OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

Skąd się biorą przebarwienia skóry?

Przyczyny powstawania przebarwień skóry mogą mieć różne podłoże. W ujęciu dermatologicznym dzieli się je na kilka kategorii:

 • Plamy soczewicowate i piegi.

 • Przebarwienia hormonalne powstające wskutek nadczynności tarczycy i stosowania antykoncepcji. Pojawiają się również jako ostuda (melasma) w okresie ciąży i menopauzy.

 • Przebarwienia wtórne, czyli takie, które pojawiają się pod wpływem bodźców zewnętrznych - promieni UV, środków chemicznych, stanów zapalnych, etc.

Niezależnie od przyczyny przebarwienia na skórze zawsze powstają w wyniku nierównomiernej pigmentacji, a więc poziomu melaniny. Plamy pojawiają się, gdy rozłożenie tego naturalnego barwnika w melanocytach (komórkach produkujących melaninę) patologicznie wzrasta lub maleje.

Jak walczyć z przebarwieniami na twarzy? - okiem dermatologa

W walce z przebarwieniami fundamentalne miejsce zajmują działania profilaktyczne. Unikanie nadmiernej ekspozycji ciała na słońce, używanie kremów z filtrami UV (także w pochmurne dni oraz zimą), stosowanie zbilansowanej diety i prowadzenie zdrowego trybu życia to najlepsze sposoby, aby nie doświadczyć problemu nieestetycznych plam pigmentacyjnych.

Jeśli jednak profilaktyka nie wystarczy i na skórze pojawią się przebarwienia, należy wówczas przejść do odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy. A pierwszym krokiem pielęgnacji jest oczywiście stosowanie właściwych kosmetyków. Tak, jednak wiele osób ma wątpliwości, czy dostępne na rynku kremy redukujące przebarwienia są w stanie skutecznie wyeliminować problem. Wszystko zależy od składu danego preparatu. Jak wiadomo krem kremowi nierówny, dlatego też należy po pierwsze, wiedzieć czego się szuka, a po drugie, kierować się sprawdzonymi markami, oferującymi specjalne kremy na przebarwienia.

Jaki jest skuteczny krem redukujący przebarwienia?

Według dermatologów pierwszym, najlepszym kosmetykiem redukującym przebarwienia skóry są kremy rozjaśniające. To preparaty, które powinny zawierać w swoim składzie substancje aktywne, kompleksowo wpływające na wyrównanie ilości melaniny w skórze. Do wyrównania poziomu barwnika można dojść poprzez zahamowanie różnych etapów jego syntezy, eliminację patologicznego nadmiaru melaniny, a także osłabienie pracy czynników pobudzających melanogenezę. Mając na uwadze powyższe, dobry krem redukujący przebarwienia powinien zawierać wybrane substancje:

 • o działaniu rozjaśniającym (np. arbutyna, kwas kwas azelainowy, tyramina, morwa, lukrecja, witamina C, retinol),

 • eliminujące wolne rodniki (np. kwas askorbinowy lub fitowy, zielona herbata),

 • przyspieszające obrót skórny (np. kwas salicylowy, kwas jabłkowy, kwas pirogronowy),

 • oraz ekstrakty roślinne wyrównujące koloryt skóry (np. ogórek, cytryna, mydlica lekarska, kombucha, brzoza).

Ponadto skuteczne serum na przebarwienia dobrze jeśli zawiera substancje przeciwzapalne, no i oczywiście chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest kilka preparatów tego typu. Wśród nich znajduje się na przykład Idealia Rozświetlający Krem Wygładzający, który wyrównuje koloryt skóry i wygładza jej powierzchnię.

Odpowiadając więc na pytanie “Czy istnieje skuteczny krem redukujący przebarwienia?”, należy powiedzieć “Tak” - jednak żaden krem wybielający nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będziemy przestrzegać zaleceń profilaktycznych. Przy stosowaniu każdego kremu redukującego przebarwienia konieczne jest przede wszystkim ograniczenie ekspozycji skóry na słońce! A co z maskowaniem? Oczywiście nie zaszkodzi - bowiem wiele podkładów stanowi dodatkową ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednak po co wyłącznie tuszować, kiedy trwale można pozbyć się nieestetycznego problemu?

Rekomendowane produkty

 • Rozświetlający krem wygładzający do skóry suchej VICHY IDÉALIA
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Pielęgnacja twarzy

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas laktobionowy czym jest?

  Pielęgnacja twarzy

  Kwas laktobionowy czym jest?

  Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

  Przeczytaj artykuł

  go to top