OK

OK Cancel

Thank you

Close

Pielęgnacja skóry po depilacji

Gładka i zadbana skóra to charakterystyczna cecha dbającej o siebie kobiety. Nie tylko w okresie letnim, gdy dużo częściej mamy odkryte ciało niż zimą, chcemy cieszyć się pozbawioną włosków skórą. Jest wiele metod depilacji, jednak żadna z nich nie jest pozbawiona wad, a po każdej odczuwać będziemy podrażnienia, a co za tym idzie dyskomfort. Można go jednak zmniejszyć, dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry po depilacji. Poznaj kilka sposobów na podrażnienia skóry po usuwaniu zbędnych włosków!

Przed depilacją - przygotuj skórę

Na stopień podrażnienia skóry po depilacji wpływa też to, jak ją przygotujemy przed zabiegiem. W przypadku depilacji wykonywanej w domu, warto robić ją na miękkiej i rozgrzanej skórze, na której nie znajdują się kremy czy balsamy. Poleca się używać maszynki do golenia pod prysznicem, natomiast depilatorów elektrycznych i kremów do golenia tuż po zakończonej kąpieli. Odradza się jedynie stosowanie wosku do golenia zaraz po umyciu się.

Metody depilacji - wybierz najodpowiedniejszą

Istnieje wiele sposobów na usunięcie zbędnych włosków, dlatego warto przeanalizować wady i zalety dostępnych metod. Niestety żadna z nich nie jest idealna i każda niesie za sobą ryzyko podrażnienia skóry. W przypadku golenia się maszynką, szybko i bezboleśnie pozbędziemy się widocznych na skórze łodyg włosa, które jednak po krótkim czasie odrosną. Należy pamiętać, żeby zawsze stosować świeże maszynki, dzięki czemu zmniejszymy możliwość zacięcia się i wystąpienia czerwonych krostek. Depilacja woskiem lub depilatorem elektrycznym daje długotrwałe efekty, jednak jest bardziej bolesna oraz wymaga odczekania odpowiedniego czasu tak, by włoski zdążyły odrosnąć. Dlatego, zwłaszcza w przypadku depilacji woskiem, najlepiej zacząć ją w okresie jesienno-zimowym, tak by do wakacji skutecznie zmniejszyć owłosienie. Najbardziej efektywną metodą pozbywania się niechcianych włosków jest zabieg przy użyciu lasera, jednak jest on kosztowny i wymaga kilkukrotnych wizyt.

Skóra po depilacji - jak ją pielęgnować?

Równie istotne jak przygotowanie skóry przed zabiegiem oraz wybór odpowiedniej metody na pozbycie się niechcianych włosków, jest pielęgnacja skóry po depilacji. Najważniejszym i najbardziej skutecznym sposobem okazuje się stosowanie odpowiednich kosmetyków - kremów i balsamów. Powinny być bogate w składniki łagodzące podrażnienia, takie jak alantoina czy D-panthenol. Przed zakupem warto zapoznać się ze składem produktu, by wybrać ten, który faktycznie pomoże zmniejszyć podrażnienia po depilacji. Dobrze jest, gdy balsam ma działanie zmiękczające skórę i zmniejszające jej szorstkość oraz gdy jest przeznaczony do skóry suchej i wrażliwej, tak jak nawilżający balsam do ciała Vichy Ideal Body. Regularnie go stosując, uda nam się wzmocnić, ujędrnić i ukoić skórę. Dzięki recepturze bogatej w olejki kojące, kwas hialuronowy i lipohydroksylowy oraz Wodę Termalną Vichy, skóra zostanie odpowiednio nawilżona i wygładzona. Produkt jest polecany również hipoalergikom oraz osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Wrastanie włosów - jak z nim walczyć? Wrastanie włosów - jak z nim walczyć?

Części z nas dotyczy problem wrastania włosków, który wywoływany jest właśnie przez depilację. Włos zamiast wyrastać na zewnątrz, wrasta w naskórek, co może być przyczyną stanu zapalnego. Aby zapobiec takiej sytuacji, oprócz stosowania odpowiednich balsamów, należy regularnie złuszczać naskórek poprzez peeling lub masaż szorstką myjką, kierując się w odwrotną stronę niż rosną włoski.

Domowe sposoby na podrażnioną skórę

Oprócz używania produktów odpowiednich do pielęgnacji skóry po depilacji, warto sięgnąć po sprawdzone domowe metody, które pozwolą zmniejszyć podrażnienie skóry.

Dzięki witaminom A, E i C uda nam się zmniejszyć możliwość wystąpienia krost po depilacji. Dlatego dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w maść bogatą w te witaminy lub zakup ampułki z witaminą E, którą rozgnieciemy i wmasujemy skórę.
Innym sprawdzonym domowym sposobem na podrażnioną skórę jest używanie talku. Okazuje się, że jest on pomocny nie tylko w przypadku pielęgnacji skóry niemowląt, ale także wśród dorosłych o skórze wrażliwej i skłonnej do uczuleń.


go to top