OK

OK Cancel

Thank you

Close

Trądzik zamknięty, trądzik zaskórnikowy - jak radzić sobie z uciążliwymi objawami?

  • favoris

Trądzik zaskórnikowy jest jedną z odmian trądziku pospolitego, który charakteryzuje się mało estetycznym wyglądem i wymaga szczególnie dbałej pielęgnacji. Podpowiadamy, jakie są przyczyny trądziku i jak powinno wyglądać jego leczenie!!

Trądzik zaskórnikowy - przyczyny

Trądzik zaskórnikowy to forma trądziku pospolitego, który pojawia się w wyniku nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe - najczęściej wskutek zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej lub nadmiernego rogowacenia ujść gruczołów łojowych, które prowadzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych. Przy trądziku zaskórnikowym możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami zaskórników:

*zaskórnikami otwartymi, kiedy zaskórniki posiadają czarny kolor przez utleniającą się keratynę oraz osiadające się na sebum zanieczyszczenia,
*zaskórnikami zamkniętymi (białymi zaskórnikami), gdy ujścia mieszków gruczołów łojowych są niewidoczne, ale pojawia się grudka o białym odcieniu, której może towarzyszyć również stan zapalny.

Trądzik zaskórnikowy to dolegliwość typowa dla wieku młodzieńczego, jednak może ona również pojawić się w późniejszym okresie np. ok. 30. roku życia. Bardzo często zdarza się tak, że trądzik zaskórnikowy zamknięty przekształca się w ropne zmiany, gdy w zaczopowanym ujściu gruczołu łojowego namnażają się bakterie. W takim przypadku trądzik zaskórnikowy będzie od nas wymagał leczenia pod kontrolą dermatologa.

Trądzik zaskórnikowy - jak leczyć?

Jeżeli mamy do czynienia z trądzikiem zamkniętym, któremu nie towarzyszą zmiany ropne, możemy postarać się go pozbyć przy pomocy odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy. W tym przypadku najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić na prawidłowy sposób oczyszczania twarzy.

*Dwa razy dziennie należy oczyszczać twarz przy pomocy żelu do twarzy, który pozwoli na skuteczne usunięcie z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum.

*Po umyciu twarzy żelem skórę należy dodatkowo przemyć tonikiem do twarzy, który przywróci jej prawidłowe kwaśne pH. Pamiętajmy jednak, że musi być to produkt, który nie zawiera w składzie mydła i alkoholu, gdyż może on zanadto wysuszyć i podrażnić skórę.

*Przy trądziku zaskórnikowym nie możemy też zapominać o regularnym wykonywaniu peelingu, który pomoże nam usunąć martwe komórki naskórka i odblokować zatkane ujścia gruczołów łojowych. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się peeling drobnoziarnisty, który powinniśmy wykonywać jednak nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu - częste jego wykonywanie może podrażnić naszą skórę.

Trądzik zamknięty - jak pielęgnować skórę?

Przy trądziku zaskórnikowym zamkniętym bardzo ważne jest, abyśmy potrafili prawidłowo nie tylko oczyszczać i złuszczać twarz, ale też pielęgnować swoją skórę przy pomocy właściwie dobranego kremu.

*Wybierajmy przede wszystkim lekkie emulsje, które posiadają w swoim składzie niską zawartość tłuszczów - krem powinien pozwolić skórze trądzikowej oddychać, a dodatkowo udrażniać ujścia mieszków łojowo-włosowych.

*Na dzień najlepiej sprawdzi się krem do twarzy, w którym znajdą się związki cynku, witamina B6 czy ekstrakt z drożdży - składniki, które będą regulować pracę gruczołów łojowych.

*Przy trądziku zamkniętym powinniśmy też posiadać oddzielny i nieco silniejszy krem na noc, który pomoże walczyć z nadmiarem sebum w nocy, gdy gruczoły łojowe działają najaktywniej. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na detoksykujący krem na noc Vichy Normaderm, który zapobiega nadmiernej produkcji sebum i toksyn w nocy, a przy tym skutecznie zwalcza niedoskonałości na skórze.

*Pamiętajmy jednak o tym, że stosowane przez nas preparaty powinny również zawierać odpowiednią ilość substancji łagodzących i nawilżających, których skóra z trądzikiem również potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

*Raz w tygodniu warto też postawić na aplikację oczyszczająco-matującej  maseczki do twarzy.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top