OK

OK Cancel

Thank you

Close

Cetrimonium chloride - popularny składnik w produktach do włosów

Rynek kosmetyczny oferuje nam całe mnóstwo produktów - producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych receptur wzbogaconych o pożądane przez konsumentów, często dość egzotyczne składniki. Bardzo popularne i chętnie stosowane są różnego rodzaju ekstrakty czy olejki - mają one zapewnić naszej skórze i włosom miękkość, elastyczność i zatrzymanie efektów upływającego nieubłaganie czasu. Dlatego w składach preparatów szukamy zwykle substancji zawierających w nazwie słowa takie jak “extract” czy “oil”. Ale czy zawsze umiemy rozszyfrować, czym właściwie są pozostałe składniki? W kosmetykach do włosów, zwłaszcza maskach czy odżywkach, bardzo często możemy natknąć się na składnik o enigmatycznie brzmiącej nazwie Cetrimonium chloride. Dowiedz się, czym jest ta substancja i jaki ma wpływ na kondycję naszych pasm!

Jak dbać o włosy - po co nam Cetrimonium chloride?

Cetrimonium chloride - popularny składnik w produktach do włosów

Cetrimonium chloride to inaczej czwartorzędowa sól amoniowa lub chlorek cetylotrójmetyloamoniowy - ta kationowa substancja powierzchniowo czynna, dzięki swojemu dodatniemu ładunkowi, potrafi doskonale połączyć się z powierzchnią naszych, naładowanych ujemnie kosmyków. Dzięki temu:
* pomaga w rozczesywaniu pasm i zapobiega ich plątaniu,
* chroni przed elektryzowaniem się włosów- ma działanie antystatyczne,
* doskonale nabłyszcza kosmyki,
* zmiękcza pasma,
* wygładza włosy.
Środek ten nie tylko działa kondycjonująco na nasze włosy, ale też poprawia konsystencję preparatu - to doskonały składnik emulgujący, co oznacza, że pozwala na połączenie się fazy wodnej i tłuszczowej kosmetyku. Ponadto działa bakteriobójczo - zapobiega rozwojowi mikrobów w preparacie i na naszej skórze. Ułatwia również spłukiwanie kosmetyku z włosów, dzięki czemu zapobiega ich sklejeniu czy obciążeniu po użyciu maski lub odżywki.

Cetrimonium chloride - kiedy warto go używać?

Cetrimonium chloride - popularny składnik w produktach do włosów

Choć kosmetyki z dodatkiem tego składnika mogą pomóc większości włosów, powinny po niego sięgnąć szczególnie posiadaczki:
* długich włosów - dzięki temu preparat zapobiegnie plątaniu się podatnych na to dłuższych pasm i pomoże w ich rozczesywaniu - uchroni to kosmyki przed szarpaniem, a więc także wyrywaniem ich i łamaniem,
* suchych i zniszczonych pasm - mają one skłonność do tworzenia kołtunów, elektryzowania i nadmiernego puszenia. W tym przypadku możemy też użyć preparatu z tą substancją do mycia włosów metodą OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Przed umyciem głowy szamponem nakładamy preparat kondycjonujący od połowy ucha po końcówki, aby ochronić kosmyki na długości przed zbyt silnym działaniem detergentu. Po spłukaniu szamponu jeszcze raz nakładamy odżywkę i ponownie zmywamy wodą. Produkt z Cetrimonium chloride nie obciąży nadmiernie naszych pasm. To dobry sposób na odbudowę zniszczonych włosów,
* kręconych włosów - są to bowiem z natury włosy wysokoporowate, z dużą skłonnością do puszenia. Preparat wygładzi je i doda połysku przesuszonym końcom. Wiele pań obdarzonych burzą loków chętnie korzysta też z techniki mycia włosów odżywką - nakładamy wtedy preparat na kosmyki i skórę głowy, a następnie wykonujemy dokładny masaż. Do tego celu powinnyśmy wybrać właśnie produkt z Cetrimonium chloride, jednak zadbajmy o to, aby nie zawierał on silikonów. Jeżeli zdecydujemy się na tę technikę, nie zapomnijmy o dokładniejszych oczyszczaniu szamponem co 2 tygodnie. Jeżeli ten sposób za bardzo obciąża pukle, warto zastanowić się nad metodą OMO - to również doskonała recepta na piękne włosy.

Odżywka z czwartorzędową solą amoniową w składzie będzie też dobrym rozwiązaniem w chłodniejszych miesiącach, kiedy to nasze kosmyki mają większa skłonność do elektryzowania się, choćby ze względu na noszenie przez nas czapek.
Cetrimonium chloride to często stosowany i bardzo przydatny składnik kosmetyków do włosów - nie tylko przedłuża ich trwałość i nadaje odpowiednią konsystencję, ale też poprawia kondycję łodygi włosa.


go to top