OK

OK Cancel

Thank you

Close

Tłuste włosy - czy są oznaką choroby skóry głowy?

Nie możesz dać sobie rady z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów? Dowiedz się więc, jakie czynniki je wywołują, a skutecznie zwalczysz tę uciążliwą dolegliwość.

Czy tłuste włosy są oznaką choroby skóry głowy?

Główne przyczyny przetłuszczania się włosów

Tłuste włosy to nie tylko defekt kosmetyczny. Może on wynikać z innych przyczyn takich jak choroby narządów wewnętrznych, czy zaburzenia hormonalne W przypadku przyczyn związanych z chorobą, najczęściej u podłoża tego zjawiska wymienia się infekcje grzybicze. Łojotokowe zapalenie skóry na głowie wywoływane jest, w przeważającej części, przez drożdżaki z rodzaju Malessezia furfur, które przy okazji tworzą na twojej głowie łupież. Zaatakowana przez te drobnoustroje skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, nadmiernie się łuszczy, a gruczoły łojowe wytwarzają nadmiar sebum. Innym z powodów, które przyczyniają się do tego, że masz tłuste włosy, są zmiany hormonalne. Podwyższenie prolaktyny u kobiet i obniżenie poziomu estrogenów bardzo często skutkuje nadmiernym wydzielaniem łoju. Również zaburzenia poziom testosteronu, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, przyczyniają się do tego, że pojawia się tłusta skóra głowy. Czynnikami, niezwiązanymi ze zdrowiem, ale z trybem życia, które powodują, że przetłuszczająca się skóra głowy staje się prawdziwą zmorą dnia codziennego, są również: niewłaściwa pielęgnacja, ciągły stres, brak witamin.

Sposoby na usunięcie nadmiaru sebum

W zależności od tego, z jakiego powodu doszło do tego, że masz tłuste włosy, zastosuj odpowiednie na to remedium. Jeśli u podłoża przetłuszczania się skóry głowy leżą drożdżaki, wówczas sięgnij po preparaty zawierające środki przeciwgrzybicze np. dwusiarczek selenu. Dzięki nim skutecznie zwalczysz grzyby i doprowadzisz skórę głowy do stanu równowagi. Jeśli oprócz łojotoku zaobserwowałaś u siebie nawarstwianie się łusek skóry, przydatny stanie się szampon do włosów tłustych z kwasem salicylowym np. Vichy Dercos szampon przeciwłupieżowy włosy normalne i przetłuszczające się, który ułatwi złuszczanie skóry i udrożni gruczoły łojowe. W przypadku łojotoku połączonego z podrażnieniem i swędzeniem skóry, sięgnij po taki szampon do włosów przetłuszczających się, który będzie miał działanie kojące i przeciwświądowe. Oprócz szamponów skorzystaj również z peelingów enzymatycznych, które dodatkowo usuną nadmiar martwego naskórka i spowodują lepsze oczyszczenie skóry.

Jak pielęgnować tłustą skórę głowy?

Tłusta skóra głowy wymaga, o dziwo, łagodnego traktowania. Nie myj jej więc codziennie po dwa razy i nie stosuj za każdym razem peelingu w nadziei, że w ten sposób skutecznie pozbędziesz się nadmiaru sebum. Tłusta skóra głowy, która traktowana jest agresywnie i jest na siłę odtłuszczana, również zareaguje agresją. W wyniku zniszczenia jej płaszcza lipidowego przez zbyt częste mycie, zacznie…wydzielać jeszcze więcej sebum. Chce w ten sposób odbudować swoją barierę ochronną. Jeśli więc do tej pory starałaś się myć włosy dwukrotnie, nieustannie złuszczałaś skórę głowy, zaprzestań tego. Postaw lepiej na delikatne szampony, które zawierają niezbędne składniki mogące usunąć tłuszcz oraz te, które działają antybakteryjnie. Trzymaj się z daleka od dziecięcych szamponów, które, mimo iż łagodne, nie działają korzystnie na twoją skórę. Aby rozpuścić tłuszcz, potrzebny jest detergent. A tego nie znajdziesz w dziecięcym kosmetyku. Jeśli nie odetkasz ujścia zapchanych gruczołów łojowych i nie zmyjesz już nawarstwionego na głowie sebum, twoje włosy będą się przetłuszczać coraz bardziej. Tego chyba nie chcesz. Jeśli to możliwe, postaraj się też myć włosy tak, jak to robią w salonach fryzjerskich, czyli z głową przechyloną do tyłu. Dzięki temu twoje włosy nie będą się plątały, a ty nie będziesz musiała wykonywać dodatkowych ruchów szczotką podczas ich rozczesywania, co znacznie ograniczy kolejne podrażnienia skóry głowy i nie pobudzi dodatkowo gruczołów łojowych do pracy.

Zespół Vichy

go to top