OK

OK Cancel

Thank you

Close

Pory skóry

Pory skóry

Pory skóry są otworami znajdującymi się na powierzchni skóry, które jest ujściem dla włosa, a także potu apokrynowego, sebum oraz łuszczących się komórek. Są one bardzo drobnymi elementami cery. Są niezbędne do odprowadzania sebum oraz potu, choć bywają nieestetyczne, zwłaszcza, gdy są rozszerzone. Sprawiają one wiele problemów pielęgnacyjnych, a ich usunięcie jest bardzo trudne.

Pocenie się powoduje, że w rozszerzonych porach mogą pojawiać się zmiany, które sprawiają, że powierzchnia skóry traci gładkość i jednolitą strukturę. Wyglądają one bardzo nieestetycznie, a nieodpowiednio traktowane mogą przerodzić się w ropiejące krosty albo zaskórniki. Podstawowym sposobem na walkę z rozszerzonymi porami jest złuszczanie skóry poprzez stosowanie peelingów chemicznych i mechanicznych oraz jej regularne oczyszczanie. Można też zamknąć je za pomocą lasera.

pore_peau_GP

W centrum naskórka

Najbardziej powierzchowna warstwa skóry, która pokrywa skórę właściwą.Zazwyczaj jest ona grubości kartki papieru, ale może być również grubsza. Ułożone naprzemiennie fałdy warstwy skórno-naskórkowej i brodawki skórne, nadają tej warstwie falisty wygląd. Składa się ona z czterech nałożonych na siebie warstw komórek, które leżą na połączeniu skóry właściwej z naskórkiem: warstwa podstawna, warstwa komórek walcowatych, warstwa ziarnista i warstwa rogowa. Ostatnia warstwa pokryta jest błoną hydrolipidową. Podczas gdy skóra składa się w 90% z keratynocytów, naskórek zawiera również melanocyty (komórki, które określają kolor skóry) i komórki Langerhansa. Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych, zamiast tego komórki są odżywiane na zasadzie dyfuzji z udziałem skóry właściwej.

pore_peau_LP_box

Indeks dermatologiczny