OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy menopauza zatrzyma endometriozę?

Odpowiedź nie jest wcale tak oczywista, jak może się wydawać, i trudno jest przewidzieć, czy menopauza całkowicie ją zatrzyma.

Czy menopauza zatrzyma endometriozę?

Najpierw przyjrzyjmy się jednak jej oznakom i zacznijmy od zdefiniowania endometriozy, wyjaśnienia, kiedy i dlaczego występuje oraz tego, czy endometrioza po menopauzie nie będzie już dla Ciebie tak dużym problemem, jak wcześniej.

Czym jest endometrioza i jak wiele kobiet dotyka?

Jest ona dość powszechnie występującym zaburzeniem ginekologicznym, które dotyka, mówiąc ogólnie, aż jedną na dziesięć kobiet(1). Jak więc widzisz, to bardzo powszechne schorzenie.

Krótkotrwałe skurcze menstruacyjne, problemy żołądkowo-jelitowe oraz ból podczas stosunku to najczęstsze objawy endometriozy.

Jak dokładnie objawia się ta przypadłość? Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy oraz mięśniem sercowym (otrzewna, miednica, jajniki, układ pokarmowy). Związane jest to z odpływem krwi przez jajowody do jamy otrzewnej (przestrzeń w jamie brzusznej zawierająca żołądek, jelita oraz wątrobę) podczas menstruacji.
Czy endometrioza w menopauzie ustępuje?

Objawy endometriozy są najbardziej dotkliwe dla kobiet w okresie rozrodczym, a zaprzestanie miesiączkowania zazwyczaj łagodzi ból oraz inne dolegliwości z nią związane.

Menopauza u kobiet, występująca w sposób naturalny, sprawia, że jajniki produkują mniej estrogenów, w rezultacie czego objawy endometriozy mogą ulec znacznemu złagodzeniu.
Nie oznacza to jednak, że endometrioza po menopauzie na pewno całkowicie ustąpi.
Zaraz przekonasz się dlaczego.

Można to wyjaśnić w ten sposób, że powodowane endometriozą zmiany „zostają uśpione” w wyniku braku wydzielania hormonów, które do tej pory sterowały całym Twoim życiem.

Z drugiej strony jednak leczenie hormonalne po ustąpieniu miesiączki może spowodować, że endometrioza powróci. Menopauza może być więc okresem, w którym znowu możesz borykać się z bólem miednicy, krwawieniem lub innymi przypadłościami, które towarzyszyły ci już wcześniej.

Wniosek może być jeden – wszystko zależy od indywidualnego przypadku, ponieważ każdy organizm jest tak naprawdę inny. Dlatego mimo tego, że na ogół menopauza może zmniejszyć objawy, nie oznacza to wcale, że znikają one w pełni po zakończeniu miesiączkowania.

Endometrioza a menopauza – o czym należy pamiętać:

● Menopauza może, ale wcale nie musi doprowadzić do zatrzymania wszystkich objawów endometriozy.
● Leczenie hormonalne może powodować, że endometrioza w menopauzie powróci. To z kolei może spowodować powrót bólu miednicy lub krwawienie.
● Po prostu żyj oraz ciesz się tym, bo wiele wskazuje na to, że po prostu „będzie lepiej”!

Źródła:
1. Bulun SE. Endometriosis. N Engl J Med 2009;360:268–279.


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

 

Rekomendowane produkty

go to top