OK

OK Cancel

Thank you

Close

Swędzenie skóry na tle nerwowym - jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

  • favoris

Niewiele osób uświadamia sobie, że to, co czujemy bardzo często oddziałuje na nasze ciało. Silne emocje niejednokrotnie przejawiają się pod postacią trądziku, a przewlekły stres może powodować świąd całego ciała bądź określonych jego partii. Swędzenie skóry na tle nerwowym może być schorzeniem somatycznym, którego leczenie wymaga pomocy psychologa.

Jak emocje wpływają na skórę?

Silne emocje odciskają wielkie piętno na psychice, co niestety przekłada się na nasze ciało. Dermatolodzy są zgodni, że wiele problemów ze skórą ma podłoże emocjonalne. Istotną przyczyną jest przewlekły stres, który z jednej strony może wpływać na skórę bezpośrednio, wywołując na przykład zmiany trądzikowe, a z drugiej może oddziaływać na nią pośrednio, budząc w nas zachowania obsesyjno-kompulsywne, zmuszające do zachowań autodestrukcyjnych (drapania, usuwania strupów, a nawet wyciskania wyprysków).
Według danych statystycznych około 30% pacjentów dermatologicznych cierpi na problemy natury psychicznej. Jednak prawdopodobnie są to dane zaniżone, ponieważ Polacy w dalszym ciągu wstydzą się mówić otwarcie o swoich problemach, a gabinet psychiatryczny traktują jako ostateczność. W naszym kraju wciąż istnieje silne przekonanie, że lepiej samemu zmagać się z chorobą niż “wyjść na wariata”. A takie błędne przekonanie niestety ma bardzo negatywne konsekwencje. Otóż jak się okazuje zaburzenia psychodermatologiczne mają charakter błędnego koła. W uproszczeniu wygląda to tak: stres nasila zmiany na skórze, a zmiany na skórze wywołują stres. Dlatego też walka z nimi jest dość skomplikowana.

Skąd bierze się swędzenie skóry na tle nerwowym?

Zarówno układ nerwowy, jak i skóra powstają z ektodermy, czyli tego samego listka zarodkowego. W efekcie skóra jest narządem bardzo silnie unerwionym, a układ nerwowy bardzo szybko z nią się komunikuje. Ponadto w chwilach silnego stresu dochodzi do aktywacji kortyzolu. Jest to hormon charakteryzujący się dwojakim działaniem. Po pierwsze, tak jak adrenalina podnosi ciśnienie krwi, powodując, że serce zaczyna bić szybciej. Po drugie wykazuje depresyjny wpływ na organizm. I to jest głównym powodem powstawania nerwicy skóry.
Należy jeszcze podkreślić jedną ważną kwestię związaną ze świądem skóry na tle nerwowym. Otóż silne, często długotrwałe napięcie emocjonalne i niemoc poradzenia sobie z nim mogą same powodować zmiany na ciele, tworzyć stany zapalne, a w efekcie dawać uczucie swędzenia, ale równie dobrze mogą potęgować objawy choroby skóry, które już przedtem nabyliśmy, lub do których mamy predyspozycje. Zatem przykładowo osoby genetycznie obciążone łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry  w odpowiedzi na silne napięcie mogą szybciej zapaść na te choroby.

Jak wygląda leczenie swędzenia skóry na tle nerwowym?

Swędzenie skóry jest bezpośrednią przyczyną do konsultacji dermatologicznej. Bardzo ważne jest określenie przyczyny świądu, chociaż tak naprawdę w przypadku chorób skóry na tle nerwowym lekarzom dość trudno jest znaleźć źródło kłopotliwych objawów ze względu na wyżej opisane już zjawisko błędnego koła. Niemniej jednak pierwszym krokiem w leczeniu tego typu dolegliwości jest wizyta u specjalisty, który będzie mógł przeprowadzić wnikliwy wywiad, postawić diagnozę i dobrać do niej odpowiednią kurację.

A jak doraźnie poradzić sobie ze swędzeniem skóry na tle nerwowym?

Swędzenie skóry powoduje niepohamowaną chęć podrapania chorego miejsca na ciele. Jednak tego typu zachowanie przynosi bardzo szkodliwe konsekwencje - prowadzi do naruszenia naskórka oraz powoduje podrażnienia, które mogą wywołać stan zapalny i nasilić niekomfortowe objawy. Chociaż doskonale wiemy, że drapanie szkodzi, tak trudno jest się przed nim powstrzymać. To jest poniekąd naturalne, bowiem badania pokazują, że świąd jest odczuciem o wiele bardziej nieznośnym niż ból. Dlatego też, aby jak najbardziej zneutralizować pieczenie należy zastosować balsamy nawilżające, jak np. Ideal Body, które nawodnią suchą skórę, wzmocnią jej warstwę hydrolipidową, a tym samym wyeliminują uczucie swędzenia.
Kolejnym krokiem jest zminimalizowanie stresu, czyli zahamowanie przypływu kortyzolu. Dobrym sposobem są ćwiczenia oddechowe, szczególnie oddychanie przeponą. Psychologowie są zgodni, że techniki oddychania mogą skutecznie przezwyciężyć stres. Innym, również często polecanym, sposobem jest muzykoterapia. Już niejednokrotnie udowodniono, że słuchanie relaksacyjnych dźwięków nie tylko przyspiesza ustąpienie objawów, ale także sprawia, że swędzenie skóry na tle nerwowym nie powraca.

Najczęściej czytane

Schodząca skóra po opalaniu - sprawdź jak sobie z nią radzić!

Schodząca skóra po opalaniu - sprawdź jak sobie z nią radzić!

Schodząca skóra po opalaniu to częsta “pamiątka” z wakacji, będąca efektem nadmiernej ekspozycji słonecznej bez zabezpieczenia skóry odpowiednimi kosmetykami. Łuszcząca się skóra po opalaniu jest nie tylko bardzo uporczywym, ale też mało estetycznym problemem, dlatego zazwyczaj chcemy jak najszybciej się jej pozbyć. Podpowiadamy zatem, jakie są skuteczne sposoby na schodzącą skórę po opalaniu!

Przeczytaj artykuł

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

go to top