OK

OK Cancel

Thank you

Close

Krem z filtrem do twarzy

Krem z filtrem do twarzy to nie tylko kosmetyk chroniący skórę przed poparzeniem, ale też przyspieszonym starzeniem. Można więc powiedzieć, że to podstawowy produkt dbający o młodość i zdrowie twojej skóry, niestety czasami niedoceniany. Jak działa krem z filtrem do twarzy i jak wybrać najlepszy dla siebie?

  • Krem z filtrem do twarzy chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca, dzięki czemu ma także działanie przeciwstarzeniowe.
  • Filtry SPF określają stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Najniższa ochrona dostępna w kremach do opalania wynosi SPF6, najwyższa – SPF50+.
  • W kremach ochronnych stosuje się filtry mineralne oraz chemiczne. Często – ich mieszanki.
  • Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów kremów z filtrem do twarzy: nawilżające, matujące, na przebarwienia czy przeciwstarzeniowe. Dobierz najlepiej odpowiadający potrzebom twojej skóry.
  • Ponawiaj aplikację kremu do twarzy co 2 godziny, aby zapewnić skórze skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV.

Krem z filtrem do twarzy zapewnia ochronę przed słońcem i młody wygląd skóry.

Wysokość filtrów

Podstawową funkcją kremu z filtrem jest ochrona skóry przed niepożądanym, szkodliwym wpływem promieni UV na skórę. Stopień ochrony jest oznaczony na opakowaniu symbolem SPF (Sun Protection Factor). Zgodnie ze standardami europejskimi i zaleceniami Komisji Europejskiej preparaty do opalania dzielą się na 4 poziomy ochrony:

  • Niska ochrona: SPF 6 i 10 (kremy do opalania nie mogą zawierać SPF niższego niż 6 – niższe filtry możesz znaleźć np. w samoopalaczach czy podkładach),
  • Średnia ochrona: SPF 15, 20 i 25,
  • Wysoka ochrona: SPF 30 i 50,
  • Bardzo wysoka ochrona: SPF 50+.

SPF jest międzynarodowym wskaźnikiem określającym wysokość ochrony przed promieniami UVB. Pokazuje on, jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu kremu, aby nie narazić się na poparzenie słoneczne – oznacza stosunek ilości promieniowania ultrafioletowego powodującego oparzenie podczas stosowania preparatu ochronnego z filtrem do ilości promieniowania powodującego taki sam stopień oparzenia bez żadnej ochrony. Oznacza to, że np. jeżeli u danej osoby rumień pojawia się bez aplikacji kremu ochronnego po 20 minutach, to po zastosowaniu filtra z SPF 15 czas ten wydłuży się do 15 x 20 minut – a więc rumień pojawi się po ok. 5 godzinach przebywania na słońcu. Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce nikt nie aplikuje na skórę takiej ilości kremu (2 mg na cm2 skóry!), jaką wykorzystuje się przy ocenie skuteczności filtrów, poza tym krem ściera się ze skóry podczas czynności, jakie wykonujemy np. na plaży – dlatego zaleca się dokładać kolejną warstwę preparatu co 2 godziny. Pamiętaj też, że celem stosowania kosmetyków z filtrami jest ochrona skóry, a nie wydłużenie czasu bezpośredniego przebywania na mocnym słońcu – to nie jest wskazane!

Co do filtrów UVA, możesz się spotkać z różnymi oznaczeniami wynikającymi z różnych systemów pomiaru ochrony przed UVA, najczęściej to IPD (Immediate Pigmentation Darkening) bądź PPD (Persistant Pigmentation Darkening). Ze względu na brak jednolitego systemu pomiaru ochrony przed UVA Komisja Europejska zaleciła, aby unikać tego typu oznaczeń na opakowaniach – według norm unijnych wartość ochrony przed UVA w dobrych kosmetykach powinna stanowić co najmniej 1/3 wartości ochrony anty-UVB.

