OK

OK Cancel

Thank you

Close

Przesuszona skóra – czym różni się od suchej?

Przesuszona skóra

Czym skóra przesuszona różni się od suchej i odwodnionej? Jak ją pielęgnować? Wyjaśniamy!

 • Powszechnie określenia skóra sucha, skóra przesuszona i skóra odwodniona są stosowane wymiennie.
 • Tak naprawdę jednak suchość skóry jest jej cechą stałą, a przesuszenie i odwodnienie pojawia się okresowo.
 • Na przesuszenie skóry wpływ mają przede wszystkim czynniki zewnętrze, np. gorące i suche powietrze oraz nieprawidłowa pielęgnacja.
 • Przesuszeniu może ulec każdy rodzaj skóry, problem ten nasila się też z wiekiem, zwłaszcza w okresie menopauzy.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Skóra przesuszona może pękać, piec, swędzieć

Często pojęcia te są stosowane wymiennie, tymczasem:

Skóra sucha / bardzo sucha – oznacza typ skóry, jej stałą cechę związaną z zaburzoną budową bariery hydrolipidowej. Skóra sucha objawia się uczuciem ściągania, jest zwykle cienka, szorstka, lekko zaczerwieniona. Uważa się, że ok. 15-20% osób rasy kaukaskiej ma suchą skórę.1

Skóra przesuszona – to suchość skóry spowodowana czynnikami zewnętrznymi. Przesuszeniu może ulec każdy rodzaj skóry: sucha, normalna, mieszana czy tłusta. Skóra może też stać się przesuszona wskutek procesu starzenia się (zwłaszcza w okresie menopauzy, co związane jest ze spadkiem poziomu estrogenów).

Skóra odwodniona – charakteryzuje się silnym uczuciem ściągnięcia, zwłaszcza po myciu, może się łuszczyć, piec, daje duży dyskomfort. Można powiedzieć, że to skrajnie przesuszona skóra. Odwodnienie jest stanem przejściowym i, podobnie jak przesuszenie, niekoniecznie musi dotyczyć skóry suchej, choć to ona najczęściej ma ten problem.

Dowiedz się więcej o tym, skąd się bierze suchość i przesuszenie skóry.

SOS dla przesuszonej skóry

Jeśli czujesz, że skóra zaczyna piec i staje się czerwona w ciągu dnia, nie czekaj do powrotu do domu. Szybkie nawilżenie przyniesie jej od razu ulgę. Jeśli nie możesz zmyć makijażu i nałożyć kremu bądź maski, poratuj się spryskaniem twarzy wodą termalną. Zawsze warto ją mieć przy sobie.

Jak pielęgnować przesuszoną skórę?

 • Unikaj czynników mogących powodować przesuszenie skóry, takich jak: nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia, suche powietrze, nagłe zmiany klimatu itp.
 • Stosuj dermokosmetyki niwelujące szkodliwy wpływ tych czynników na skórę: emolienty, kremy lipidowe, kremy wzmacniające barierę hydrolipidową, redukujące wpływ ekspozomu na skórę, kuracje nawilżające i antyoksydacyjne.
 • Sięgaj po nie także wtedy, gdy wiesz, że twoja skóra będzie narażona np. na przebywanie w ogrzewanym i klimatyzowanym pomieszczeniu czy w samolocie. Zabezpiecz ją warstwą bogatego kremu nawilżającego, weź go też ze sobą, aby dołożyć kolejną warstwę, gdy poczujesz, że jest taka potrzeba.
 • Stosuj wysokie filtry SPF – nie tylko latem, ale też wiosną (pierwsze słońce bywa wyjątkowo groźne dla skóry) i zimą (zwłaszcza gdy planujesz wypad w góry). Niektórzy dermatolodzy uważają, że filtry SPF 25 powinny być stosowne całorocznie w codziennej pielęgnacji i wiele kosmetyków dziennych jest już w nie wzbogaconych.
 • Zastosuj kurację nawilżającą, która szybko poprawi nawilżenie skóry – pomocne będą maseczki, dobre serum nawilżające, woda termalna itp.
 • Staraj się nawilżać przesuszoną skórę tak często, jak tego potrzebuje, nawet w ciągu dnia, gdy czujesz, że piecze i jest zaczerwieniona. Szczególnie pomocna będzie w tym woda termalna w spreju, którą możesz stosować nawet na makijaż (pamiętaj tylko o tym, aby delikatnie osuszyć jej nadmiar chusteczką higieniczną).
 • Stosuj kosmetyki dobrane do potrzeb skóry – innego kremu nawilżającego będzie potrzebować młoda skóra tłusta z objawami przesuszenia, a innego skóra dojrzała, która ma już niewielką ilość ochronnego sebum. Zwróć też uwagę na potrzeby skóry wrażliwej, alergicznej i z atopowym zapaleniem skóry – jest ona szczególnie podatna na przesuszenie.
 • Unikaj zbyt agresywnych kosmetyków i zabiegów, np. kwasów w wysokim stężeniu, peelingów głęboko złuszczających, preparatów na bazie alkoholu. Dodatkowo naruszają one barierę ochronną skóry, co nasila problem przesuszenia.
 • Dobrym wyborem będzie też zastosowanie emolientów, zwłaszcza gdy odczuwasz dyskomfort związany ze swędzeniem i łuszczeniem się przesuszonej skóry. Możesz stosować je okresowo – aby wzmocnić skórę i szybko złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
 • Nie dopuszczaj do odparowywania wilgoci z naskórka – nie zostawiaj nigdy mokrej skóry do wyschnięcia. Osusz ją delikatnie i jak najszybciej nałóż krem nawilżający, aby „zamknąć” w skórze wilgoć.
 • Nawodnienie naskórka pochodzi ze środka, ze skóry właściwej – dlatego aby zapewnić tkankom odpowiednie nawilżenie, trzeba dużo pić i zadbać o odpowiednią ilość zdrowych kwasów tłuszczowych w diecie. Są one obecne m.in. w tłustych rybach, awokado, orzechach, oliwach.

1 A. Kacalak-Rzepka, S. Bielecka-Grzela, A. Klimowicz, J. Wesołowska, R. Maleszka, Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2008, 54, 3, 54-57


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Zespół Vichy

go to top