OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym są dermokosmetyki?

  • favoris

Dermokosmetyki, nazywane też kosmetykami aptecznymi, hipoalergicznymi lub kosmeceutykami, to preparaty o właściwościach leczniczych przeznaczone do codziennej pielęgnacji twarzy, ciała lub włosów. Zazwyczaj nie znajdziemy ich na półkach w drogerii - to produkty, których przede wszystkim należy szukać w aptece. Czym dokładnie charakteryzują się dermokosmetyki? I kto w szczególności powinien po nie sięgnąć?

Kosmeceutyki a kosmetyki z drogerii - czym się od siebie różnią?

Czym są dermokosmetyki?

Kosmetyki apteczne i kosmetyki z drogerii różnią się od siebie przede wszystkim składem, który w przypadku dermokosmetyków jest pozbawiony sztucznych barwników i konserwantów, substancji zapachowych oraz innych składników drażniących, które mogłyby zwiększać ryzyko podrażnień czy reakcji alergicznej na skórze. Ponadto kosmetyki hipoalergiczne powstają przy współpracy z dermatologami oraz specjalistami różnych dziedzin i poddawane są odpowiednim testom klinicznym, podczas gdy na kosmetykach drogeryjnych wykonywane są obowiązkowe testy bezpieczeństwa, następnie gotowy produkt poddaje się opiniom konsumenckim. Oznacza to tym samym, że dermokosmetyki odznaczają się starannie skomponowanym składem, którego zadaniem jest nie tylko pielęgnacja skóry, ale też leczenie wybranych problemów skóry i jej ochrona przed podrażnieniami.

Dermokosmetyki na trądzik - dla kogo dermokosmetyki do twarzy?

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to przede wszystkim kosmetyki do skóry wrażliwej, jednak są to również preparaty, które powinny na co dzień stosować osoby mające do czynienia z różnymi problemami skóry np. trądzikiem, atopowym zapaleniem, skłonnością do zaczerwienień, alergii czy pękania naczynek krwionośnych. Odpowiednio dobrane kosmetyki apteczne do twarzy będą w stanie nie tylko ograniczać ryzyko podrażnień skóry, ale przede wszystkim leczyć wybrane zmiany i wzmacniać odporność skóry przed kolejnymi uszkodzeniami oraz niedoskonałościami. Warto zaznaczyć, że w ofercie wielu marek dermokosmetyków np. Vichy, możemy znaleźć kremy apteczne dostosowane idealnie nie tylko do potrzeb skóry wrażliwej, ale też tłustej, trądzikowej, naczynkowej, mieszanej czy normalnej, co pozwala na skuteczną walkę z różnymi problemami dermatologicznymi bez względu na posiadany rodzaj skóry.

Dermokosmetyki do włosów

Czym są dermokosmetyki?

Kosmetyki apteczne to jednak preparaty, które zostały przeznaczone nie tylko do stosowania na powierzchni skóry twarzy czy ciała. Dermokosmetyki sprawdzają się bowiem idealnie również przy codziennej pielęgnacji włosów oraz leczeniu wybranych chorób skóry głowy. Po kosmetyki hipoalergiczne warto szczególnie sięgnąć wtedy, gdy zmagamy się np. z łupieżem, nadmiernym wypadaniem włosów, wrażliwą skórą głowy, łuszczycą czy łojotokowym zapaleniem skóry - odpowiednio dobrany szampon, maska czy ampułki do włosów pomogą nam w walce z wybranymi schorzeniami, a przy tym będą łagodne dla podrażnionej i osłabionej struktury włosów oraz skóry głowy. Dermokosmetyki do włosów możemy stosować również wtedy, gdy nasze włosy mają po prostu większe skłonności do przetłuszczania czy przesuszania - to pozwoli na ich delikatną pielęgnację bez ich niepotrzebnego obciążania.

Dermokosmetyki dla dzieci

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to także te preparaty, którymi powinniśmy pielęgnować skórę naszych dzieci - szczególnie niemowląt i noworodków. Pamiętajmy o tym, że skóra dzieci do 3 roku życia znacznie różni się od skóry dorosłych - posiada ona słabo wykształconą barierę hydrolipidową i warstwę rogową naskórka, przez co nie jest w stanie dostatecznie bronić się przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W tym przypadku niezwykle ważne jest, aby codzienna kąpiel i pielęgnacja skóry noworodka odbywała się przy pomocy kosmetyków o delikatnym, łagodnym i jak najbardziej naturalnym składzie, bowiem przez cienką skórę dzieci może dostać się do organizmu wiele niebezpiecznych i toksycznych substancji. W ten sposób ochronimy nasze maluchy nie tylko przed podrażnieniami czy reakcją alergiczną, ale też dużo poważniejszymi chorobami.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top