OK

OK Cancel

Thank you

Close

Cera czy skóra? Nie wiesz czym się różnią? Sprawdź!

Struktura skóry nie jest jednolita – w zależności od pełnionych funkcji może być grubsza lub cieńsza w poszczególnych partiach ciała. Skóra pokrywająca twarz zawiera mniejszą ilość tkanki tłuszczowej i nazywamy ją cerą.

Budowa i funkcje skóry

Skóra to narząd pokrywający całe ciało - jej powierzchnia u dorosłego człowieka wynosi od 1,5 do 2 m2, grubość zaś waha się od 0,5 do 4 mm. Zbudowana jest z trzech warstw, tj. naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek tworzą głównie komórki nabłonkowe i barwnikowe, skórę właściwą - tkanka łączna wraz z włóknami kolagenowymi i elastynowymi, fibroblastami, naczyniami krwionośnymi i nerwami. Tkankę podskórną tworzy tkanka łączna i tłuszczowa, włókna nerwowe, naczynia krwionośne i chłonne.
Najważniejszą funkcją skóry jest ochrona narządów wewnętrznych przed czynnikami zewnętrznymi, do których należą: urazy mechaniczne, promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury, środki chemiczne, drobnoustroje i pasożyty. Ponadto skóra odpowiada za regulację równowagi wodno-elektrolitowej, syntezę hormonów, wchłanianie witamin i lipidów, gromadzenie tłuszczów. Najbardziej narażona na szkodliwe czynniki środowiskowe jest skóra twarzy, dlatego jej pielęgnacja wymaga szczególnej troski.

Typy skóry twarzy

Skóra sucha
Charakteryzuje się wrażliwością i słabym nawilżeniem, co wynika z małej aktywności gruczołów łojowych, wydzielających naturalną substancję ochronną - sebum. Zaniedbanie tego typu cery może zaowocować świądem i łuszczeniem. Kosmetyki dedykowane cerze suchej powinny nie tylko ją nawilżać, ale także wykazywać zdolność zatrzymywania wody w jej strukturach.

Skóra normalna
Idealny typ cery. Jest prawidłowo nawilżona, dobrze reaguje na czynniki zewnętrzne, nie ma tendencji do wyprysków, ma zdrowy koloryt. Jest prawidłowo napięta, sprężysta, naturalnie zmatowiona. Cera normalna jest typowa dla dzieci - u osób dorosłych występuje bardzo rzadko.

Skóra mieszana
Cera mieszana to połączenie cery tłustej z normalną lub suchą (skłonność do łojotoku występuje w strefie T - czoło, nos, broda). Jej pielęgnacja jest dość problemowa, ponieważ wymaga zabiegów dedykowanych zarówno skórze tłustej, jak i suchej lub normalnej.

Skóra tłusta i trądzikowa
Głównym problemem cery tłustej jest nadaktywność pracy gruczołów łojowych. Ma tendencję do zmian trądzikowych, dlatego nazywana jest cerą z problemami. Widoczne są na niej rozszerzone pory oraz gromadzące się w ujściach mieszków włosowych zaskórniki. Jej pielęgnacja powinna opierać się na nawilżaniu oraz zmniejszaniu grubości warstwy rogowej oraz regulacji funkcjonowania gruczołów łojowych.

Cera a wiek

Wraz z wiekiem metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu. Nawet cera tłusta może przekształcić się w suchą i szorstką, co związane jest ze zmniejszeniem aktywności gruczołów łojowych i potowych, znajdujących się w tkance podskórnej, oraz zgrubieniem warstwy rogowej naskórka. Maleje produkcja nowych komórek, a także zdolność do procesów regeneracji oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, co dodatkowo pogłębia problem suchości. Procesu starzenia skóry nie można zatrzymać, jednak poprzez właściwą pielęgnację można znacznie go opóźnić. Podstawą jest nawilżanie i odżywianie cery preparatami kosmetycznymi oraz nawadnianie całego organizmu. Istotną rolę odgrywa też zdrowa, zbilansowana dieta, wypoczynek oraz aktywność fizyczna.

go to top