OK

OK Cancel

Thank you

Close

Regeneracja skóry

Skóra cały czas jest narażona na uszkodzenia pod wpływem działania wielu czynników zewnętrznych, przede wszystkim promieni UV. Dodatkowo może potrzebować wsparcia w regeneracji po zabiegach dermatologicznych, takich jak laseroterapia czy peelingi. Jak ją szybko zregenerować i wzmocnić jej funkcje naprawcze?

 • Każdego dnia nasza skóra ulega uszkodzeniom przede wszystkim pod wpływem promieni UV i innych szkodliwych czynników ekspozomu.
 • Sam proces starzenia się związany jest z kumulowaniem się skutków uszkodzeń, dlatego tak ważna jest regeneracja skóry. Proces ten zachodzi przede wszystkim nocą.
 • Skóra potrzebuje silnej regeneracji przede wszystkim po lecie. Podstawą jest tutaj intensywne nawilżanie i wzmacnianie bariery ochronnej naskórka.
 • Silne działanie regenerujące ma booster na bazie wody wulkanicznej i kwasu hialuronowego, który przyspiesza też gojenie skóry po zabiegach dermatologii i medycyny estetycznej.

egeneracja skóry

Skóra każdego dnia ulega uszkodzeniom związanym z naturalnymi procesami starzenia się oraz – w dużym stopniu – z wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, które zaburzają funkcje jej bariery ochronnej, powodują przyspieszoną degradację kolagenu i elastyny, wywołują silny stres oksydacyjny, podrażnienia i przesuszenie, a nawet mikrourazy (mikroranki). Uważa się, że nawet 80% starzenia się skóry jest zależne od czynników tzw. ekspozomu, a tylko na 20% wpływ mają geny. Do najbardziej agresywnych czynników należą:

 • nadmierna ekspozycja na promienie UV,
 • zanieczyszczenia obecne w powietrzu, smog,
 • zmiany klimatyczne (np. suche powietrze, nagłe zmiany temperatury),
 • czynniki mechaniczne i chemiczne, np. składniki zawarte w kosmetykach,
 • palenie papierosów,
 • drobnoustroje i czynniki chorobotwórcze,
 • stosowanie niektórych leków (np. sterydów, izotretinoiny w leczeniu trądziku),
 • schorzenia dermatologiczne (np. mikrourazy w przebiegu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry), dodatkowo uszkodzenia mogą być wywoływane w sposób mechaniczny poprzez drapanie swędzącej skóry przez chorego.

Czasami skóra jest uszkadzana celowo i w sposób kontrolowany – tak działa wiele zabiegów dermatologii i medycyny estetycznej, np. lasery frakcyjne, mikronakłuwanie czy peelingi chemiczne. Dzięki temu tkanki zostają pobudzone do odnowy w procesie regeneracji i gojenia, co prowadzi do odmłodzenia skóry, poprawy jej jędrności, gęstości, struktury i kolorytu. Niektóre zabiegi powodują przerwanie ciągłości naskórka (jak mezoterapia czy mikronakłuwanie), inne omijają jego powierzchnię (pozostaje ona nienaruszona), ale ich energia (jak w laserach) jest pochłaniana przez wodę zawartą w tkankach, co prowadzi do ich miejscowego uszkodzenia. Odkryciem ostatnich lat są lasery frakcyjne, które tworzą w skórze „mikrokolumienki”, z zachowaniem zdrowej skóry wokół, co przyspiesza proces regeneracji, a tym samym odmłodzenia.

Dowiedz się, jak promienie UV wpływają na skórę

Noc – czas na regenerację

Skóra ma naturalne mechanizmy regeneracyjne, które uaktywniają się przede wszystkim nocą. To najlepszy czas na naprawę, odtwarzanie bądź zastępowanie uszkodzonych komórek i tkanek, a procesy te warto wspomóc stosowaniem odpowiednich kremów regenerujących na noc, wysypianiem się, nieobciążaniem organizmu w tym czasie np. późnym jedzeniem. Z wiekiem zdolności regeneracyjne maleją (proliferacja i różnicowanie keratynocytów zachodzą wolniej, zmniejsza się też produkcja włókien kolagenowych i elastynowych), a niekorzystne zmiany kumulują się, co powoduje starzenie się skóry: wiotkość, zmiany atroficzne, zmarszczki, opadanie, gorszy koloryt. Jeśli więc chcemy ten proces spowolnić, trzeba zadbać przede wszystkim o wzmocnienie właściwości regeneracyjnych oraz ochronnych skóry.

