OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie są rodzaje trądziku u dorosłych?

  • favoris

Coraz częściej do gabinetów dermatologicznych udają się dorośli borykający się z trądzikiem po 30. a nawet 40. roku życia! Jest to choroba skóry, którą dziś wywołuje wiele czynników. Jednak nie do końca wiadomo, czy za trądzik dorosłych odpowiedzialne są hormony, stres, sposoby odżywiania się czy preparaty do codziennej pielęgnacji. Poznaj rodzaje trądziku u dorosłych!

Czy trądzik u dorosłych jest chorobą naszego wieku?

Temat trądziku u dorosłych nie schodzi z wokandy dermatologicznej. Z roku na rok rośnie zainteresowanie naukowców tym tematem - wzrasta nie tylko liczba badań i opracowań naukowych, ale również rzeczywista liczba pacjentów zmagających się z trądzikiem po 30. roku życia (a nawet i później). O powadze tego problemu mogą zresztą świadczyć europejskie badania ankietowe (w Polsce tego typu badania wciąż trwają). Według nich obliczono, że niemal 40% dorosłych Europejczyków cierpi na różne rodzaje trądziku u dorosłych. W sformułowaniu cierpi nie ma ani krzty przesady, bowiem trądzik rodzi nie tylko problemy natury estetycznej, ale także psychicznej (alienacja, depresja, stygmatyzacja, itp.).
I tak, kiedy jeszcze 20 lat temu acne adult było schorzeniem niemal marginalnym, dziś szacuje się, że dotyka około:
* 50% kobiet i 42% mężczyzn w wieku 20-29 lat,
* 35% kobiet i 20% mężczyzn w wieku 30-39 lat,
* 15% kobiet i 7% mężczyzn po 50. roku życia.
Statystyki są bardzo generalizujące i chociaż pokazują, że trądzik dorosłych faktycznie ma charakter powszechny i przybiera tendencję wzrostową, nie oddają istoty  problemu. Przecież zmiany trądzikowe mogą mieć rozmaite przyczyny, więc i rozmaite są rodzaje trądziku u dorosłych.

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

Chociaż zasadniczo trądzik dorosłych powstaje w ten sam sposób, co młodzieńczy, ich przyczyny są odmienne. O ile, za przyczyny zmian skórnych u nastolatków jednoznacznie odpowiadają zaburzenia hormonalne przekładające się na nadaktywność gruczołów łojowych, o tyle u osób dorosłych sprawa nie jest do końca wyjaśniona. Dermatolodzy zgodnie zauważają, że różne rodzaje trądziku u dorosłych występują zwłaszcza na twarzach kobiet, szczególnie w tzw. strefie U, czyli okolicach żuchwy, brody i szyi. Może to świaczyć o podniesionej aktywności androgenów, aczkolwiek nie jest to potwierdzone w badaniach.
Do innych źródeł trądziku dorosłego, zresztą wskazywanych zarówno przez lekarzy, jak i przez same pacjentki, należy nasilony stres, przedmiesiączkowa gra hormonalna oraz zbyt długie stosowanie leków antykoncepcyjnych.
Warto także wspomnieć, że wielu naukowców na całym świecie szuka potwierdzenia, że przyczyną tradziku u dorosłych może być zła dieta oparta na produktach posiadających wysoki indeks glikemiczny. Niestety, ta teza pozostaje wątpliwa, ponieważ jak się okazuje, nie tylko kobiety żywiące się jedynie przetworzoną żywnością, mają problemy skórne. Przecież panie zadbane, które stronią od fast foodów również walczą z różnymi rodzajami trądziku u dorosłych. Można zatem stwierdzić, że dieta na trądzik nie jest rozwiązaniem dla dorosłych.
Mówi się także, że zmiany trądzikowe mogą wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji. Stosowanie gęstych podkładów, zatykających pory skóry, niedbałe wykonywanie demakijażu, aplikacja na skórę zbyt silnych kosmetyków - to wszystko z pewnością może pogarszać kondycję skóry, chociaż niestety nie ma to jeszcze potwierdzenia naukowego. Tak jak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co trądzik dorosłych powoduje!

Jakie są rodzaje trądziku u dorosłych?

Część pacjentów walczy nie tyle z samym trądzikiem, co ze zmianami potrądzikowymi - bliznami, przebarwieniami, zmianami pozapalnymi. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Po pierwsze, tego typu mankamenty skórne świadczą o wyjątkowo długim okresie trwania choroby skóry. Po drugie, wskazują, że regularną metodą oczyszczania skóry twarzy było wyciskanie pryszczy i zaskórników.
Inną grupą są kobiety borykające się z trądzikiem fizjologicznym - czyli nawracającym wraz ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym. Ponadto coraz częściej w gabinetach dermatologicznych pada diagnoza o trądziku kosmetycznym, chrakterystycznym, bo pojawiającym się na linii włosów, będącym wynikiem stosowania zbyt ciężkich kosmetyków do makijażu.
Spory jest także procent cierpiących na trądzik różowaty o podłożu bakteryjnym, atakujący głównie naczynia włosowate.
Pewne jest, że acne adult jest chorobą skóry w głównej mierze dotykającą kobiety. Jednak niektóre rodzaje trądziku u dorosłych nie szczędzą także mężczyzn. I nie chodzi tu tylko o wspomniany wyżej trądzik różowaty, ale również o typowe pojedyncze zmiany naciekowe, pojawiające się na brodzie i policzkach, krosty na karku, czy na przykład liczne białe zaskórniki w strefie T (broda, nos, czoło). Warto nadmienić, że leczenie trądziku u dorosłych mężczyzn jest trudniejsze niż u kobiet, ponieważ struktura skóry panów jest grubsza i twardsza.

Czy można uchronić się przed trądzikiem dorosłych?

Ponieważ trądzik po 40. roku życia staje się z roku na rok powszechniejszy, pojawia się coraz więcej głosów pytających o profilaktykę. Dermatolodzy są zgodni, że prewencja przeciwtrądzikowa musi opierać się dokładnym oczyszczaniu skóry. Wiele Polek, żyjących w pośpiechu, mimo iż dokłada wielu starań o swój wygląd zewnętrzny, bagatelizuje codzienny demakijaż. A to poważny błąd, z którego bardzo szybko powstają niedoskonałości skóry. Dobrze wykonany demakijaż jest podstawą pielęgnacji skóry. Oprócz tego należy pamiętać nie tylko o oczyszczeniu porów, ale także ich zamknięciu. Można to zrobić za pomocą toników, płynów micelarnych, czy nawet żelów oczyszczających (por. Vichy Normaderm). Konieczne jest także wykonywanie peelingu twarzy, cenionego głównie za przyspieszanie procesu rogowacenia naskórka oraz stymulację pracy gruczołów łojowych. Może się wydawać, że to za mało, aby zabezpieczyć się przed chorobą skóry. Jednak spójrzmy na Koreanki - dla nich dogłębne oczyszczanie twarzy to podstawa codziennej pielęgnacji twarzy, a ich skóra jest wolna wszelkich rodzajów trądziku u dorosłych!

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top