OK

OK Cancel

Thank you

Close

Brak miesiączki przez rok: czy przechodzę menopauzę?

Dłuższy brak miesiączki – czy to menopauza? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet.

Brak miesiączki przez rok: czy przechodzę menopauzę?

Większość nie jest pewna, jak długo należy nie mieć miesiączki, aby móc zacząć myśleć, że to już może okres menopauzy? Pół roku, rok, a może jeszcze dłużej? Czy istotne są jakieś inne objawy, czy sam brak miesiączki wystarczy, aby potwierdzić, że to już TO? Postawienie diagnozy faktycznie wymaga nawet kilku miesięcy obserwacji.

Jak to możliwe, że to, co pojawiało się niemal co miesiąc przez ostatnie 30 czy 40 lat, nagle zanika? I kiedy wiadomo, że już więcej się nie pojawi? To jedne z najważniejszych i najczęstszych pytań. Ustanie miesiączki to zawsze duże zaskoczenie, mimo że wiesz, że na jakimś etapie życia to w końcu nastąpi. Dlatego warto wiedzieć, kiedy to zjawisko oznacza, że już nadeszła menopauza, a kiedy powinnaś mieć jeszcze wątpliwości.

Dowiedz się, jak często chodzić do ginekologa podczas menopauzy.

Aktywność jajników może być nierównomierna, stąd nieregularne miesiączki

Teraz odpowiemy na pytanie, ile czasu bez miesiączki wystarczy, żeby potwierdzić menopauzę. Uważa się, że kobieta przechodzi ją, jeżeli przez 12 kolejnych miesięcy nie wystąpiła u niej menstruacja. U niektórych kobiet zdarza się jednak, że miesiączka powraca nawet po rocznej przerwie. Może to oznaczać powrót aktywności jajników, które ponownie zaczęły funkcjonować, choć jest to tymczasowe. W takim wypadku warto zawsze wykonać badanie ultrasonograficzne miednicy. Pomoże ono wyeliminować inne przyczyny krwawienia niż miesiączka w okresie około-menopauzalnym, a tym samym potwierdzić diagnozę, czyli nadejście menopauzy.

W przypadku gdy miesiączka ustanie na dłuższy okres, zalecane są regularne wizyty oraz badania u ginekologa, aby mieć pewność co do aktywności jajników. Nie chodzi jednak wyłącznie o potwierdzenie menopauzy, ale także o monitorowanie stanu zdrowia i organizmu, który bardzo zmienia się w tym czasie.

Menopauza a miesiączka – wskazówki

● 12 miesięcy z rzędu bez miesiączki to najczęściej oznaka, że pojawiła się menopauza. Miesiączka w okresie okołomenopauzalnym może jednak powrócić, dlatego zawsze należy odwiedzić ginekologa dla potwierdzenia diagnozy.
● Już po wystąpieniu menopauzy zaleca się regularne badania ginekologiczne w celu upewnienia się co do aktywności jajników.

Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.

Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.

Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skórymenopauziesuchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowegowypadaniu włosów czy zakolach.

Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzykrem przeciwzmarszczkowykrem pod oczyserum do twarzykrem na trądzikkrem na nocampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.

Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie HialuronowymKolagenie czy Peptydach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!

Najczęściej czytane

go to top