OK

OK Cancel

Thank you

Close

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Oparzenia słoneczne to dolegliwość typowa dla sezonu wakacyjnego. Wynika ona przede wszystkim z długotrwałego i intensywnego opalania się, a przy tym niewystarczającej ochrony przed promieniami UVB. Jak skutecznie leczyć oparzenia słoneczne? Domowymi sposobami czy przy pomocy specjalistycznych preparatów? Podpowiadamy, co stosować na oparzenia po słońcu!

Jakie są objawy poparzeń słonecznych? Jak leczyć oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne objawiają się najczęściej jako bolesny rumień pojawiający po ok. 2-4 godzinach po opalaniu. Od tego momentu zaczerwienienie się nasila, osiągając swój szczyt po mniej więcej 9-14 godzinach, a skóra powraca do normalnego stanu po upływie 1 lub 2 dób. Objawy te mogą jednak różnić się od siebie w zależności od stopnia oparzenia słonecznego i wymagać tym samym innego sposobu leczenia.
Należy pamiętać, by przed wyjściem na zewnątrz używać kremów z filtrem, które zapewnią ochronę przed promieniowaniem UV. Skóra niezabezpieczona przed działaniem słońca szybciej się wysusza, co przyspiesza proces starzenia się, sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Oparzenie słoneczne I stopnia

Całodzienne opalanie się na słońcu bez uprzedniego zastosowania kremu z filtrem UV może wywołać oparzenia I stopnia, które objawiają się jako zaczerwieniona, obrzęknięta i lokalnie ocieplona skóra. W tym przypadku rumieniowi towarzyszy także świąd i pieczenie, a niekiedy też bolesność.

Co stosować na oparzenia słoneczne  I stopnia? W tej sytuacji możemy wypróbować niektóre z domowych sposobów na oparzenia słoneczne, np. stosowanie zimnych okładów z wody lub kwasu borowego czy przykładanie lodu do zaczerwienionej skóry. Przede wszystkim warto jednak sięgnąć po odpowiedni krem na oparzenia słoneczne o właściwościach silnie nawilżających, łagodzących, chłodzących i kojących, np. pielęgnacyjne mleczko po opalaniu Vichy Idéal Soleil. Dzięki specjalnie dobranym składnikom, preparat na oparzenia słoneczne pozwoli złagodzić objawy odwodnienia skóry, odbudować jej barierę hydrolipidową i uchronić ją przed kolejnymi uszkodzeniami słonecznymi.

Oparzenie słoneczne II stopnia

Z oparzeniami słonecznymi II stopnia mamy do czynienia wtedy, gdy rumień na skórze jest rozległy i nasilony, a dodatkowo towarzyszą mu takie objawy, jak: opuchlizna, pęcherze, silne pieczenie skóry oraz obfity wysięk surowiczy.

Niestety delikatne działanie domowych sposobów i kremów chłodzących może okazać niewystarczające w walce z oparzeniami słonecznymi II stopnia. W tym przypadku warto rozważyć zastosowanie specjalistycznych maści sterydowych, preparatów wysuszających wysięki surowicze, a także środków zabezpieczających skórę przed wtórną infekcją bakteryjną. Pamiętajmy o tym, że przy oparzeniach słonecznych II stopnia szczególnie niebezpieczne jest pękanie pęcherzy oraz związane z nimi wycieki surowicze. Płyn surowiczy, który zawiera dużą ilość białka, stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii chorobotwórczych. W takim przypadku nie możemy zapominać o posmarowaniu pęcherzy środkiem zabezpieczającym przed bakteriami.

Oparzenia po opalaniu - kiedy do lekarza?

Z poparzeniami słonecznymi nie zawsze jesteśmy w stanie radzić sobie sami - szczególnie w przypadku, gdy poza silnym zaczerwienieniem, widocznym opuchnięciem czy wysiękiem surowiczym, mamy również do czynienia z gorączką czy dreszczami. Pamiętajmy, że długotrwałe przebywanie na słońcu może mieć różne przykre konsekwencje dla naszego organizmu. Dlatego każdą taką sytuację, warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zespół Vichy

go to top