OK

OK Cancel

Thank you

Close

Cetrimonium chloride - popularny składnik w produktach do włosów

Rynek kosmetyczny oferuje nam całe mnóstwo produktów - producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych receptur wzbogaconych o pożądane przez konsumentów, często dość egzotyczne składniki. Bardzo popularne i chętnie stosowane są różnego rodzaju ekstrakty czy olejki - mają one zapewnić naszej skórze i włosom miękkość, elastyczność i zatrzymanie efektów upływającego nieubłaganie czasu. Dlatego w składach preparatów szukamy zwykle substancji zawierających w nazwie słowa takie jak “extract” czy “oil”. Ale czy zawsze umiemy rozszyfrować, czym właściwie są pozostałe składniki? W kosmetykach do włosów, zwłaszcza maskach czy odżywkach, bardzo często możemy natknąć się na składnik o enigmatycznie brzmiącej nazwie Cetrimonium chloride. Dowiedz się, czym jest ta substancja i jaki ma wpływ na kondycję naszych pasm!

Jak dbać o włosy - po co nam Cetrimonium chloride?

Cetrimonium chloride - popularny składnik w produktach do włosów

Cetrimonium chloride to inaczej czwartorzędowa sól amoniowa lub chlorek cetylotrójmetyloamoniowy - ta kationowa substancja powierzchniowo czynna, dzięki swojemu dodatniemu ładunkowi, potrafi doskonale połączyć się z powierzchnią naszych, naładowanych ujemnie kosmyków. Dzięki temu:
* pomaga w rozczesywaniu pasm i zapobiega ich plątaniu,
* chroni przed elektryzowaniem się włosów- ma działanie antystatyczne,
* doskonale nabłyszcza kosmyki,
* zmiękcza pasma,
* wygładza włosy.
Środek ten nie tylko działa kondycjonująco na nasze włosy, ale też poprawia konsystencję preparatu - to doskonały składnik emulgujący, co oznacza, że pozwala na połączenie się fazy wodnej i tłuszczowej kosmetyku. Ponadto działa bakteriobójczo - zapobiega rozwojowi mikrobów w preparacie i na naszej skórze. Ułatwia również spłukiwanie kosmetyku z włosów, dzięki czemu zapobiega ich sklejeniu czy obciążeniu po użyciu maski lub odżywki.

Cetrimonium chloride - kiedy warto go używać?

Cetrimonium chloride - popularny składnik w produktach do włosów

Choć kosmetyki z dodatkiem tego składnika mogą pomóc większości włosów, powinny po niego sięgnąć szczególnie posiadaczki:
* długich włosów - dzięki temu preparat zapobiegnie plątaniu się podatnych na to dłuższych pasm i pomoże w ich rozczesywaniu - uchroni to kosmyki przed szarpaniem, a więc także wyrywaniem ich i łamaniem,
* suchych i zniszczonych pasm - mają one skłonność do tworzenia kołtunów, elektryzowania i nadmiernego puszenia. W tym przypadku możemy też użyć preparatu z tą substancją do mycia włosów metodą OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Przed umyciem głowy szamponem nakładamy preparat kondycjonujący od połowy ucha po końcówki, aby ochronić kosmyki na długości przed zbyt silnym działaniem detergentu. Po spłukaniu szamponu jeszcze raz nakładamy odżywkę i ponownie zmywamy wodą. Produkt z Cetrimonium chloride nie obciąży nadmiernie naszych pasm. To dobry sposób na odbudowę zniszczonych włosów,
* kręconych włosów - są to bowiem z natury włosy wysokoporowate, z dużą skłonnością do puszenia. Preparat wygładzi je i doda połysku przesuszonym końcom. Wiele pań obdarzonych burzą loków chętnie korzysta też z techniki mycia włosów odżywką - nakładamy wtedy preparat na kosmyki i skórę głowy, a następnie wykonujemy dokładny masaż. Do tego celu powinnyśmy wybrać właśnie produkt z Cetrimonium chloride, jednak zadbajmy o to, aby nie zawierał on silikonów. Jeżeli zdecydujemy się na tę technikę, nie zapomnijmy o dokładniejszych oczyszczaniu szamponem co 2 tygodnie. Jeżeli ten sposób za bardzo obciąża pukle, warto zastanowić się nad metodą OMO - to również doskonała recepta na piękne włosy.

Odżywka z czwartorzędową solą amoniową w składzie będzie też dobrym rozwiązaniem w chłodniejszych miesiącach, kiedy to nasze kosmyki mają większa skłonność do elektryzowania się, choćby ze względu na noszenie przez nas czapek.
Cetrimonium chloride to często stosowany i bardzo przydatny składnik kosmetyków do włosów - nie tylko przedłuża ich trwałość i nadaje odpowiednią konsystencję, ale też poprawia kondycję łodygi włosa.


Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pielęgnacja włosów

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pomimo dokładnej pielęgnacji włosów masz suche końcówki, które łatwo się rozdwajają i negatywnie wpływają na wygląd Twojej fryzury? Być może winna jest twarda woda, w której je myjesz. Osad z „kranówki” niestety bardzo negatywnie wpływa na włosy, dosłownie je oblepia, przez co stają się matowe i szorstkie. Rozwiązaniem jest chelatowanie, czyli wypłukiwanie z nich osadzających się składników mineralnych, jakie znajdują się w twardej wodzie. Zobacz jak uratować zniszczone końcówki włosów.

Przeczytaj artykuł

go to top