OK

OK Cancel

Thank you

Close

Menopauza: wszystko na temat skóry i zmian hormonalnych

Misją Vichy Laboratoires jest kontynuowanie badań nad menopauzą w celu wykorzystania już posiadanej przez nas wiedzy o menopauzie oraz dalszego jej rozwijania.

Menopauza: wszystko na temat skóry i zmian hormonalnych

W ten sposób możemy towarzyszyć kobietom na co dzień oraz oferować najlepsze osiągnięcia nauki na rzecz jej przyszłości.

Pionier w dziedzinie produktów pielęgnacyjnych do skóry podczas menopauzy

Od 1992 r. Vichy Laboratoires prowadzi badania dotyczące skóry w okresie menopauzy, kierując się zobowiązaniem towarzyszenia kobietom w tym szczególnym momencie ich życia. Będąc w tej dziedzinie pionierem, marka Vichy zgłębia, definiuje i opisuje nie tylko widoczne zmiany, ale również odszyfrowuje, identyfikuje i wyjaśnia mechanizmy biologiczne, które przyczyniają się do zmian w obrębie skóry, także tego, jak powstają zmiany hormonalne na skórze.
Dzięki dogłębnej i bardzo zaawansowanej wiedzy naukowej, po raz pierwszy produkty do pielęgnacji skóry mogą równoważyć wpływ menopauzy na starzenie się skóry, aby przywrócić kobietom uczucie komfortu i pewność siebie.


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

JAKIE ZMIANY ZACHODZĄ W SKÓRZE PODCZAS MENOPAUZY?

Budowa skóry

Istnieją trzy rodzaje zmian klinicznych powiązanych ze starzeniem się skóry twarzy u kobiet, które przeszły menopauzę: atrofia, wiotczenie i suchość. Każdą z nich wyjaśnimy poniżej, przyglądając im się bliżej.

Na poziomie naskórka

Spowolnienie odnowy keratynocytów powoduje nagromadzenie się starych keratynocytów. Zmniejsza się synteza lipidów, wywołując zmiany w funkcjonowaniu bariery skórnej oraz suchość skóry. Prowadzi to do spowolnienia złuszczania oraz modyfikacji właściwości optycznych warstwy rogowej naskórka, która staje się ziemista i żółtawa.

Na poziomie połączenia skórno-naskórkowego

Podczas procesu starzenia połączenie skórno-naskórkowe ulega spłaszczeniu i stopniowo traci swój pofalowany kształt. Zmniejsza się ekspresja genu dla kolagenu VII, a jego produkcja jest zaburzona. Utrata kolagenu VII następuje szybciej w fotouszkodzonej skórze i może powodować pogorszenie spoistości w różnych warstwach skóry. Kolagen ten to główne białko budulcowe włókien kotwiczących, które zapewniają właściwą spoistość między naskórkiem a skórą właściwą. Wymiana informacji i składników odżywczych między naskórkiem a skórą właściwą jest zredukowana, co pogarsza homeostazę komórkową, a także mechaniczne właściwości skóry.

Przeczytaj więcej o utracie kolagenu w skórze w czasie menopauzy

Na poziomie skóry

Zmniejsza się liczba i rozmiar fibroblastów. Zjawisko to wpływa na produkcję włókien kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów (GAG-ów). Natomiast produkcja enzymów rozbijających białka skórne (kolagenaza i elastaza) zwiększają się wraz z wiekiem. Przyjmuje się obecnie, że wraz z procesem starzenia ilość kolagenu zmniejsza się, a towarzyszy temu redukcja rozpuszczalności cząsteczek kolagenu oraz zmiany ich właściwości mechanicznych. Starzeniu się fibroblastów ludzkich towarzyszy zmniejszenie syntezy kolagenu, podczas gdy synteza białka całkowitego pozostaje nienaruszona. Włókna elastyny również ulegają zmianom – jest ich mniej, tracą kształt, a niedobór nawilżenia zmienia ich właściwości elastyczne, prowadząc do ich zerwania. Poza zredukowaniem syntezy kolagenu starzenie się skóry prowadzi do osłabienia kwasu hialuronowego w skórze wrażliwej, który ulega pogorszeniu pod wpływem działania niektórych enzymów.

Co należy pamiętać o skórze podczas menopauzy

FAKT 1
Menopauza jest okresem, kiedy występują zmiany hormonalne. Objawy na skórze mogą manifestować się
• atrofią,
• wiotczeniem tkanki skórnej,
• przesuszeniem.

FAKT 2
Istnieją dwa rodzaje zmian

ZMIANY BIOLOGICZNE
• znaczna redukcja funkcji gruczołów łojowych,
• modyfikacja struktury skórnej, która widoczna jest dzięki redukcji lepkosprężystości skóry (twistometr) oraz zwiększenie tworzenia się bruzd skórnych pod wpływem ucisku (densiscore),
• zmniejszenie grubości naskórka.

ZMIANY HORMONALNE NA SKÓRZE
• rozpad białek, spowolnienie procesu złuszczania, co powoduje nagromadzenie się starych keratynocytów.

WIEDZA O DHEA

DHEA, dobrze znany w środowiskach naukowych, to hormon młodości naturalnie produkowany w organizmie ludzkim. Posiada go każdy z nas, a jego działanie sprawia, że nasza skóra wygląda młodo, świeżo i pięknie. Odkryliśmy, że po menopauzie organizm traci 90% DHEA, co jest główną przyczyną utraty młodzieńczego wyglądu skóry.
Badania kliniczne pozwoliły scharakteryzować oznaki klinicznie oraz skład skóry kobiet w okresie menopauzy. Marka Vichy zainteresowała się tym, jaki wpływ na skórę ma spadek DHEA podczas menopauzy. 


