OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

Skąd się biorą przebarwienia skóry?

Przyczyny powstawania przebarwień skóry mogą mieć różne podłoże. W ujęciu dermatologicznym dzieli się je na kilka kategorii:

  • Plamy soczewicowate i piegi.

  • Przebarwienia hormonalne powstające wskutek nadczynności tarczycy i stosowania antykoncepcji. Pojawiają się również jako ostuda (melasma) w okresie ciąży i menopauzy.

  • Przebarwienia wtórne, czyli takie, które pojawiają się pod wpływem bodźców zewnętrznych - promieni UV, środków chemicznych, stanów zapalnych, etc.

Niezależnie od przyczyny przebarwienia na skórze zawsze powstają w wyniku nierównomiernej pigmentacji, a więc poziomu melaniny. Plamy pojawiają się, gdy rozłożenie tego naturalnego barwnika w melanocytach (komórkach produkujących melaninę) patologicznie wzrasta lub maleje.

Jak walczyć z przebarwieniami na twarzy? - okiem dermatologa

W walce z przebarwieniami fundamentalne miejsce zajmują działania profilaktyczne. Unikanie nadmiernej ekspozycji ciała na słońce, używanie kremów z filtrami UV (także w pochmurne dni oraz zimą), stosowanie zbilansowanej diety i prowadzenie zdrowego trybu życia to najlepsze sposoby, aby nie doświadczyć problemu nieestetycznych plam pigmentacyjnych.

Jeśli jednak profilaktyka nie wystarczy i na skórze pojawią się przebarwienia, należy wówczas przejść do odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy. A pierwszym krokiem pielęgnacji jest oczywiście stosowanie właściwych kosmetyków. Tak, jednak wiele osób ma wątpliwości, czy dostępne na rynku kremy redukujące przebarwienia są w stanie skutecznie wyeliminować problem. Wszystko zależy od składu danego preparatu. Jak wiadomo krem kremowi nierówny, dlatego też należy po pierwsze, wiedzieć czego się szuka, a po drugie, kierować się sprawdzonymi markami, oferującymi specjalne kremy na przebarwienia.

Jaki jest skuteczny krem redukujący przebarwienia?

Według dermatologów pierwszym, najlepszym kosmetykiem redukującym przebarwienia skóry są kremy rozjaśniające. To preparaty, które powinny zawierać w swoim składzie substancje aktywne, kompleksowo wpływające na wyrównanie ilości melaniny w skórze. Do wyrównania poziomu barwnika można dojść poprzez zahamowanie różnych etapów jego syntezy, eliminację patologicznego nadmiaru melaniny, a także osłabienie pracy czynników pobudzających melanogenezę. Mając na uwadze powyższe, dobry krem redukujący przebarwienia powinien zawierać wybrane substancje:

  • o działaniu rozjaśniającym (np. arbutyna, kwas kwas azelainowy, tyramina, morwa, lukrecja, witamina C, retinol),

  • eliminujące wolne rodniki (np. kwas askorbinowy lub fitowy, zielona herbata),

  • przyspieszające obrót skórny (np. kwas salicylowy, kwas jabłkowy, kwas pirogronowy),

  • oraz ekstrakty roślinne wyrównujące koloryt skóry (np. ogórek, cytryna, mydlica lekarska, kombucha, brzoza).

Ponadto skuteczne serum na przebarwienia dobrze jeśli zawiera substancje przeciwzapalne, no i oczywiście chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest kilka preparatów tego typu. Wśród nich znajduje się na przykład Liftactiv Collagen Specialist krem na dzień, który wyrównuje koloryt skóry i wygładza jej powierzchnię.

Odpowiadając więc na pytanie “Czy istnieje skuteczny krem redukujący przebarwienia?”, należy powiedzieć “Tak” - jednak żaden krem wybielający nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będziemy przestrzegać zaleceń profilaktycznych. Przy stosowaniu każdego kremu redukującego przebarwienia konieczne jest przede wszystkim ograniczenie ekspozycji skóry na słońce! A co z maskowaniem? Oczywiście nie zaszkodzi - bowiem wiele podkładów stanowi dodatkową ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednak po co wyłącznie tuszować, kiedy trwale można pozbyć się nieestetycznego problemu?

go to top