Dowiedz się więcej o bezpiecznym opalaniu

Czy jest coś takiego jak bloker słońca?

Nie istnieje preparat, który całkowicie blokowałby promienie UV i tworzył dla nich szczelną barierę na skórze, zresztą byłoby to niewskazane! Dlatego zakazano stosowania określenia „bloker”, z rynku zniknęły też kremy SPF100. Okazało się bowiem, że ich stosowanie dawało ludziom złudne i błędne przekonanie, że mogą bezpiecznie wystawiać skórę na słońce przez wiele godzin, bez ponawiania aplikacji kremu. SPF 50+ zatrzymuje ok. 98% promieniowania UV, a SPF 15 ok. 93%, oczywiście pod warunkiem że nakładamy odpowiednią ilość kremu.

Rodzaje filtrów

W kremach przeciwsłonecznych stosowane są dwa rodzaje filtrów (często jako mieszanki):

  • filtry chemiczne (organiczne) – pochłaniają promieniowanie UV w postaci fotonów energii świetlnej, które są przekształcane do nieszkodliwego promieniowania długofalowego i wtórnie emitowane jako ciepło; są to m.in. filtry Mexoryl SX i Mexoryl XL oraz oktokrylen;
  • fizyczne (mineralne) – tworzą na skórze tarczę odbijającą promienie UV, to przede wszystkim dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Filtry mineralne są polecane głównie dzieciom i osobom ze skórą wrażliwą. Dzięki zaawansowanym technologiom mikronizowania związków mineralnych udaje się dziś tworzyć na ich bazie kremy o lekkiej formule, które nie pozostawiają na skórze białego filmu, co było problemem jeszcze kilkanaście lat temu.

Rodzaje kremów z filtrami do twarzy

Krem z filtrem do twarzy to coś więcej niż ochrona przed słońcem. Dzięki różnorodności formuł i dodatkowi różnych substancji pielęgnacyjnych produkty te dodatkowo poprawiają kondycję skóry, w zależności od jej rodzaju i problemów. Wszystkie kosmetyki ochronne Vichy zawierają bogatą w minerały wodę wulkaniczną, która wzmacnia barierę ochronną skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Wśród kremów z filtrem do twarzy znajdziesz na rynku m.in.:

  • kremy z filtrem do twarzy nawilżające – idealne dla osób ze skórą suchą i przesuszoną przesuszoną (zawierają składniki silnie nawilżające, takie jak kwas hialuronowy – hitem jest Ochronna Woda Solarna do twarzy i ciała SPF 30 z dodatkiem HA, która zapewnia natychmiastowe uczucie nawodnienia i odświeżenia tuż po aplikacji);
  • kremy z filtrem do twarzy matujące – dodatek składników pochłaniających nadmiar sebum, takich jak ekstrakt z zielonej glinki, powoduje, że to doskonały wybór dla osób ze skórą skłonną do przetłuszczania i błyszczenia;
  • kremy z filtrem do twarzy antyoksydacyjne – słońce jest główną przyczyną stresu oksydacyjnego, dlatego najlepiej neutralizować wolne rodniki już u źródła, w momencie, w którym powstają; tutaj sprawdzą się preparaty z dodatkiem polifenoli, witaminy C i witaminy E;
  • kremy z filtrem do twarzy przeciwstarzeniowe – są bogate w składniki przeciwstarzeniowe, np. peptydy wygładzające zmarszczki czy witaminę C; polecane jako profilaktyka anti-aging i dla osób ze skórą dojrzałą. W zależności od rodzaju skóry możesz wybrać otulającą, bogatą formułę kremu (i stosować ją zamiast codziennego kremu) bądź lekkiego fluidu, który może być nakładany nawet na makijaż;
  • kremy z filtrem do twarzy przeciw przebarwieniom – zawierają składniki o działaniu rozjaśniającym zmiany pigmentacyjne, a często dodatkowo barwniki, które pozwalają maskować nieestetyczne plamy, bez konieczności stosowania na plaży podkładu czy pudru;
  • kremy z filtrem do twarzy przyspieszające opalanie – dzięki dodatkowi beta-karotenu pozwalają szybko uzyskać ciemniejszy odcień skóry bez narażania jej na poparzenie i fotostarzenie; to idealne rozwiązanie dla osób lubiących, gdy ich skóra wygląda na opaloną.

