OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak zwalczyć łupież? Sprawdź nasze domowe sposoby!

Łupież zwykły to dość kłopotliwa przypadłość, z którą miała do czynienia zapewne większość z nas. Jak pokazują bowiem statystyki z problemem sypiących się z głowy białych łusek może borykać się nawet co drugi Europejczyk. Kłopotliwość łupieżu polega nie tylko na zmaganiu się z jego budzącymi wstyd i skrępowanie objawami.  To także nawrotowy charakter tego schorzenia. Dlatego też najlepiej jest działać od razu, co nie jest zbyt trudne, gdyż na łupież świetnie działają domowe sposoby.

Łupież łupieżowi nierówny? Zobacz, kiedy możesz zastosować domowe sposoby na łupież!

Zanim jednak przejdziemy do omówienia domowych sposobów na łupież, przyjrzyjmy się nieco bliżej temu schorzeniu. Znaczące jest, że nie wszystkie białe łuski na włosach i ramionach są oznaką tej samej przypadłości. Dermatolodzy wyróżniają kilka odmian łupieżu, z czego łupież zwykły, zwany również suchym, jest najlżejszą jego odmianą i z powodzeniem można się go pozbyć bez pomocy specjalisty.

RODZAJE ŁUPIEŻU:
Łupież zwykły (suchy)
Łupież tłusty
Łupież pstry

O ile łupież suchy nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego, o tyle pozostałe jego odmiany mogą wiązać się z wieloma trudnymi do wyleczenia chorobami - łuszczycą, grzybicą, czy atopowym zapaleniem skóry. Możemy zastosować na męczący nas łupież domowe sposoby wyłącznie wtedy, gdy na złuszczonej skórze głowy nie pojawił się stan zapalny i nie występuje silne uczucie świądu czy pieczenia. Białawy złuszczony naskórek, któremu nie towarzyszą inne niepokojące objawy to właśnie podstawowy łupież wywołany najczęściej nieodpowiednią pielęgnacją, dietą, zmianami gospodarki hormonalnej lub nadmiernym stresem.

Jak usunąć łupież? Nasze domowe sposoby!

Pierwszym i najprostszym krokiem w walce z łupieżem suchym jest oczywiście zakup odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego. Należy jednak pamiętać, aby wybierać takie produkty, które będą wykazywały działanie keratolityczne, cytostatyczne oraz przeciwgrzybiczne. Jest to o tyle ważne, że łupież jest schorzeniem wywołanym przez grzyby drożdżopodobne, namnażające się na bardziej lub mniej łojotokowej skórze głowy. Dlatego też dobry szampon przeciwłupieżowy, jak na przykład Dercos Vichy, zawiera w swoim składzie dwusiarczek selenu - eliminujący drożdżaki, keratolityczny kwas salicylowy, który pomaga pozbyć się zrgowaciałego naskórka, a także Ceramid R, działający cytostatycznie, czyli regulujący poziom sebum na skórze głowy. Preparaty kosmetyczne o takim potrójnym działaniu to najlepszy domowy sposób na łupież suchy!

Innym domowym sposobem zwalczania łupieżu jest wykorzystanie mocy ziół. Wiele z nich ma podobnie jak szampony przeciwłupieżowe działanie przeciwgrzybiczne. Warto zatem wypróbować ziołowe płukanki na włosy z pokrzywy, mięty, lub kombinacji skrzypu-łopianu-lipy.

Wśród domowych sposobów na łupież wymienia się także specjalne maseczki, które można samodzielnie przygotować z cytryny, białka jaja kurzego, jogurtu naturalnego, czy zielonej glinki. Tu, podobnie jak w przypadku ziół, ważne jest działanie antygrzybicze i antyseptyczne wymienionych produktów. Oprócz tego nie można zapominać także o tym, że masaż skóry głowy wykonywany podczas aplikacji takiej maseczki poprawia mikrokrążenie, a w efekcie przyspiesza proces regeneracji naskórka.

Niezależnie od przyczyny łupieżu dobrym domowym sposobem jest również wprowadzenie kilku zmian do codziennego menu. Najlepszą pożywką dla grzybów, bytujących na skórze głowy są cukry proste oraz produkty z wysoką zawartością tłuszczu, dlatego ich eliminacja z diety z pewnością przyspieszy proces pozbycia się nadmiernie łuszczącego się naskórka. Warto ponadto zwiększyć ilość płynów, a także wybierać produkty bogate w kwasy omega-3, cynk, lecytynę oraz witaminy B6 i A.

Domowych sposobów na łupież suchy jest wiele - od profesjonalnych szamponów do najprostszych maseczek wykonanych we własnej łazience. W walce z łupieżem zwykłym ważne jest przede wszystkim wyeliminowanie jego sprawcy, a więc zadbanie o środek grzybobójczy oraz preparat, który ograniczy nadmierny łojotok - stanowiący pożywkę dla grzybów. Najważniejsze jest działanie! Lekceważenie objawów nawet najlżejszej odmiany tego schorzenia może zakończyć się dramatycznie - wywołać stan zapalny, uczucie świądu, pieczenie, a nawet łysienie! Wiesz już jak pozbyć się łupieżu? Do dzieła!

Zespół Vichy

go to top