OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest trądzik kosmetyczny - objawy, leczenie

Trądzik kosmetyczny to często spotykana odmiana trądziku. Występuje nie u nastolatków w okresie dojrzewania i bardzo młodych osób, a raczej po 30tym roku życia. Jakie są najpopularniejsze przyczyny trądziku i jego objawy? Jakie leczenie jest skuteczne? I co równie ważne, jak zapobiec trądzikowi?

Trądzik kosmetyczny - objawy

Wnikliwa obserwacja stanu swojej skóry pozwala zauważyć praktycznie od razu wszelkie zmiany i niedoskonałości, a także natychmiast zareagować np. poprzez wdrożenie odpowiedniego planu pielęgnacji. Jednakże, skąd mamy wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z trądzikiem kosmetycznym, a kiedy z jakąś poważniejszą chorobą skóry? Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić i jak najszybciej umówić na wizytę do dermatologa? Do najpopularniejszych objawów trądziku należą:

zapchane pory
zaskórniki, wągry
ciągły nadmiar sebum, świecenie się twarzy
ropne krosty

Jak widać, trądzik nie jest trudny do rozpoznania. Warto jednak wiedzieć, że jego popularne objawy mogą towarzyszyć także innym, poważnym dolegliwościom. Jeśli oprócz wyżej wymienionych pojawią się takie dolegliwości jak pieczenie czy świąd skóry, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Lekarz wyda ostateczną diagnozę co do stanu naszej skóry a także zaleci właściwy sposób leczenia.

Przyczyny trądziku

Trądzik kosmetyczny może mieć wiele przyczyn. Podstawowym powodem jego wystąpienia jest niewłaściwa pielęgnacja przy pomocy nieodpowiednich preparatów. Jednak nie tylko źle dobrane kosmetyki mogą spowodować wystąpienie na skórze wyprysków i grudek. Pojawienie się takich dolegliwości może być wynikiem również używania produktów do pielęgnacji w niewłaściwy sposób. Na przykład, maseczka nawilżająca może świetnie zadziałać na naszą skórę twarzy pod warunkiem, że zmyjemy ją po kilkunastu minutach. Pozostawienie tego typu preparatu na twarzy na całą noc może poskutkować pojawieniem się krost i zapchaniem porów skóry.

Trądzik kosmetyczny - leczenie

Najważniejszym etapem w procesie leczenia trądziku kosmetycznego jest oczywiście odstawienie kosmetyków, które spowodowały taką reakcję. Co jednak zrobić, kiedy już zrezygnowaliśmy ze stosowania konkretnych produktów a nadal mamy niedoskonałości na skórze? Trądzik wywołany używaniem nieodpowiednich preparatów możemy zwalczyć na kilka sposobów. Należy przestrzegać zasad właściwej pielęgnacji skóry dotkniętej problemem trądziku kosmetycznego, oto najważniejsze z nich:

  • dokładne, ale delikatne oczyszczanie - codziennie należy usuwać z powierzchni skóry nadmiar sebum i zanieczyszczenia, warto jednak wybrać preparaty, które zrobią to bez uszkadzania delikatnej warstwy hydrolipidowej naszej skóry (np. specjalne żele lub płyny micelarne)
  • nawilżanie, ale bez zatykania porów - zrezygnujmy z ciężkich, tłustych kremów, wybierzmy raczej lekki krem nawilżający, który przywróci skórze odpowiedni poziom nawodnienia, ale jednocześnie nie zatka porów
  • przede wszystkim umiar - nie obciążajmy niepotrzebnie skóry zbyt dużą ilością nakładanych preparatów, dobrze jest po umyciu twarzy zastosować produkt o lekkiej formule, taki jak np. Woda termalna z Vichy (bogactwo minerałów zapewni skórze odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia, bez zbędnego obciążania)

Najskuteczniejszym sposobem walki z trądzikiem kosmetycznym jest zmiana stosowanych kosmetyków oraz właściwa pielęgnacja. Zmiana nawyków i wybranie odpowiednich preparatów pomoże szybko uporać się z problemem. Warto zająć się tym defektem jak najszybciej, żeby cieszyć się piękną skórą, bez śladu trądziku kosmetycznego! Leczenie tego rodzaju trądziku nie zajmuje wiele czasu, możemy też liczyć na szybki efekt naszych działań. Dlatego ważne jest, żeby od razu kiedy zauważamy niepokojące objawy - reagować. Prawidłowa pielęgnacja oszczędzi nam zmartwień i pozwoli cieszyć się idealną skórą, bez wyprysków na skórze i zapchanych porów! Zmień swoje kosmetyki i pożegnaj trądzik już dziś!

go to top