OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak często chodzić do ginekologa podczas menopauzy?

W okresie menopauzy możesz częściej chodzić na badania u ginekologa z uwagi na to, że możesz mieć więcej pytań, obaw lub zauważać więcej zmian w organizmie, a w związku z tym odczuwać potrzebę sięgania po poradę specjalisty.

Jak często chodzić do ginekologa podczas menopauzy?

Jeżeli tak się właśnie czujesz, masz do tego pełne prawo. Nie martw się, nie jesteś sama!

Pytanie o to, jak często chodzić do ginekologa, jest już problematyczne, kiedy masz lat 20 lub 30. Dlatego z wiekiem każda kobieta inaczej doświadcza procesu starzenia się oraz menopauzy.

Ważne jest to, że w wyniku wielu zmian, jakie pojawiają się w okresie menopauzy, należy obowiązkowo chodzić na badania u ginekologa, a częstotliwość tych wizyt zależy całkowicie od Twojego samopoczucia.

Twoje ciało zmienia się podczas menopauzy

Chcąc racjonalnie wyjaśnić dlaczego warto regularnie odwiedzać ginekologa, prezentujemy kilka odpowiedzi na temat tego, co się dzieje z ciałem kobiety.

Menopauza określa moment, w którym jajniki przestają funkcjonować, a tym samym jest to zakończenie krwawienia miesiączkowego. Procesowi temu mogą towarzyszyć specyficzne zmiany fizjologiczne, podczas których menstruacja może przestać się pojawiać lub też może potrzebować 6 miesięcy (bądź więcej), aby się ustabilizować, aż wreszcie krwawienie całkowicie się zakończy. Z powodu niestabilnego miesiączkowania, kobiety muszą być ostrożne podczas kontaktów płciowych, ponieważ nieregularny okres nie oznacza seksu bez ryzyka.
Zaburzeniom cyklów mogą towarzyszyć uderzenia gorąca.

Regularne badania u ginekologa pozwolą lepiej kontrolować menopauzę

Warto przypomnieć, że nie zalecamy samodzielnego leczenia.

Dlatego też regularne badania są niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz kontroli zmian zachodzących w organizmie kobiety. Badania kontrolne zapewniają wykonanie pełnego badania klinicznego, przepisania wszelkich ewentualnych zabiegów i testów wykrywających choroby ginekologiczne po menopauzie i w trakcie niej, choroby piersi lub inne anomalie.
Jeśli zmiana zachodzi bezproblemowo, zaleca się wizytę co najmniej raz w roku, jednakże częściej, jeśli kobiety czują, że ich ciało ciągle się zmienia.

Menopauza występuje średnio w wieku około 50 lat(1). Towarzyszą jej również zmiany fizyczne (uderzenia gorąca, suchość pochwy), zmiany w organizmie (przyrost masy ciała, zmiany kształtu ciała) lub zmiany psychologiczne (wahania nastroju, kłopoty ze snem), czasem pojawiają się choroby ginekologiczne po menopauzie.
Niemal 80% kobiet doświadcza uderzeń gorąca(2), które są główną przyczyną wprowadzenia, przy braku przeciwwskazań, hormonalnej terapii zastępczej.

Warto przypomnieć, że nie zalecamy samodzielnego leczenia. Po badaniu może jedynie zaproponować je ginekolog. Menopauza nie zawsze jednak tego wymaga.

Hormonalna terapia zastępcza może być stosowana tylko pod kontrolą lekarza.

Jeśli menopauza pojawia się przed 40. rokiem życia, nazywana jest przedwczesnym wygasaniem czynności jajników(3), co nie jest sytuacją fizjologiczną i wymaga specjalnego postępowania.

Dowiedz się również kiedy należy zaprzestać stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

CO NALEŻY ZAPAMIĘTAĆ

● Menstruacja może zakończyć się średnio w wieku około 51 lat.
● Regularne badania u ginekologa są konieczne, ponieważ przechodzenie menopauzy nie oznacza seksu bez ryzyka.

WSKAZÓWKI, KTÓRE WARTO WZIĄĆ POD UWAGĘ

● Jak często chodzić do ginekologa? Raz w roku lub częściej, w przypadku bardziej skomplikowanych objawów.
● Obowiązkowo należy poprosić o pełne badanie kliniczne, przepisanie wszelkich ewentualnych metod leczenia i badań w kierunku zdiagnozowania chorób ginekologicznych i chorób piersi lub anomalii.


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

ŹRÓDŁA:

1.    Leridon H. Démographie de la ménopause. Quelques données. Gynécologie internationale 1997;6(10):330-1
2.    Woods NF, Mitchell ES. Symptoms during the perimenopause: prevalence, severity, trajectory and significance in women’s lives. Am J Med 2005; 118:14-24.
3.    Management of women with premature ovarian insufficiency. Guideline of the European Society of Human Reproduction and Embryology. December 2015.

Rekomendowane produkty

go to top