecny np. kremie Vichy Aqulia Thermal. Poza tym dzięki obecności lipidów, ceramidów i substancji o działaniu okluzyjnym uszczelniają naskórek zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody. Działanie nawilżające, a dokładniej mówiąc, zatrzymujące wodę w skórze będzie miał również krem odżywczy i tłusty, tylko dodatkowo będą one zawierały wyższe stężenie substancji barierowych oraz emolientów.

Z wiekiem skóra potrzebuje więcej nawilżenia

Niestety jest to prawda, ale możesz dopasować pielęgnację do potrzeb swojej skóry, uzupełniając ją o maseczki do twarzy (niektóre rodzaje maseczek są przystosowane do specyfiki skóry odwodnionej) , serum i skoncentrowany krem na noc, które pomogą uzupełnić niedobory wody w skórze. Z wiekiem w skórze spada poziom kwasu hialuronowego oraz lipidów i ceramidów stanowiących elementy naturalnego czynnika nawilżającego obecnego w skórze, dlatego są to szczególnie cenne substancje, których powinnaś szukać w kremach do skóry odwodnionej.

Woda termalna…nie nawilża!

To prawda, ponieważ ze względu na budowę skóry i strukturę naskórka woda stosowana nawet na najbardziej odwodnioną skórę z zewnątrz nie przeniknie do jej głębszych warstw. Woda termalna ma jednak inne cenne właściwości, dlatego warto włączyć ją do codziennej pielęgnacji. Łagodzi podrażnienia, odświeża makijaż, chłodzi. Jednak trzeba pamiętać, aby po dłuższej chwili od zastosowania osuszyć skórę, ponieważ pozostawienie wody na skórze wywoła efekt odwrotny od zamierzonego, czyli skóra będzie bardziej sucha.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top