OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak dotlenić organizm? Czyli wpływ powietrza na nasze samopoczucie

Tlen. Najważniejszy pierwiastek na ziemi. Najważniejszy, bo życiodajny. Jednak mimo tego, że jest dla ludzi tak istotny, niemal go nie zauważamy, a już na pewno nie doceniamy. A przecież odpowiednie dotlenienie organizmu w ogromnej mierze wpływa na nasze zdrowie, a w efekcie także na nasz wygląd. Zobacz, dlaczego warto zadbać o właściwy poziom tlenu i poznaj sposoby na dotlenienie organizmu!

Jak dotlenić organizm

Jak powietrze wpływa na nasze samopoczucie? Kilka słów o smogu i tlenie

Zanim odpowiemy na pytanie: jak dotlenić organizm, zastanówmy się przez chwilę co w zasadzie wiemy o powietrzu? Wiemy na pewno, że nawet chwilowy jego brak może być katastrofalny w skutkach. Niedotlenienie mózgu powoduje szereg narastających w czasie objawów. Im dłużej człowiek jest odcięty od powietrza, tym bardziej zaczyna szwankować jego organizm. Począwszy od bólu głowy, przez zaburzenia równowagi, aż po śpiączkę, a nawet śmierć. Jednak nie trzeba szukać tak drastycznych przykładów, aby uzmysłowić sobie znaczenie tlenu w naszym życiu. Na pewno niejeden z nas poczuł się gorzej na skutek odcięcia dopływu świeżego powietrza. Wielogodzinne przesiadywanie w dusznych biurach zwieńczone migreną, apatią, złym wyglądem to bolączka wielu osób. Nie wspominając już o tym, że smog (czy inne formy złej jakości powietrza) upośledza drogi oddechowe i otwiera drogę infekcjom.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż dostateczna ilość O2 w naszym organizmie jest podstawowym warunkiem życia. Kiedy komórki otrzymują go zbyt mało, dochodzi do niedotlenienia, które skutkuje zatrzymaniem wielu życiowych procesów. Ważna jest nie tylko ilość powietrza, ale także jego jakość. Dziś, gdy w tak wielu miastach Polski rozlegają się alarmy antysmogowe, szczególnie mocno powinno się podkreślać, że zdrowe powietrze to zdrowe życie. Otóż, według danych pulmonologów, wzrost zanieczyszczeń powietrza jest wprost proporcjonalny do liczby zgonów z powodu patologii układu oddechowego oraz do licznych zachorowań. Z drugiej strony, nominowany do Nagrody Nobla biochemik Otto Wartburg podkreśla, że u źródła każdej choroby leży właśnie niedotlenienie komórek. Więcej dowodów chyba nie potrzeba, aby poświadczyć, że o właściwy tlen dla organizmu musimy po prostu dbać!

Jak dotlenić organizm?

Dotlenienie organizmu niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko pozwala cieszyć się zdrowiem, ale także sprawia, że mamy lepsze samopoczucie i, co dla wielu jest znaczące, że lepiej wyglądamy. Warto zatem poznać sposoby na dotlenienie organizmu!

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na dotlenienie organizmu są ćwiczenia fizyczne. Aktywne spędzanie czasu (nie tylko na świeżym powietrzu) to najlepszy sposób na zapewnienie sobie optymalnej dawki O2. Może to być zwykły spacer, ćwiczenie jogi lub jazda na rowerze. Wybór jest ogromny, chociaż badania pokazują, że najwięcej tlenu zapewniamy sobie wykonując treningi siłowe.

A inaczej jeszcze jak można dotlenić organizm? Można wykonywać ćwiczenia oddechowe. Bardzo popularne w tym aspekcie jest tzw. oddychanie przeponą. Jest to jednak technika, której wcześniej trzeba się nauczyć.

W Polsce coraz bardziej stają się popularne tzw. bary tlenowe, w których można pooddychać świeżym tlenem. W efekcie znacznie poprawiają się parametry krwi, wzrasta poziom  koncentracji i poprawie ulega samopoczucie. Jednak o ile taki fabryczny tlen można łatwo przedawkować (co również jest szkodliwe dla zdrowia), o tyle dotlenianie organizmu na świeżym powietrzu nie ma żadnych ograniczeń.

Na czym polega dotlenienie poszczególnych narządów?

Wiele osób pyta: jak najlepiej dotlenić mózg? Jak dotlenić serce? A co z dotlenieniem krwi? Odpowiedź na te pytania jest taka sama, jak w pytaniu: jak dotlenić organizm. Dotlenienie całego ciała, czy też poszczególnych jego narządów najlepiej osiąga się  podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych lub oddechowych.
Może nieco inaczej jest z dotlenianiem skóry. Dziś medycyna i kosmetologia wskazują na podstawową rolę tlenu w pielęgnacji skóry. Dobrze dotleniona cera o wiele lepiej wchłania składniki dermokosmetyków, przez co może szybciej się regenerować i wracać do zdrowej kondycji. Chociaż medycyna estetyczna oferuje profesjonalne zabiegi dotleniające, uzupełnianie poziomu O2 możemy rozpocząć już w domu. Bowiem wiele osób zapomina o tym, że makijaż, zabrudzenia fizjologiczne i środowiskowe, tworzą na twarzy swoistą maskę, która ogranicza dostęp powietrza do skóry właściwej. Powoduje to niewielkie niedotlenienie,  objawiające się ziemistym odcieniem cery, wypryskami, zmarszczkami, etc. Wykonywanie dokładnego demakijażu odpowiednimi kosmetykami (jak np. Purete Thermale pianka oczyszczająca) to najprostszy sposób na dostarczenie skórze właściwej ilości tlenu.

go to top