OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak dotlenić organizm? Czyli wpływ powietrza na nasze samopoczucie

Tlen. Najważniejszy pierwiastek na ziemi. Najważniejszy, bo życiodajny. Jednak mimo tego, że jest dla ludzi tak istotny, niemal go nie zauważamy, a już na pewno nie doceniamy. A przecież odpowiednie dotlenienie organizmu w ogromnej mierze wpływa na nasze zdrowie, a w efekcie także na nasz wygląd. Zobacz, dlaczego warto zadbać o właściwy poziom tlenu i poznaj sposoby na dotlenienie organizmu!

Jak powietrze wpływa na nasze samopoczucie? Kilka słów o smogu i tlenie

Zanim odpowiemy na pytanie: jak dotlenić organizm, zastanówmy się przez chwilę co w zasadzie wiemy o powietrzu? Wiemy na pewno, że nawet chwilowy jego brak może być katastrofalny w skutkach. Niedotlenienie mózgu powoduje szereg narastających w czasie objawów. Im dłużej człowiek jest odcięty od powietrza, tym bardziej zaczyna szwankować jego organizm. Począwszy od bólu głowy, przez zaburzenia równowagi, aż po śpiączkę, a nawet śmierć. Jednak nie trzeba szukać tak drastycznych przykładów, aby uzmysłowić sobie znaczenie tlenu w naszym życiu. Na pewno niejeden z nas poczuł się gorzej na skutek odcięcia dopływu świeżego powietrza. Wielogodzinne przesiadywanie w dusznych biurach zwieńczone migreną, apatią, złym wyglądem to bolączka wielu osób. Nie wspominając już o tym, że smog (czy inne formy złej jakości powietrza) upośledza drogi oddechowe i otwiera drogę infekcjom.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż dostateczna ilość O2 w naszym organizmie jest podstawowym warunkiem życia. Kiedy komórki otrzymują go zbyt mało, dochodzi do niedotlenienia, które skutkuje zatrzymaniem wielu życiowych procesów. Ważna jest nie tylko ilość powietrza, ale także jego jakość. Dziś, gdy w tak wielu miastach Polski rozlegają się alarmy antysmogowe, szczególnie mocno powinno się podkreślać, że zdrowe powietrze to zdrowe życie. Otóż, według danych pulmonologów, wzrost zanieczyszczeń powietrza jest wprost proporcjonalny do liczby zgonów z powodu patologii układu oddechowego oraz do licznych zachorowań. Z drugiej strony, nominowany do Nagrody Nobla biochemik Otto Wartburg podkreśla, że u źródła każdej choroby leży właśnie niedotlenienie komórek. Więcej dowodów chyba nie potrzeba, aby poświadczyć, że o właściwy tlen dla organizmu musimy po prostu dbać!

Jak dotlenić organizm?

Dotlenienie organizmu niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko pozwala cieszyć się zdrowiem, ale także sprawia, że mamy lepsze samopoczucie i, co dla wielu jest znaczące, że lepiej wyglądamy. Warto zatem poznać sposoby na dotlenienie organizmu!

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na dotlenienie organizmu są ćwiczenia fizyczne. Aktywne spędzanie czasu (nie tylko na świeżym powietrzu) to najlepszy sposób na zapewnienie sobie optymalnej dawki O2. Może to być zwykły spacer, ćwiczenie jogi lub jazda na rowerze. Wybór jest ogromny, chociaż badania pokazują, że najwięcej tlenu zapewniamy sobie wykonując treningi siłowe.

A inaczej jeszcze jak można dotlenić organizm? Można wykonywać ćwiczenia oddechowe. Bardzo popularne w tym aspekcie jest tzw. oddychanie przeponą. Jest to jednak technika, której wcześniej trzeba się nauczyć.

W Polsce coraz bardziej stają się popularne tzw. bary tlenowe, w których można pooddychać świeżym tlenem. W efekcie znacznie poprawiają się parametry krwi, wzrasta poziom  koncentracji i poprawie ulega samopoczucie. Jednak o ile taki fabryczny tlen można łatwo przedawkować (co również jest szkodliwe dla zdrowia), o tyle dotlenianie organizmu na świeżym powietrzu nie ma żadnych ograniczeń.

Na czym polega dotlenienie poszczególnych narządów?

Wiele osób pyta: jak najlepiej dotlenić mózg? Jak dotlenić serce? A co z dotlenieniem krwi? Odpowiedź na te pytania jest taka sama, jak w pytaniu: jak dotlenić organizm. Dotlenienie całego ciała, czy też poszczególnych jego narządów najlepiej osiąga się  podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych lub oddechowych.
Może nieco inaczej jest z dotlenianiem skóry. Dziś medycyna i kosmetologia wskazują na podstawową rolę tlenu w pielęgnacji skóry. Dobrze dotleniona cera o wiele lepiej wchłania składniki dermokosmetyków, przez co może szybciej się regenerować i wracać do zdrowej kondycji. Chociaż medycyna estetyczna oferuje profesjonalne zabiegi dotleniające, uzupełnianie poziomu O2 możemy rozpocząć już w domu. Bowiem wiele osób zapomina o tym, że makijaż, zabrudzenia fizjologiczne i środowiskowe, tworzą na twarzy swoistą maskę, która ogranicza dostęp powietrza do skóry właściwej. Powoduje to niewielkie niedotlenienie,  objawiające się ziemistym odcieniem cery, wypryskami, zmarszczkami, etc. Wykonywanie dokładnego demakijażu odpowiednimi kosmetykami (jak np. Purete Thermale pianka oczyszczająca) to najprostszy sposób na dostarczenie skórze właściwej ilości tlenu.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top