OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zakończenia nerwowe

Zakończenia nerwowe

Zakończenia nerwowe to zakończenia włókien nerwowych odpowiedzialne za odbieranie bodźców z otoczenia. Możemy wyróżnić wolne zakończenia nerwowe, odbierające bodźce bólowe oraz zakończenia otorbione, reagujące na ciepło i zimno (termoreceptory), dotyk, a także ucisk (mechanoreceptory). Odczuwanie bólu jest niezwykle ważne, gdyż ból informuje organizm o nadchodzącym niebezpieczeństwie. W przypadku pojawienia się drażniącego bodźca, który może naruszyć skórę, receptory uwalniają neuroprzekaźniki, które ostrzegają o zagrożeniu.

Układ nerwowy poprzez zakończenia nerwowe jest odpowiedzialny za wykrywanie zmian zachodzących w otoczeniu oraz wywoływanie adekwatnych do nich reakcji organizmu. Jest on zbiorem wyspecjalizowanych komórek, które są ze sobą ściśle powiązane strukturalnie i funkcjonalnie. Układ nerwowy kontroluje również pracę wszystkich narządów wewnętrznych oraz gruczołów wydzielania wewnętrznego i zewnętrznego. Ponadto odpowiada on za powstawanie emocji, a także sen i utrzymywanie homeostazy.

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Indeks dermatologiczny