OK

OK Cancel

Thank you

Close

Lanolina w kosmetyce

Doskonale wiemy, jak ważna jest dbałość o odpowiednie nawilżanie skóry i włosów - w końcu gładka twarz i miękkie, lśniące kosmyki to nie tylko atrybut kobiecego piękna, ale też oznaka młodości i dobrego zdrowia! Prawidłowo funkcjonująca tkanka wspomaga nasze starania - wszystko dzięki wydzielaniu sebum, które chroni skórę i włosy przed nadmiernym odparowywaniem z nich wilgoci, a także przed uleganiem uszkodzeniom spowodowanym działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Niestety, ten mechanizm nie zawsze działa bez zarzutów - stąd problem suchej, zniszczonej skóry czy włosów. Staramy się temu zapobiec, stosując np. preparaty na bazie olejków. Nie zapominajmy jednak, że nie tylko ludzka tkanka sama chroni się w naturalny sposób! Poznaj niezwykłe działanie lanoliny!

Lanolina w kosmetyce - co to za składnik?

Lanolina w kosmetyce

Obecna w składzie wielu kosmetyków lanolina to nic innego, jak wydzielina skóry owiec, którą pozyskuje się w procesie oczyszczania wełny. Ma właściwości bardzo zbliżone do produkowanego przez ludzką skórę sebum, dlatego od dawna lanolina zastosowanie znajduje w produkcji różnego rodzaju kosmetyków, zwłaszcza tych w formie emulsji. Jej pielęgnacyjne właściwości doceniano zwłaszcza w XIX i pierwszej połowie XX wieku, kiedy to uważana była za niezwykle wartościowy składnik preparatów kosmetycznych. W późniejszych latach podejście do tego składnika zmieniło się o 180 stopni - zaczęto bowiem szerzyć przekonanie, jakoby miała ona działać alergizująco na skórę. Najnowsze badania odrzucają jednak ten mit - obecnie lanolina jest substancją pożądaną, dodawaną do preparatów pielęgnacyjnych nawet przez prestiżowe marki.

Lanolina - właściwości

Lanolina w kosmetyce

Lanolina stosowana jest w przemyśle kosmetycznym bardzo szeroko, między innymi ze względu na jej różnorodne właściwości:
* jest ona doskonałym emulgatorem - pozwala połączyć fazę tłuszczową z wodną, dzięki czemu nadaje odpowiednią konsystencję mleczkom, kremom czy balsamom,
* pełni funkcję stabilizującą - zapobiega rozwarstwianiu się kosmetyków,
* nawilża skórę - jest bardzo dobrym emolientem, zapobiega więc odparowywaniu wody z naskórka czy włosa przez tworzenie na nich cienkiej warstewki okluzyjnej,
* natłuszcza - jest zatem dobrym wyborem w przypadku skóry suchej, która nie produkuje wystarczającej ilości sebum. Dodaje się ją również do produktów myjących, aby przywróciła tkance naturalną warstwę ochronną, usuniętą przez detergenty,
* wygładza - osadzając się na powierzchni skóry czy włosów, pozostawia na nich cienki film. Dzięki temu wyraźnie poprawia ich kondycję, nadając im miękkości i blasku,
pomaga w transportowaniu substancji odżywczych w głąb skóry - dlatego maść z lanoliną ma szanse zadziałać nawet w głębokich warstwach tkanki. Jest to zatem substancja często stosowana w preparatach aptecznych.

Lanolina - gdzie jej szukać?

Lanolina w kosmetyce

Składnik ten w kosmetyku może zatem pełnić kilka różnych funkcji - to nie tylko jeden z powszechnie stosowanych emulgatorów w kosmetyce, ale też doskonale kondycjonujący środek. Znajdziemy ją przede wszystkim w:
* balsamach do ciała - fantastycznie wygładzi i nawilży nawet bardzo suchą skórę,
* kremach do twarzy - polecana szczególnie w przypadku zbyt skąpego wydzielania sebum przez tkankę - przywróci twarzy miękkość i poczucie komfortu,
* odżywkach i maskach do włosów - ochroni je, zapobiegnie blaknięciu koloru farbowanych pasm i pomoże w ich rozczesywaniu. To także składnik, który doskonale sprawdzi się w regeneracji i nawilżaniu włosów,
* kremach do rąk i paznokci - nie tylko pomoże w łagodzeniu podrażnień i odżywianiu zniszczonej codziennymi zajęciami skóry dłoni, ale też doskonale zmiękczy i wygładzi suche skórki wokół paznokci oraz pomoże wzmocnić płytkę,
* pomadkach do ust - nawilży i zmiękczy wargi, a także ochroni ich cienki i delikatny naskórek przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Lanolina to preparat naturalny i niezwykle skuteczny, a przy tym wielofunkcyjny. Zatem gdy następnym razem zajrzysz do apteki bądź drogerii, poszukaj go w składzie wybieranych preparatów, a z pewnością docenisz jego niezwykłe właściwości!

Najczęściej czytane

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Pielęgnacja ciała

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

Przeczytaj artykuł

go to top