OK

OK Cancel

Thank you

Close

Diagnostyka menopauzy: czy powinnam wykonać badanie krwi?

Jakiej diagnostyki wymaga menopauza? Badanie krwi, o ile nie byłaś poddana usunięciu macicy, nie jest w większości przypadków konieczne, aby ją potwierdzić.

Diagnostyka menopauzy: czy powinnam wykonać badanie krwi?

Pewne objawy kliniczne są na tyle widoczne, że wystarczają do rozwiania wszelkich wątpliwości. Objawy menopauzy nie są wcale tak subtelne… Zmiana fizyczna zachodzi na różnych poziomach, dlatego zalecamy wizytę u lekarza ogólnego lub specjalisty w celu potwierdzenia diagnozy i wykonania badania.

Menopauza – badania krwi nie są konieczne do jej potwierdzenia

Potwierdzenie wystąpienia menopauzy nie wymaga właściwie wykonania badania krwi czy prześwietlenia. Jest to bowiem stan kliniczny łatwo identyfikowalny przez pacjenta i lekarza, a jego objawy, takie jak odpowiedni wiek, brak miesiączki lub zatrzymanie jej na kilka miesięcy, pojawianie się uderzeń gorąca, zmiany nastrojów lub suchość pochwy pozwalają na łatwą i szybką diagnozę.

Wizyta u lekarza ogólnego lub specjalisty pomoże szybciej rozpoznać początek menopauzy i wskaże sposób postępowania. Będzie ona okazją do rozmowy na temat objawów, a w razie potrzeby pozwoli określić ewentualne sposoby leczenia dolegliwości, które teraz odczuwasz.


Menopauza - czy badania krwi są konieczne? Poznaj objawy menopauzy

Aby potwierdzić, że to menopauza, badania krwi nie są konieczne, ale co jeśli chcę je zrobić?

Wykonując badanie krwi, sprawdź poziom hormonu FSH (folikulotropina), stymulującego dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, oraz poziom estrogenu(1).

Jeśli absolutnie chcesz poddać się badaniu, żeby nie mieć cienia wątpliwości, zalecamy skonsultowanie się z ginekologiem lub z lekarzem ogólnym, aby upewnić się, czy to menopauza. Jakie badania krwi można wykonać?

Podczas menopauzy poziom FSH wzrasta, a poziom estrogenów spada. Należy pamiętać, że wyniki badań hormonalnych są często trudne w interpretacji, ponieważ podlegają one znacznym wahaniom.

Lekarz może też zlecić Ci dodatkowe badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonu TSH, pobudzającego tarczycę do produkcji hormonów tarczycy. Czasem zaburzenia czynności tego gruczołu powodują objawy podobne do menopauzy, a to proste badanie pozwoli łatwo stwierdzić, jaka jest przyczyna dolegliwości.

Objawy mogą być jednak dość znaczne, więc zapewne sama będziesz w stanie dojść do wniosku, czy to już menopauza. Badania krwi nie są w tym wypadku największym wyznacznikiem. Wspomniane wyżej badania z łatwością to potwierdzą.

Kluczowe fakty, o których należy pamiętać, gdy pojawia się menopauza

Menopauza może być bardzo łatwo zdiagnozowana przez lekarza.
•    Fakt #1: Lekarz ogólny może pomóc w zdiagnozowaniu menopauzy, biorąc pod uwagę pojawienie się uderzeń gorąca lub huśtawek emocjonalnych, a w razie potrzeby na podstawie wykonanego badania krwi.
•    Fakt #2: Badanie krwi nie jest jednak konieczne do potwierdzenia menopauzy.
•    Fakt #3: Twój ginekolog będzie w stanie stwierdzić, czy przechodzisz menopauzę na podstawie zmian fizycznych (uderzenia gorąca, suchość pochwy, nieregularność miesiączek).
•    Fakt #4: Diagnostyka laboratoryjna nie jest konieczna, aby potwierdzić, czy to menopauza. Badanie krwi może być przydatne w przypadku pojawienia się wszystkich innych objawów. Także takich, które nie są charakterystyczne dla menopauzy i mogą sugerować inne schorzenie.

ŹRÓDŁA:


1. www.cngof.fr/menopause


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

 

Rekomendowane produkty

go to top