OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak witamina C rozjaśnia przebarwienia na skórze?

Z problemem przebarwień na twarzy zmaga się wiele osób. Powstają one w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, postępującego starzenia się skóry czy też na skutek zaburzeń hormonalnych oraz uwarunkowań genetycznych. Ciemniejsze plamy widoczne na twarzy mogą być źródłem kompleksów, ponieważ większość z nas dąży do efektu ujednoliconej, pełnej blasku cery. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra posiadała równomierny koloryt i zachwycała promiennością, koniecznie sprawdź, jakie efekty daje witamina C do twarzy.

Witamina C na przebarwienia na twarzy - sprawdź jakie wybrać serum z witaminą c lub krem

Co daje witamina C? Właściwości składnika aktywnego

Nie bez powodu witamina C należy obecnie do najpopularniejszych substancji aktywnych, jakie możemy znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji zarówno twarzy, jak i ciała. Jest dodawana do kremów, serów, produktów do oczyszczania, peelingów, toników i wielu innych. Czemu zawdzięcza tak duże uznanie? Na co jest witamina C?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że to składnik absolutnie niezbędny do prawidłowej pracy całego naszego organizmu. Wykazuje ona silne działanie przeciwzapalne i działa jako kofaktor w aktywacji licznych enzymów. To dzięki niej ewentualne zranienia i inne urazy mechaniczne mogą goić się szybciej, a zęby są chronione przed próchnicą, ponieważ wspomaga zwalczanie odpowiedzialnych za nią bakterii.

Skutki niedoboru witaminy c

Oprócz tego wspiera syntezę kolagenu, a więc białka, które jest jednym z głównych elementów budulcowych naszej skóry. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, a przy tym neutralizuje wolne rodniki, które mogą się przyczyniać do stresu oksydacyjnego. Nie bez powodu stosuje się również wit. C na przebarwienia – pozwala ona na delikatne rozjaśnienie skóry, co z kolei sprawia, że jej koloryt jest bardziej ujednolicony. Dodatkowo wspomniane działanie przeciwzapalne może się przyczynić do szybszego gojenia się wyprysków.

Co istotne, witaminę C w kosmetykach możemy spotkać pod kilkoma różnymi postaciami. Każda z jej form została dokładnie przebadana i wykazuje określoną skuteczność, niemniej warto wiedzieć, jak szukać tej substancji w składzie i jakiego działania można oczekiwać:

  • Ascorbic Acid – czyli kwas askorbinowy, czysta i podstawowa forma witaminy C. Jest najsilniejsza, ale niestety wykazuje też najmniejszą stabilność (co może przyczyniać się do podrażnień), a do tego jest podatna na utlenianie się;
  • 3-O-Ethyl-L-Ascorbic Acid – 3-O etylowy kwas askorbinowy, który według badań posiada najwyższą stabilność. Redukuje bakterie i stany zapalne, do tego rozjaśnia skórę;
  • Sodium Ascorbyl Phosphate – sól sodowa fosforanu askorbylu. Również działa przeciwbakteryjnie, a przy tym zapobiega zatykaniu się ujść gruczołów łojowych, co jest częstą przyczyną wyprysków;
  • Magnesium Ascorbyl Phosphate – sól magnezowa fosforanu askorbylu o dużej stabilności. W jej przypadku zalecane są wyższe stężenia, ponieważ jej działanie jest nieco delikatniejsze;
  • Ascorbyl Palmitate – palmitynian askorbylu, który promuje syntezę włókien kolagenowych, a dzięki temu przyczynia się do spowolnienia procesu starzenia się skóry;
  • Tetrahexyldecyl Ascorbate – tetraizopalmitynian askorbylu, bardzo stabilny i wysoce skuteczny już przy niskich stężeniach.Ze względu na swoją posiada zdolność wnikania do głębszych warstw naskórka;
  • Ascorbyl Glucoside – to pochodna witaminy C połączona z cząsteczką glukozy. Chroni włókna kolagenowe i stymuluje produkcję nowych, a do tego skutecznie redukuje podrażnienia.

