OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy drożdżaki na skórze można zwalczyć domowymi sposobami?

Drożdżaki to najczęściej atakujące skórę grzyby, które mogą być odpowiedzialne za wiele różnych chorób skóry. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło się nam zmagać z infekcją grzybiczą skóry, prawdopodobnie była ona wywołana właśnie drożdżakami na skórze.

Czy drożdżaki na skórze można zwalczyć domowymi sposobami?

Co jest najczęstszą przyczyną pojawienia się grzyba na skórze? I czy można zwalczyć go domowymi sposobami? Podpowiadamy, jak leczyć drożdżaki na skórze!

Drożdżaki na skórze - przyczyny

Choroby grzybicze u ludzi przybierają bardzo często postać zakażenia skóry (twarzy, ciała lub głowy), włosów, paznokci, błon śluzowych, a także tkanki podskórnej. Drożdżaki, które występują fizjologicznie na naszej skórze oraz błonach śluzowych, są przyczyną choroby skóry i mogą stać się zagrożeniem dopiero w momencie, gdy pojawią się inne sprzyjające czynniki np. wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza czy osłabienie odporności organizmu wywołane np. cukrzycą czy leczeniem antybiotykami.

Drożdżaki na skórze - objawy grzybicy skóry

Objawy grzybicy skóry mogą różnić się od siebie w zależności od rodzaju grzyba, który wywołał zmiany chorobowe, jak również miejsca jego lokalizacji. Najczęściej jednak grzybica skóry objawia się nadmiernym złuszczaniem i rogowaceniem skóry, rumieniem, pęcherzykami, a także uporczywym swędzeniem. Drożdżaki na skórze są odpowiedzialne za takie choroby, jak: łojotokowe zapalenie skóry czy łupież skóry głowy, wywołane przez drożdżaki Malassezia Furfur.

Leczenie drożdżycy - skonsultuj się z dermatologiem

Jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę skóry, która została wywołana przez drożdżaki, zdecydowanie nie powinniśmy zwlekać z wizytą u dermatologa. Doświadczony specjalista oceni, z jakim rodzajem grzyba na skórze mamy do czynienia i dobierze właściwą metodę jego leczenia. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków przy chorobach grzybiczych skóry wymagane jest stosowanie specjalistycznego leczenia przy pomocy przeciwgrzybiczych środków farmakologicznych. Lekarz może jednak również zalecić stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, by dodatkowo przyspieszyć leczenie grzybicy. Pamiętajmy, że drożdżaki na skórze rzadko kiedy można zwalczyć samodzielnie przy pomocy domowych sposobów, dlatego w kwestii leczenia drożdżaków, najlepiej stosować się do porad lekarza.

Jeżeli mamy do czynienia z drożdżakami na skórze wiele uwagi musimy poświęcić na właściwy sposób pielęgnacji skóry, który powinien stanowić uzupełnienie leczenia prowadzonego przez specjalistę. W przypadku zmian chorobowych na skórze twarzy lub ciała bardzo ważne jest stosowanie delikatnych kosmetyków o właściwościach łagodzących, które zmniejszą skłonności skóry do podrażnień, rumienia czy swędzenia. Jeśli mamy do czynienia z łupieżem wywołanym przez drożdżaki Malassezia furfur, najlepiej szukać szamponu, który nie tylko ułatwi nam usuwanie martwych komórek naskórka czy złagodzi dyskomfort skóry, ale też będzie posiadał aktywne składniki przeciwgrzybicze np. dwusiarczek selenu w szamponie przeciwłupieżowym Vichy Dercos. Pamiętajmy jednak o tym, że właściwa pielęgnacja nie zawsze stanowi wystarczającą metodę w walce z drożdżakami na skórze, dlatego nie należy traktować jej jako alternatywy leczenia pod kontrolą lekarza.

Zespół Vichy

go to top