Diagnostyka menopauzy: czy powinnam wykonać badanie krwi?
Jakiej diagnostyki wymaga menopauza? Badanie krwi, o ile nie byłaś poddana usunięciu macicy, nie jest w większości przypadków konieczne, aby ją potwierdzić.
Pewne objawy kliniczne są na tyle widoczne, że wystarczają do rozwiania wszelkich wątpliwości. Objawy menopauzy nie są wcale tak subtelne… Zmiana fizyczna zachodzi na różnych poziomach, dlatego zalecamy wizytę u lekarza ogólnego lub specjalisty w celu potwierdzenia diagnozy i wykonania badania.
Menopauza – badania krwi nie są konieczne do jej potwierdzenia
Potwierdzenie wystąpienia menopauzy nie wymaga właściwie wykonania badania krwi czy prześwietlenia. Jest to bowiem stan kliniczny łatwo identyfikowalny przez pacjenta i lekarza, a jego objawy, takie jak odpowiedni wiek, brak miesiączki lub zatrzymanie jej na kilka miesięcy, pojawianie się uderzeń gorąca, zmiany nastrojów lub suchość pochwy pozwalają na łatwą i szybką diagnozę.
Wizyta u lekarza ogólnego lub specjalisty pomoże szybciej rozpoznać początek menopauzy i wskaże sposób postępowania. Będzie ona okazją do rozmowy na temat objawów, a w razie potrzeby pozwoli określić ewentualne sposoby leczenia dolegliwości, które teraz odczuwasz.
Aby potwierdzić, że to menopauza, badania krwi nie są konieczne, ale co jeśli chcę je zrobić?
Wykonując badanie krwi, sprawdź poziom hormonu FSH (folikulotropina), stymulującego dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, oraz poziom estrogenu(1).
Podczas menopauzy poziom FSH wzrasta, a poziom estrogenów spada. Należy pamiętać, że wyniki badań hormonalnych są często trudne w interpretacji, ponieważ podlegają one znacznym wahaniom.
Lekarz może też zlecić Ci dodatkowe badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonu TSH, pobudzającego tarczycę do produkcji hormonów tarczycy. Czasem zaburzenia czynności tego gruczołu powodują objawy podobne do menopauzy, a to proste badanie pozwoli łatwo stwierdzić, jaka jest przyczyna dolegliwości.
Objawy mogą być jednak dość znaczne, więc zapewne sama będziesz w stanie dojść do wniosku, czy to już menopauza. Badania krwi nie są w tym wypadku największym wyznacznikiem. Wspomniane wyżej badania z łatwością to potwierdzą.
ŹRÓDŁA:
1. www.cngof.fr/menopause
Odkryj innowacyjną pielęgnację
Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie
SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE
1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.
2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.
skóra dojrzała?