Jak często chodzić do ginekologa podczas menopauzy?
W okresie menopauzy możesz częściej chodzić na badania u ginekologa z uwagi na to, że możesz mieć więcej pytań, obaw lub zauważać więcej zmian w organizmie, a w związku z tym odczuwać potrzebę sięgania po poradę specjalisty.
Jeżeli tak się właśnie czujesz, masz do tego pełne prawo. Nie martw się, nie jesteś sama!
Pytanie o to, jak często chodzić do ginekologa, jest już problematyczne, kiedy masz lat 20 lub 30. Dlatego z wiekiem każda kobieta inaczej doświadcza procesu starzenia się oraz menopauzy.
Ważne jest to, że w wyniku wielu zmian, jakie pojawiają się w okresie menopauzy, należy obowiązkowo chodzić na badania u ginekologa, a częstotliwość tych wizyt zależy całkowicie od Twojego samopoczucia.
Twoje ciało zmienia się podczas menopauzy
Chcąc racjonalnie wyjaśnić dlaczego warto regularnie odwiedzać ginekologa, prezentujemy kilka odpowiedzi na temat tego, co się dzieje z ciałem kobiety.
Menopauza określa moment, w którym jajniki przestają funkcjonować, a tym samym jest to zakończenie krwawienia miesiączkowego. Procesowi temu mogą towarzyszyć specyficzne zmiany fizjologiczne, podczas których menstruacja może przestać się pojawiać lub też może potrzebować 6 miesięcy (bądź więcej), aby się ustabilizować, aż wreszcie krwawienie całkowicie się zakończy. Z powodu niestabilnego miesiączkowania, kobiety muszą być ostrożne podczas kontaktów płciowych, ponieważ nieregularny okres nie oznacza seksu bez ryzyka.
Zaburzeniom cyklów mogą towarzyszyć uderzenia gorąca.
Regularne badania u ginekologa pozwolą lepiej kontrolować menopauzę
Warto przypomnieć, że nie zalecamy samodzielnego leczenia.
Jeśli zmiana zachodzi bezproblemowo, zaleca się wizytę co najmniej raz w roku, jednakże częściej, jeśli kobiety czują, że ich ciało ciągle się zmienia.
Menopauza występuje średnio w wieku około 50 lat(1). Towarzyszą jej również zmiany fizyczne (uderzenia gorąca, suchość pochwy), zmiany w organizmie (przyrost masy ciała, zmiany kształtu ciała) lub zmiany psychologiczne (wahania nastroju, kłopoty ze snem), czasem pojawiają się choroby ginekologiczne po menopauzie.
Niemal 80% kobiet doświadcza uderzeń gorąca(2), które są główną przyczyną wprowadzenia, przy braku przeciwwskazań, hormonalnej terapii zastępczej.
Warto przypomnieć, że nie zalecamy samodzielnego leczenia. Po badaniu może jedynie zaproponować je ginekolog. Menopauza nie zawsze jednak tego wymaga.
Hormonalna terapia zastępcza może być stosowana tylko pod kontrolą lekarza.
Jeśli menopauza pojawia się przed 40. rokiem życia, nazywana jest przedwczesnym wygasaniem czynności jajników(3), co nie jest sytuacją fizjologiczną i wymaga specjalnego postępowania.
Dowiedz się również kiedy należy zaprzestać stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.
Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.
Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skóry, menopauzie, suchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowego, wypadaniu włosów czy zakolach.
Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzy, krem przeciwzmarszczkowy, krem pod oczy, serum do twarzy, krem na trądzik, krem na noc, ampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.
Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie Hialuronowym, Kolagenie czy Peptydach.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!
ŹRÓDŁA:
1. Leridon H. Démographie de la ménopause. Quelques données. Gynécologie internationale 1997;6(10):330-1
2. Woods NF, Mitchell ES. Symptoms during the perimenopause: prevalence, severity, trajectory and significance in women’s lives. Am J Med 2005; 118:14-24.
3. Management of women with premature ovarian insufficiency. Guideline of the European Society of Human Reproduction and Embryology. December 2015.