OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Z chemicznego punktu widzenia: definicja ekstraktu

Czym jest ekstrakt?

Nazwa ekstraktu pochodzi od łacińskiego rzeczownika “extractum” oznaczającego “to, co zostało wyciągnięte”, stąd też tak popularny synonim “wyciąg”. Zasadniczo za ekstrakt uznaje się roztwór związków chemicznych, który został wyodrębniony jako efekt procesu ekstrakcji. Ów roztwór może być zarówno jedną daną substancją, jak i mieszaniną kilku różnych składowych. Może także samoistnie stanowić gotowy produkt, ale również może zostać poddany innym procesom chemicznym, w celu otrzymania jak najczystszej formy pożądanej substancji.

Z praktycznego punktu widzenia: jak powstaje ekstrakt?

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Konkretne wyciągi uzyskuje się zarówno z roślin, ziół, owoców, warzyw, jak i drożdży. Z tych nietypowych najpopularniejszy jest wyciąg ze śluzu ślimaka. Aby wyjaśnić, jak powstaje ekstrakt, zwróćmy się ku jednemu z jego rodzajów - ekstraktowi roślinnemu. Tego typu wyciągi pozyskiwać można z całych roślin albo z ich poszczególnych części (liści, łodyg, korzeni, kwiatów, soku, itp.). Proces ekstrakcji opiera się na doborze odpowiedniego rodzaju rozpuszczalnika, dzięki któremu doprowadza się do dyfuzji, polegającej w głównej mierze na chaotycznej mieszaninie cząsteczek. Dzięki temu z wody, roztworu wodno-alkoholowego, alkoholu etylowego, glicerolu lub chociażby olejków roślinnych wyodrębniony zostaje pożądany składnik (bądź ich zespół), który może już być gotowym produktem, bądź półproduktem poddanym wymrażaniu, destylacji, czy krystalizacji, aby uzyskać oczekiwany czysty związek chemiczny.
Przy wytwarzaniu ekstraktów nie tylko roślinnych bardzo ważne jest pieczołowite przestrzeganie receptury, poprawności przebiegu procesu oraz ilości zastosowanych substancji czynnych. Ze względu na to zostały wprowadzone pewne regulacje, które zaowocowały standaryzacją dwóch typów ekstraktów roślinnych:

* pierwszym typem jest ekstrakt skoncentrowany, czyli taki, w którym konkretny składnik z danej rośliny posiada stężenie wyższe niż w naturalnej postaci. Za tego typu wyciągi uznaje się na przykład ten uzyskany z zielonej herbaty zawiera aż 95% polifenoli - w rzeczywistości zielona herbata posiada ich maksymalnie 50%,
* drugi typ, w przeciwieństwie do pierwszego charakteryzuje się stężeniem substancji czynnych zbliżonym do tego, które występuje w naturze. Nie ma w tym przypadku już takich restrykcji, a dodatkowo ważna jest nie jedna substancja aktywna, lecz każdy składnik danego wyciągu.

Ekstrakty z roślin przede wszystkim wykorzystywane są w kosmetyce ze względu na bogate źródło polifenoli, flawonoidów, witamin czy innych substancji odżywczych, bardzo pomocnych w pielęgnacji włosów i ciała. W zależności od rodzaju różni się ich przeznaczenie. Zastosowanie wyciągów roślinnych w kosmetyce jest bardzo szerokie - oscyluje wokół nawilżania naskórka, odżywiania, regeneracji warstwy hydrolipidowej, redukcji mankamentów, profilaktyki, czy na przykład opóźniania objawów starzenia się skóry. Warto także dodać, że ich popularność w ostatnim czasie znacząco wzrosła na fali trendu naturalności i szukania składników aktywnych kosmetyków w przyrodzie.

Z konsumenckiego punktu widzenia: jakie jest zastosowanie ekstraktów?

Czym jest ekstrakt?

Poza branżą kosmetyczną, w której z ekstraktów ziołowych, roślinnych, a nawet owocowych i warzywnych korzysta się na ogromną skalę, wyciągi znajdują również zastosowanie w innych gałęziach przemysłu:

* w medycynie naturalnej, ku której coraz częściej zwraca się medycyna konwencjonalna, przede wszystkim wykorzystuje się prozdrowotne właściwości ekstraktów ziołowych,
* ekstrakty farmaceutyczne to przede wszystkim nalewki, wyciągi płynne, gęste i suche z surowca zielarskiego, roślinnego, owocowego, rzadziej warzywnego,
* ekstrakty spożywcze to przede wszystkim koncentraty tworzone z myślą o wartościach odżywczych bądź smakowych. Dodatkowo ekstrakcja to świetny sposób na konserwowanie żywności.

Najczęściej czytane

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Life Style

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

Przeczytaj artykuł

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Jak stosować błonnik witalny?

Life Style

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Przeczytaj artykuł

Sprawdzone sposoby jak dotlenić organizm

Life Style

Sprawdzone sposoby jak dotlenić organizm

Pęd życia, praca od rana do nocy, nieustanne wypełnianie obowiązków, wszystko to sprawia, że zapominamy o najbardziej prozaicznej, podstawowej czynności, jaką jest oddychanie! Siedząc cały dzień w biurze, czasem tylko pomyślisz, że może to nie do końca zdrowe i że może przydałoby się wybrać na jakiś spacer. Dodatkowo zanieczyszczone w zime powietrze sprawia, że popadasz w apatię i brak Ci sił. Dotlenienie organizmu jest niezbędne w praktycznie każdym procesie zachodzącym w Twoim organizmie. Pierwszym narządem, który daje znać o niedotlenieniu organizmu jest mózg, który pracuje coraz wolniej, coraz słabiej zapamiętuje fakty, mało efektywnie pracuje i ma problemy z koncentracją. Sprawdź, sprawdzone sposoby na dotlenienie organizmu!

Przeczytaj artykuł

go to top