Pipeta, z której kapie serum z witaminą C skuteczne na przebarwienia

Witamina C na twarz – jakie daje efekty?

Czy rzeczywiście warto stosować witaminę C na twarz? Efekty mogą Cię zaskoczyć, i to już po upływie zaledwie kilku dni – niezależnie od tego, czy zdecydowałaś się na serum do twarzy z witaminą C, czy może krem.

Witamina C na twarz - efekty

Oczywiście ten składnik najczęściej pojawia się w kontekście skutecznej witaminy na przebarwienia skóry. Rzeczywiście, dzięki swojemu działaniu rozjaśniającemu, przy regularnym stosowaniu produktów z witaminą C możemy liczyć na ujednolicenie kolorytu cery. Dotyczy to zarówno przebarwień powstałych na skutek promieni słonecznych, jak i tych, które są śladami pozostałymi po trądziku. A ponieważ witamina C również uszczelnia naczynka krwionośne, zapobiega ich pękaniu i pojawianiu się zaczerwienień.

Ponadto, jako że witamina C jest silnym antyoksydantem, nie tylko neutralizuje wolne rodniki, ale też wzmacnia i chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Tym samym zmniejsza negatywny wpływ promieniowania UV, zanieczyszczeń powietrza czy wolnych rodników, z którymi skóra może mieć do czynienia na co dzień.
 
Do tego nie należy zapominać, że witamina C bywa też określana witaminą młodości. To miano wzięło się z jej właściwości opóźniających proces starzenia się komórek naskórka oraz stymulujących aktywność fibroblastów i syntezę kolagenu. Tym samym zapobiega powstawaniu zmarszczek i przyczynia się do zredukowania już tych widocznych na naszej skórze. Młodszy wygląd uzyskamy też za sprawą działania rozświetlającego – witamina C przywraca skórze promienność i blask.

Witamina C – na co pomaga?

Bez względu na to, czy to będzie krem, czy serum – witamina C z dużym prawdopodobieństwem przyczyni się do rozjaśnienia Twoich przebarwień. Dzieje się tak, ponieważ hamuje produkcję melaniny w skórze, a więc głównego barwnika odpowiedzialnego za jej odcień. Przebarwienia pojawiają się wówczas, gdy w danym miejscu na twarzy tej melaniny jest więcej – np. na skutek ekspozycji słonecznej. Serum z witaminą C na przebarwienia zmniejszy jej ilość, a to spowoduje, że przebarwienia staną się jaśniejsze, a przez to mniej widoczne.

To sprawia, że witamina C na przebarwienia na twarzy będzie skutecznym dodatkiem do pielęgnacji skóry trądzikowej, w przypadku której nierównomierny koloryt jest częstym zjawiskiem. Witamina C na przebarwienia potrądzikowe daje wyraźnie widoczne rezultaty. Podobnie jest z cerą dojrzałą, ponieważ z wiekiem na twarzy również mogą się pojawić plamy i ślady związane właśnie z pigmentacją.
 
Dodatkowo zredukowane są nie tylko przebarwienia – witamina C znacząco zmniejsza widoczność zaczerwienień, które wynikają z osłabionych naczyń krwionośnych. Z tym problemem zmagają się np. posiadacze skóry wrażliwej, która gwałtownie reaguje na różnorodne czynniki zewnętrzne.

Jak stosować witaminę C na twarz?

Aby osiągnąć spodziewane za sprawą serum z witaminą C efekty, należy wprowadzić ten element naszej rutyny pielęgnacyjnej stopniowo. Szczególnie ostrożne powinny być osoby z bardzo wrażliwą, reaktywną lub alergiczną skórą, która jest podatna na podrażnienia. Najlepiej rozpocząć od produktów z niskim stężeniem tej substancji – dlatego na początek lepiej postawić na krem, a nie serum na przebarwienia z wit. C. Sera z zasady wykazują silniejsze działanie właśnie ze względu na wyższe stężenia składników aktywnych.