Zobacz, jak zbudowana jest skóra


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Proces gojenia się skóry

Agresywne czynniki zewnętrzne (promienie UV, drażniące kosmetyki, suche powietrze) naruszają barierę ochronną skóry, przez co staje się ona jeszcze bardziej narażona na szkodliwy wpływ otoczenia. Ponadto mogą pojawić się takie objawy, jak pieczenie, swędzenie czy szczypanie skóry, rumień, łuszczenie się naskórka, przesuszenie. Zaburzony też zostaje naturalny proces gojenia się uszkodzonych tkanek, polegający na odtworzeniu ciągłej struktury (można go zaobserwować podczas gojenia się rany). W przypadku płytkich uszkodzeń naskórkowych w trakcie gojenia się skóry dochodzi do regeneracji tkanki w trwającym ok. 28 dni procesie odnawiania się kolejnych warstw naskórka. W przypadku głębszej rany, sięgającej warstwy skóry właściwej, dochodzi do jej wypełnienia tkanką łączną – tak powstaje blizna (mówimy wtedy nie tylko o regeneracji, ale też naprawie tkanek). Odpowiednia pielęgnacja może przyspieszyć procesy regeneracyjne, np. po lecie, po silnym przesuszeniu skóry czy po zabiegach medycyny estetycznej. W przypadku głębszych ran, np. po cięciu, konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów na blizny, które stwarzają optymalne warunki do prawidłowego gojenia tkanek. Ich stosowanie jest niezbędne po zabiegach chirurgicznych.

Regeneracja skóry latem

Promienie UV zaburzają funkcje ochronne skóry, przyspieszają wiotczenie tkanek i pojawianie się zmarszczek, pogarszają ukrwienie i dotlenienie, wpływają na pracę melanocytów, wywołując przebarwienia, mogą prowadzić do elastozy i zmian nowotworowych, bardzo silnie też przesuszają skórę i powodują jej większą wrażliwość. Objawy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV nazywamy fotostarzeniem – proces ten można spowolnić odpowiednią pielęgnacją regeneracyjną. Na pewno jest ona potrzebna po okresie letnim, zwłaszcza gdy skóra była wystawiana na słońce bez odpowiedniej ochrony. Szkodliwy wpływ na nią może też mieć przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy długi lot samolotem. Warto też wiedzieć, że działanie podobne do promieni UV ma światło niebieskie (tzw. blue light), emitowane przez monitory komputerów i urządzeń mobilnych – pracując więc z nimi na co dzień traktuj swoją skórę tak, jakby ciągle była „na wakacjach” w gorących krajach. Jak ją najszybciej zregenerować?