Badaniu poddano kliniczny wpływ stosowania składnika miejscowo i wykazano jego wpływ na pogrubienie naskórka, zwiększenie liczby i rozmiaru gruczołów łojowych, redukcję pergaminowego wyglądu skóry oraz poprawę cery.

Kliniczne rezultaty zaobserwowane w tych dwóch badaniach stanowiły punkt odniesienia w opracowaniu nowego badania, którego celem było ukazanie skutków miejscowego stosowania DHEA na uaktywnienie genów i powiązanych z nimi białek.

DHEA jest wciąż mało znany, dlatego przedstawiamy kilka pytań i odpowiedzi, które pozwolą dowiedzieć się więcej na jego temat:

JAKIE SĄ KLINICZNE OBJAWY SPADKU HORMONÓW PODCZAS MENOPAUZY?

Kliniczne objawy starzenia hormonalnego zidentyfikowano kilka lat temu: atrofia, wiotczenie tkanki skórnej oraz suchość to 3 główne zmiany kliniczne powiązane ze spadkiem hormonów w okresie menopauzy.
Dotyka to każdą warstwę skóry:
• Spowolniona synteza lipidów w naskórku powoduje zmianę w barierze ochronnej i suchość skórną. Skóra wolniej się odnawia oraz staje się ziemista i sucha.
• Połączenie skórno-naskórkowe ulega spłaszczeniu, pojawia się również obniżenie produkcji kolagenu typu IV, co powoduje spadek homeostazy skórnej, a w konsekwencji zaburzenie komunikacji i wymiany między naskórkiem a skórą właściwą.
• Skóra właściwa traci gęstość i objętość w wyniku spadku produkcji kolagenu, elastyny i różnych glikozaminoglikanów (GAG-ów).

Przeczytaj więcej o utracie kolagenu w skórze w czasie menopauzy.

SKĄD CZERPAĆ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT STARZENIA HORMONALNEGO?

W celu zrozumienia przyczyny pojawiania się oznak klinicznych dział badań L'Oréal przeprowadził dla Vichy badania. Na poziomie biologicznym* skóra starzejącej się kobiety charakteryzuje się znacznym spadkiem funkcji gruczołów łojowych (-57%), obniżeniem lepkosprężystości oraz pogłębieniem bruzd skórnych.
W 2011 r. wiedza o skórze kobiet podczas menopauzy rozwinęła się za sprawą drugiego badania, w którym zidentyfikowano białka biorące udział w starzeniu hormonalnym: spowolniony proces złuszczania, zwiększone różnicowanie keratynocytów, wpływające na homeostazę naskórka.
* Labrie F Study – Knowledge of the skin of menopausal women, 58 kobiet.

CZYM JEST DHEA?

DHEA (dehydroepiandrosteron lub prasteron) jest hormonem steroidowym wytwarzanym od 7 roku życia przez nadnercza produkujące wszystkie hormony płciowe. Te hormony płciowe regulują wiele aspektów biologicznych skórny. Rola DHEA jako prekursora hormonów sprawia, że jest on ważny dla homeostazy organizmu ludzkiego, a zwłaszcza skóry. Jego produkcja osiąga najwyższy poziom w wieku 25 lat, a następnie zmniejsza się z wiekiem. 70-letni organizm ludzki posiada tylko 10% jego maksymalnej zawartości.

SKĄD ZAINTERESOWANIE DHEA? JAKA JEST ROLA DHEA W STARZENIU SIĘ SKÓRY?

Po zademonstrowaniu biologicznych mechanizmów i wiedzy na temat hormonalnego starzenia się skóry Vichy zainteresowało się rolą, jaką DHEA odgrywa w starzeniu się skóry. Na początku udowodniono, że DHEA jest kluczowym hormonem dla zachowania młodzieńczego wyglądu skóry. Badaniu poddano kliniczny wpływ przywrócenia poziomu DHEA (drogą ustną) w celu sprawdzenia, czy hormon może niwelować i zatrzymać oznaki starzenia. Badanie wykazało, że DHEA działało na:
• poprawę funkcjonowania gruczołów łojowych i nawilżenia,
• redukcję pigmentacji skórnej,
• zwiększenie grubości naskórka.

Następnie zbadano stosowanie miejscowe DHEA, wykazując działanie na zwiększenie grubości naskórka, zwiększenie liczby i rozmiaru gruczołów łojowych, redukcję przezroczystości skóry oraz poprawę wyglądu cery.
Wykazane podczas tych dwóch badań rezultaty kliniczne stanowiły punkt odniesienia dla wdrożenia nowego badania (genomicznego i proteomicznego), którego celem było wykazanie wpływu DHEA na uaktywnienie genów oraz odpowiadającym im białkom.

Badanie genomiczne wykazało, że aplikacja DHEA skutkuje pobudzeniem genów związanych z proliferacją keratynocytów, a jednocześnie redukcją tych, które odpowiadają za różnicowanie. Dowodzi to działaniem na wyregulowanie homeostazy naskórka. Na poziomie skórny miejscowa aplikacja DHEA powoduje zwiększenie ekspresji genów związanych ze strukturą skórną.
Obserwacje te udowodniono w badaniu proteomicznym, w którym wykazano zwiększenie ekspresji kolagenu typu I i III oraz HSP 47.

Laboratoria Vichy zidentyfikowały DHEA jako kluczowy hormon zdolny do uaktywnienia podstawowych oznak młodzieńczej skóry, na które wpływa spadek hormonów podczas menopauzy.


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

Zespół Vichy

Rekomendowane produkty

go to top