Jeśli zależy Ci na tym, aby witamina C skutecznie zadziałała na przebarwienia, a jednocześnie nie spowodowała podrażnień, dobrze jest sięgnąć po jej stabilną i łatwo przyswajalną formę. Doskonałym tego przykładem jest wspomniany już glukozyd askorbylu, opisywany też jako witamina Cg. Doskonale wnika w głąb skóry, gdzie jest uwalniany stopniowo – tym samym jest też odpowiedni dla cery wrażliwej.

Jak działa witamina C na twarz?

Czy serum z witaminą C można stosować codziennie? Jak najbardziej, i to bez względu na porę roku. Witamina C nie jest składnikiem fotouczulającym, wprost przeciwnie – może nawet wzmocnić ochronę zapewnioną przez preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi. Dość istotna może być natomiast pora nakładania kosmetyków z tym składnikiem. Skuteczniejsze jest serum z witaminą C rano czy wieczorem? Jeśli zależy Ci na jego właściwościach antyoksydacyjnych i chroniących skórę przed czynnikami zewnętrznymi, to najlepiej zaaplikować produkt w porannej rutynie. To oczywiście nie oznacza, że witamina C na noc jest zbędna – o rozjaśnienie przebarwień możemy dbać o każdej porze dnia.

Z czym łączyć witaminę C na twarz? Jakie witaminy na skórę twarzy?

Warto pamiętać, że aby efektywnie zwalczać przebarwienia na twarzy, witamina C powinna być stosowana regularnie. Oprócz tego dobrze będzie połączyć ją z innymi składnikami aktywnymi, dzięki czemu zadziałamy wielotorowo i kompleksowo zatroszczymy się o swoją skórę.

Kwas hialuronowy i witamina C – czy można łączyć te dwie substancje? Jak najbardziej, jest to wręcz duet idealny! Kwas hialuronowy również odpowiada za zachowanie młodego wyglądu skóry, a do tego jej nawilżenie. W połączeniu z witaminą C uzyskujemy idealną kombinację dla przesuszonej skóry z widocznymi oznakami starzenia.

Ponadto krem lub serum na przebarwienia z witaminą C może zawierać:

  • kwas ferulowy – oba te składniki działają antyoksydacyjnie i chronią skórę przed wolnymi rodnikami;
  • witaminę E oraz peptydy – co tworzy mieszankę o silnym działaniu przeciwstarzeniowym;
  • filtry UV – co sprawi, że ochrona przed szkodliwym działaniem słońca będzie silniejsza.

Czy można łączyć niacynamid z witaminą C? Tak, pod warunkiem, że są to pochodne tej witaminy, a nie czysty kwas askorbinowy.

Czytaj też Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany? >>>

Z czym nie łączyć witaminy C i kiedy jej nie stosować?

Przed wprowadzeniem tej substancji do rutyny pielęgnacyjnej dobrze jest sprawdzić, z czym nie łączyć witaminy C na twarz. Niacynamid nie powinien być łączony z kwasem askorbinowym – oba te składniki posiadają diametralnie inne pH, wobec czego neutralizują siebie nawzajem. Dodatkowo taka kombinacja może wywołać podrażnienia przez powstanie kwasu nikotynowego.

Drażniąco działa również połączenie w postaci witaminy C i kwasów AHA oraz BHA. Nie zaleca się także, by w jednej rutynie pojawiła się zarówno witamina C, jak i retinol. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pierwszego składnika rano, a drugiego wieczorem.
 
Negatywne skutki wywołuje też witamina C występująca w parze z miedzią. W tym przypadku możemy doprowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry.
 
Jeśli natomiast chodzi o przeciwwskazania dotyczące stosowania witaminy C na twarz, to o niektórych z nich już tutaj wspomniano. Dużą ostrożność powinny zachować osoby z bardzo wrażliwą, reaktywną skórą, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po niskie stężenia witaminy C. Podobnie jest w przypadku występowania trądziku różowatego.

Czy wiesz, że…

Witamina C nie lubi światła. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, aby stosowane przez Ciebie serum z witaminą C zachowało swoje właściwości, przechowuj je z dala od źródeł światła.

Jakie wybrać kosmetyki z witaminą C na twarz w walce z przebarwieniami?

Jakie wybrać kosmetyki z witaminą C?