 • Intensywnie nawilżaj skórę – to podstawa! W kosmetykach nawilżających stosuje się dwa rodzaje substancji nawilżających: hydrofobowe (a więc zatrzymujące wilgoć w naskórku, takie jak oleje, tłuszcze roślinne, woski, lipidy) oraz hydroskopijne (przyciągające cząsteczki wody, jak gliceryna i kwas hialuronowy). Nie tylko dbają one o odpowiednie nawodnienie skóry (co oznacza mniej zmarszczek, ładniejszy koloryt i gładszą strukturę), ale też wzmacniają barierę hydrolipidową, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na czynniki środowiskowe i uszkodzenia.
 • Wieczorem nałóż kosmetyk silnie regenerujący (najlepiej serum bądź booster), który wspomoże naturalny proces odnowy, z takimi składnikami, jak witaminy A, C i E, antyoksydanty, probiotyki, peptydy, kwas hialuronowy, woda wulkaniczna bogata w naturalne minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry.
 • Regularnie stosuj delikatne peelingi – enzymatyczne, mechaniczne bądź chemiczne. Przyspieszą złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka i proces odnowy komórkowej, rozjaśnią drobne przebarwienia i ujednolicą koloryt (zwłaszcza peelingi chemiczne), wygładzą powierzchnię naskórka, dodadzą świeżości i blasku skórze zniszczonej słońcem.
 • Chroń skórę przed słońcem – pamiętaj, że tkanki mają ograniczone możliwości regeneracji, które z wiekiem słabną. Każdorazowa ekspozycja na słońce bez ochrony dodatkowo zmniejsza te naturalne zdolności, a skutki uboczne kumulują się w postaci objawów fotostarzenia. Dlatego ochrona przed promieniami UV to najlepsza profilaktyka zdrowej i młodej skóry.
 • Latem warto mieć pod ręką wodę termalną, która koi podrażnienia, wzmacnia funkcje ochronne skóry i pobudza regenerację komórek. Po spryskaniu nią twarzy, delikatnie osusz skórę czystą chusteczką higieniczną. Możesz stosować ją pod krem bądź w ciągu dnia, nawet na makijaż.
 • Skorzystaj też z profesjonalnych metod regeneracji skóry po lecie – tutaj przede wszystkim polecane są takie zabiegi, jak intensywnie nawilżająca mezoterapia, peelingi chemiczne dobrane do potrzeb skóry, mikronakłuwanie (nakłucia wywołują drobne reakcje zapalne, które aktywują proces naprawczy i uwalniają czynniki wzrostu w skórze) oraz lasery frakcyjne, które nie tylko pobudzają skórę do przebudowy, ale też są wykorzystywane do rozjaśniania przebarwień posłonecznych czy zamykania rozszerzonych naczynek oraz redukcji rumienia (słońce sprzyja utrwaleniu rumienia i rozwojowi trądziku różowatego).

Regeneracja skóry po zabiegach

Zabiegi wywołujące kontrolowane uszkodzenie skóry stymulują proces regeneracji, ale ze względu na swoje działanie wymagają kilkudniowej rekonwalescencji i mogą dawać niepożądane, czasowe objawy, takie jak siniaczki (po nakłuwaniu czy zabiegach chirurgicznych), zaczerwienienie i pieczenie skóry (po niektórych laserach), obrzęk, a nawet strupki (po głębokich peelingach czy zabiegach plazmowych). W przypadku naruszenia ciągłości naskórka zwiększa się też ryzyko nadkażenia ranki, dlatego w okresie gojenia wymagana jest bezwzględna higiena. Aby wspomóc ten proces, zalecane jest stosowanie preparatów przyspieszających gojenie się skóry po zabiegach. Łagodzą one rumień i pieczenie, ułatwiają wchłanianie się siniaków, silnie nawilżają, a tym samym poprawiają komfort w trakcie rekonwalescencji. Stały się już dziś „złotym standardem” w pielęgnacji pozabiegowej i są zalecane przez wielu lekarzy medycyny estetycznej i dermatologów.

Polecany kosmetyk: Booster Minéral 89

Dla regeneracji skóry latem i po zabiegach dermatologicznych marka Vichy poleca booster o unikalnej formule zawierającej 89% wulkanicznej wody Vichy i 0,1% kwasu hialuronowego, o lekkiej żelowej formule, przebadany na osobach ze skórą wrażliwą. Booster:

 • pobudza różnicowanie keratynocytów, powodując szybszą odnową komórkową,zwiększa spójność korneocytów, uszczelniając barierę naskórkową, stanowiącą naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi,
 • zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, zapobiegając przesuszeniu,
 • zwiększa nawilżenie skóry.

Dzięki temu skutecznie wzmacnia funkcje bariery ochronnej skóry i przeciwdziała skutkom uszkodzeń. Badania prowadzone na grupie 387 osób o różnych fototypach przez dermatologów z Polski pokazały też, że booster przynosi korzystną poprawę skóry u pacjentów po zabiegach estetycznych i dermatologicznych (głównie po peelingach, laserach, mikronakłuwaniu, falach radiowych), znacząco zmniejszając pieczenie, świąd i suchość skóry.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Zespół Vichy

go to top