Czy menopauza zatrzyma endometriozę?
Odpowiedź nie jest wcale tak oczywista, jak może się wydawać, i trudno jest przewidzieć, czy menopauza całkowicie ją zatrzyma.
Najpierw przyjrzyjmy się jednak jej oznakom i zacznijmy od zdefiniowania endometriozy, wyjaśnienia, kiedy i dlaczego występuje oraz tego, czy endometrioza po menopauzie nie będzie już dla Ciebie tak dużym problemem, jak wcześniej.
Czym jest endometrioza i jak wiele kobiet dotyka?
Jest ona dość powszechnie występującym zaburzeniem ginekologicznym, które dotyka, mówiąc ogólnie, aż jedną na dziesięć kobiet(1). Jak więc widzisz, to bardzo powszechne schorzenie.
Jak dokładnie objawia się ta przypadłość? Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy oraz mięśniem sercowym (otrzewna, miednica, jajniki, układ pokarmowy). Związane jest to z odpływem krwi przez jajowody do jamy otrzewnej (przestrzeń w jamie brzusznej zawierająca żołądek, jelita oraz wątrobę) podczas menstruacji.
Czy endometrioza w menopauzie ustępuje?
Menopauza u kobiet, występująca w sposób naturalny, sprawia, że jajniki produkują mniej estrogenów, w rezultacie czego objawy endometriozy mogą ulec znacznemu złagodzeniu.
Nie oznacza to jednak, że endometrioza po menopauzie na pewno całkowicie ustąpi.
Zaraz przekonasz się dlaczego.
Można to wyjaśnić w ten sposób, że powodowane endometriozą zmiany „zostają uśpione” w wyniku braku wydzielania hormonów, które do tej pory sterowały całym Twoim życiem.
Z drugiej strony jednak leczenie hormonalne po ustąpieniu miesiączki może spowodować, że endometrioza powróci. Menopauza może być więc okresem, w którym znowu możesz borykać się z bólem miednicy, krwawieniem lub innymi przypadłościami, które towarzyszyły ci już wcześniej.
Wniosek może być jeden – wszystko zależy od indywidualnego przypadku, ponieważ każdy organizm jest tak naprawdę inny. Dlatego mimo tego, że na ogół menopauza może zmniejszyć objawy, nie oznacza to wcale, że znikają one w pełni po zakończeniu miesiączkowania.
Źródła:
1. Bulun SE. Endometriosis. N Engl J Med 2009;360:268–279.
Odkryj innowacyjną pielęgnację
Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie
SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE
1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.
2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.
skóra dojrzała?