Redukcja przebarwień to jeden z głównych powodów, dla których tak chętnie sięgamy po produkty z witaminą C. Dlatego też Vichy stworzyło gamę Liftactiv, która wykorzystuje właśnie ten składnik w połączeniu z innymi substancjami wykazującymi wysoką efektywność w zmniejszeniu widoczności przebarwień. Kosmetyki z tej gamy będą także odpowiednie w rutynach pielęgnacyjnych skupionych na rozświetleniu, wypełnieniu lub redukcji zmarszczek.

Serum z witaminą C

Serum o skoncentrowanej formule 15% czystej witaminy C to doskonały sposób, by dostarczyć swojej skórze witaminę C. Przebarwienia, zmarszczki, utrata jędrności czy blasku – wszystko to może zminimalizować odpowiednio dobrany produkt.

Liftactiv Supreme Vitamin C Serum to serum z witaminą C jako antyoksydacyjna kuracja rozświetlająca skórę1.To połączenie witaminy C, kwasu hialuronowego, witaminy E oraz polifenoli zawartych w ekstrakcie z kory sosny nadmorskiej. Dzięki regularnej aplikacji skóra staje się bardziej promienna, a do tego jest chroniona przed działaniem negatywnych czynników ekspozomu. Ekspozom to wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na stan, kondycję i procesy zachodzące w naszej skórze.

Vichy Liftactiv Specialist B3 Serum z niacynamidem na Przebarwienia i Zmarszczki

Z kolei w walce z przebarwieniami sprawdzi się też Liftactiv Specialist B3 Serum Przebarwienia i Zmarszczki. Serum zawiera 13% składników aktywnych takich jak niacynamid, kwas glikolowy i składniki peelingujące, co sprawia, że niezwykle skutecznie wyrównuje koloryt skóry2. Dodatkowo zmarszczki na twarzy ulegają wygładzeniu, a cera jest pełna blasku. Można stosować rano i wieczorem.

Krem z witaminą C

Witamina C na przebarwienia twarzy może też oczywiście zagościć w kremie. Marka Vichy posiada w tej kategorii kilka propozycji:

Vichy Liftactiv Przeciwzmarszczkowa pielęgnacja ujędrniająca krem pod oczy z witaminą C

W trakcie pielęgnacji nie zapominajmy też o delikatnym obszarze wokół oczu. Krem pod oczy z witaminą C Liftactiv Przeciwzmarszczkowa pielęgnacja ujędrniająca pod oczy z kwasem hialuronowym znakomicie redukuje drobne linie i zmarszczki7. Oprócz tego zmniejsza widoczność cieni pod oczami oraz opuchlizny, zapewniając uczucie jędrności.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist SPF25 krem do twarzy z witaminą c

Witamina C to świetny dodatek do produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Przykładem jest tutaj krem z witaminą C Liftactiv Collagen Specialist SPF25. Wygładza zmarszczki, modeluje owal twarzy i zmniejsza przebarwienia8, a przy tym zapewnia szerokie spektrum ochrony.

Vichy Liftactiv B3 krem z witaminą c przeciw przebarwieniom SPF 50

W codziennej pielęgnacji sprawdzi się też krem z witaminą C Liftactiv B3 Krem przeciw przebarwieniom SPF 50. To połączenie skutecznej ochrony przed promieniowaniem UV i redukcji zmarszczek oraz przebarwień.

1 Ocena kliniczna, 52 kobiety po 4 tygodniach.
2 Ocena kliniczna, 44 kobiety po 2 miesiącach stosowania, średni rezultat dla intensywności przebarwień: -29%, średni rezultat dla 33% badanych kobiet: -71%.
3 Badania kliniczne, 40 kobiet, po 1 zastosowaniu
4 Test in vitro, średni wynik na 5. typach kolagenu.
5 Badania kliniczne, zmarszczki czołowe, 40 kobiet, 2 miesiące
6 Test samooceny, 52 kobiety, 4 tygodnie.
7 Badania kliniczne, średni rezultat dla jędrności i sprężystości skóry na 41 kobietach, 3 miesiące.
8 Ocena kliniczna, 57 kobiet po 8 tygodniach.

Zespół Vichy

go to top