getGeoIPCountryCode = SiteAppCode = PL Test : 'PL/'

OK

OKCancel

Thank you

Close
mediacachable:1

Odmładzająca moc antyoksydantów

Odmładzająca moc antyoksydantów
 • favoris

W miarę upływu lat należy koniecznie uświadomić sobie potęgę antyoksydantów w dziedzinie zdrowia i skóry.

Dlaczego antyoksydanty są takie ważne dla dobrego starzenia?

Jednym z najważniejszych elementów w walce z widocznymi oznakami starzenia są antyoksydanty, które - zgodnie z nazwą - zwalczają proces oksydacji, czyli utleniania, który rozpoczyna się w momencie wystawienia skóry na oddziaływanie takich warunków środowiska, jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia, które prowadzą do pojawienia się wolnych rodników (niestabilnych elektronów), mających destrukcyjny wpływ na niektóre cząsteczki. Destabilizacja tych elektronów powoduje, że atom, do którego przynależą, staje się bardziej utleniony. Antyoksydanty pomagają spowolnić proces oksydacji, trzymając elektrony w ryzach i powstrzymując je przed zapoczątkowaniem tej reakcji łańcuchowej. Dzięki temu cząsteczki kolagenu – odpowiedzialne za jędrny, młody wygląd skóry – są mniej narażone na uszkodzenia spowodowane utlenianiem. Ludzka skóra zawiera pewne naturalne antyoksydanty, ale ulegają one modyfikacji pod wpływem czynników środowiskowych, pojawia się zatem konieczność dostarczenia ich skórze.

3 najbogatsze źródła antyoksydantów

1. Czarne jagody, przeciwutleniające owoce

Jagody, w tym żurawina, czarne jagody, a szczególnie borówki, należą do owoców najbardziej bogatych w naturalne antyoksydanty. Swoje żywe kolory zawdzięczają barwnikom noszącym nazwę antocyjanów, przy czym ich zawartość jest najwyższa w czerwonych i fioletowych jagodach. Obfitują również w witaminę C; porcja o masie 150 g zaspokaja niemal jedną czwartą dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka.

2. Bajkalina, przeciwutleniający korzeń

Korzeń tarczycy bajkalskiej, nazywanej też Huang Qin, zajmuje poczesne miejsce w tradycyjnej medycynie chińskiej. Po starciu na proszek staje się antyoksydantem o jeszcze bardziej wszechstronnym działaniu niż witaminy C i E, pomagając zwalczyć zaczerwienienia i uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami.

3. Witaminy A, C, E, przeciwutleniające witaminy

Witamina A, ważna dla zachowania dobrego wzroku i sprawnego układu odpornościowego, zawiera retinol, który stanowi podstawię wielu kremów przeciwko starzeniu i powstawaniu zmarszczek. Witamina C, obecna w papryce, guajawie i kiwi, pobudza syntezę kolagenu, a jej niedobór prowadzi do krwawienia dziąseł i pojawienia się plam wątrobowych. Witamina E, obecna w tłustych rybach, orzechach i awokado, wspólnie z witaminą C zwalcza wolne rodniki, pomagając związać niepokorne elektrony.

Rekomendowane produkty

 • Nowość

  Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  go to top