Osoby, które nie wyobrażają sobie wyjścia na plażę bez make-upu, powinny sięgać latem po pudry bądź podkłady z filtrem – te typowo ochronne mogą być stosowane zamiast kremu z filtrami (zwykle mają wysokie SPF: 30 czy 50+), natomiast te „codzienne” – zwykle wymagają nałożenia dodatkowej warstwy kremu z wysokim SPF, ponieważ zawierają tzw. miejskie filtry (SPF 20-25).

Jak stosować krem z filtrem do twarzy

  • Dobierz krem do potrzeb swojej skóry. Niech nie będzie dla ciebie wymówką, że krem bieli skórę lub zostawia na niej tłustą warstwę – lekkie fluidy z wysokimi filtrami są dziś niewidoczne i niewyczuwalne na skórze!
  • Im jaśniejsza cera, tym wyższy filtr! Większość Polek (o typowej słowiańskiej karnacji) będzie wymagać wysokiej i bardzo wysokiej ochrony, a więc SPF 30, a najlepiej SPF50+ (zwłaszcza w pierwszych dniach ekspozycji na słońce).
  • Krem z filtrem do twarzy nałóż na skórę ok. 30 minut przed wyjściem na słońce. Jeśli jest to formuła, którą możesz stosować zamiast codziennego kremu, zrób to zaraz po porannym, dokładnym oczyszczeniu twarzy. Pamiętaj, aby krem nałożyć również na okolicę oczu (możesz też znaleźć na rynku specjalne ochronne kremy pod oczy), a także usta (warto poszukać pomadki ochronnej z filtrem).
  • Rozpieść swoją skórę dużą ilością kosmetyku. Jeśli nałożysz go za mało, obniżysz jego właściwości ochronne nawet o połowę.
  • Powtarzaj aplikację kremu co 2-3 godziny. Jeśli nałożyłaś makijaż, zastosuj w celu „poprawek” puder z wysokimi filtrami albo lekką mgiełkę ochronną w spreju, która może być użyta na podkład.
  • Pamiętaj, że filtry się nie sumują i np. podkład SPF 25 oraz krem SPF 25 nie dadzą ochrony na poziomie SPF 50!
  • Masz na twarzy znamiona? Możesz przykryć je dodatkową warstwą kremu, ale dermatolodzy zalecają, aby kosmetyki ochronne nakładać tak samo skrupulatnie na całą powierzchnię skóry – czerniak u dorosłych najczęściej bowiem pojawia się jako nowa zmiana, a nie w już istniejącym znamieniu.
  • Pamiętaj, że twarz nie kończy się na podbródku. Nawet jeśli wydaje ci się, że chronisz się ubraniami, twoja szyja, dekolt, kark, uszy są narażone na oparzenie słoneczne. Posmaruj je kremem do twarzy bądź balsamem do ciała z wysokim filtrem.
  • Jeśli masz widoczne przebarwienia, najlepiej stosuj kremy polecane do skóry z takim problemem. Zawarte w nich składniki rozjaśniające zapobiegną wraz z filtrami przyciemnieniu plam pod wpływem słońca i powstawaniu nowych.
  • Jeśli masz skórę wrażliwą bądź alergiczną, najlepszym wyborem będą dermokosmetyki do skóry wrażliwej, przebadane dermatologicznie. Wybieraj je też, jeśli masz skłonność do alergii na słońce.

go to top