OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest trądzik kosmetyczny - objawy, leczenie

Trądzik kosmetyczny to często spotykana odmiana trądziku. Występuje nie u nastolatków w okresie dojrzewania i bardzo młodych osób, a raczej po 30tym roku życia. Jakie są najpopularniejsze przyczyny trądziku i jego objawy? Jakie leczenie jest skuteczne? I co równie ważne, jak zapobiec trądzikowi?

Trądzik kosmetyczny - objawy

Wnikliwa obserwacja stanu swojej skóry pozwala zauważyć praktycznie od razu wszelkie zmiany i niedoskonałości, a także natychmiast zareagować np. poprzez wdrożenie odpowiedniego planu pielęgnacji. Jednakże, skąd mamy wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z trądzikiem kosmetycznym, a kiedy z jakąś poważniejszą chorobą skóry? Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić i jak najszybciej umówić na wizytę do dermatologa? Do najpopularniejszych objawów trądziku należą:

zapchane pory
zaskórniki, wągry
ciągły nadmiar sebum, świecenie się twarzy
ropne krosty

Jak widać, trądzik nie jest trudny do rozpoznania. Warto jednak wiedzieć, że jego popularne objawy mogą towarzyszyć także innym, poważnym dolegliwościom. Jeśli oprócz wyżej wymienionych pojawią się takie dolegliwości jak pieczenie czy świąd skóry, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Lekarz wyda ostateczną diagnozę co do stanu naszej skóry a także zaleci właściwy sposób leczenia.

Przyczyny trądziku

Trądzik kosmetyczny może mieć wiele przyczyn. Podstawowym powodem jego wystąpienia jest niewłaściwa pielęgnacja przy pomocy nieodpowiednich preparatów. Jednak nie tylko źle dobrane kosmetyki mogą spowodować wystąpienie na skórze wyprysków i grudek. Pojawienie się takich dolegliwości może być wynikiem również używania produktów do pielęgnacji w niewłaściwy sposób. Na przykład, maseczka nawilżająca może świetnie zadziałać na naszą skórę twarzy pod warunkiem, że zmyjemy ją po kilkunastu minutach. Pozostawienie tego typu preparatu na twarzy na całą noc może poskutkować pojawieniem się krost i zapchaniem porów skóry.

Trądzik kosmetyczny - leczenie

Najważniejszym etapem w procesie leczenia trądziku kosmetycznego jest oczywiście odstawienie kosmetyków, które spowodowały taką reakcję. Co jednak zrobić, kiedy już zrezygnowaliśmy ze stosowania konkretnych produktów a nadal mamy niedoskonałości na skórze? Trądzik wywołany używaniem nieodpowiednich preparatów możemy zwalczyć na kilka sposobów. Należy przestrzegać zasad właściwej pielęgnacji skóry dotkniętej problemem trądziku kosmetycznego, oto najważniejsze z nich:

  • dokładne, ale delikatne oczyszczanie - codziennie należy usuwać z powierzchni skóry nadmiar sebum i zanieczyszczenia, warto jednak wybrać preparaty, które zrobią to bez uszkadzania delikatnej warstwy hydrolipidowej naszej skóry (np. specjalne żele lub płyny micelarne)
  • nawilżanie, ale bez zatykania porów - zrezygnujmy z ciężkich, tłustych kremów, wybierzmy raczej lekki krem nawilżający, który przywróci skórze odpowiedni poziom nawodnienia, ale jednocześnie nie zatka porów
  • przede wszystkim umiar - nie obciążajmy niepotrzebnie skóry zbyt dużą ilością nakładanych preparatów, dobrze jest po umyciu twarzy zastosować produkt o lekkiej formule, taki jak np. Woda termalna z Vichy (bogactwo minerałów zapewni skórze odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia, bez zbędnego obciążania)

Najskuteczniejszym sposobem walki z trądzikiem kosmetycznym jest zmiana stosowanych kosmetyków oraz właściwa pielęgnacja. Zmiana nawyków i wybranie odpowiednich preparatów pomoże szybko uporać się z problemem. Warto zająć się tym defektem jak najszybciej, żeby cieszyć się piękną skórą, bez śladu trądziku kosmetycznego! Leczenie tego rodzaju trądziku nie zajmuje wiele czasu, możemy też liczyć na szybki efekt naszych działań. Dlatego ważne jest, żeby od razu kiedy zauważamy niepokojące objawy - reagować. Prawidłowa pielęgnacja oszczędzi nam zmartwień i pozwoli cieszyć się idealną skórą, bez wyprysków na skórze i zapchanych porów! Zmień swoje kosmetyki i pożegnaj trądzik już dziś!

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top