OK

OK Cancel

Thank you

Close

Opalanie w ciąży - czy można opalać się będąc w ciąży?

Ciąża to z pewnością piękny czas. Jednak w jego trakcie trzeba niestety zmagać się z wieloma silnie zakorzenionymi w świadomości społecznej przekonaniami. Jednym z nich jest całkowity zakaz opalania się w ciąży. Czy jest on rzeczywiście wskazaną przestrogą, czy jedynie mitem ukutym z niedomówień? Jak jest w istocie? Czy można się opalać w ciąży? Czy też słońce w ciąży jest zakazane?

Czy można się opalać będąc w ciąży?

Czy całkowity zakaz opalania się w ciąży jest mitem?

Ginekolodzy i położne zgodnie przyznają, że co prawda opalanie w ciąży nie ma jako takich przeciwwskazań, ale za chwilę mocno podkreślają, że ciężarne powinny pamiętać o niekorzystnym wpływie promieniowania ultrafioletowego. Długotrwałe wylegiwanie się na plaży w pełnym słońcu nie jest wskazane dla kobiet oczekujących dziecka z kilku powodów. Przede wszystkim ma tu znaczenie fakt, że w okresie ciąży gospodarka hormonalna znacznie się zmienia - poziom estrogenów rośnie, a te, jak wiadomo, w połączeniu ze słońcem znacznie wpływają na produkcję melaniny (naturalnego barwnika skóry). Już sama gra hormonalna sprzyja powstawaniu zmian pigmentacyjnych i specyficznych plam na ciele. A jeśli doda się do tego silne działanie promieniowania UV, to w zasadzie gwarantuje wystąpienie na skórze nieestetycznych przebarwień. Plamy pigmentacyjne powstałe w okresie ciąży (melasma, chloasma) w terminologii dermatologicznej określane są jako “maska ciążowa”. I o ile można się jej pozbyć, co jest jednak procesem długotrwałym, to ma ona charakter nawrotowy - więc nawet jeśli poziom melaniny wyrównał się w okresie zimowym, bardzo prawdopodobne, że problem powróci z pierwszym mocniejszym wiosennym słońcem.
Ponadto zakaz opalania w ciąży znajduje słuszność ze względu na wysokie temperatury. Gorące powietrze i skwar mogą przyczynić się nie tylko do powstawania obrzęków i problemów z oddychaniem, ale także wywołać problemy krążeniowe. Dodatkowo w upale może dojść do przegrzania organizmu, co jest niebezpieczne dla płodu.
No dobrze, ale czy naprawdę każda ciężarna musi porzucić słoneczne wakacje i spędzać lato wyłącznie w mieście?

Jak prawidłowo opalać się w ciąży?

To prawda, że leżenie plackiem na słonecznej plaży nie wróży nic dobrego dla ciężarnej. Jednak całkowite unikanie słońca również nie będzie tu dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem pamiętać, że promienie słoneczne mają właściwości dobroczynne. Nie tylko podnoszą poziom endorfin, ale także wzmaga syntezę witaminy D3, która stanowi budulec kości i zabezpiecza organizm przed wieloma chorobami. Warto w tym miejscu nadmienić, że w Polsce, leżącej w stosunkowo słabo osłonecznionej strefie klimatycznej, duży odsetek kobiet wykazuje niedobór tej witaminy. W związku z czym dziś ginekolodzy zalecają jej suplementację wszystkim pacjentkom przy nadziei.
I dlatego też opalanie w ciąży nie może być całkowicie zakazane. Mądre przebywanie na słońcu, bez nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie UV oraz odpowiednia fotoprofilaktyka powinny przynieść wiele korzyści i nie stanowić zagrożenia dla przyszłej mamy oraz jej dziecka.

Jeśli planujesz opalanie się w ciąży, najpierw zadaj sobie kilka pytań:

- Która godzina?
Opalanie w ciąży lepiej rozpocząć po obiedzie. Między 11. a 15., kiedy słońce jest w zenicie, promieniowanie UV jest najsilniejsze, dlatego też lepiej w tych godzinach odpuścić sobie plażowanie.
- Opalanie brzucha w ciąży?
Pamiętaj, aby trzymać go w cieniu i osłaniać wilgotną chustką!
- Pamiętasz o oczach? Chroń je nosząc profesjonalne okulary przeciwsłoneczne z prawdziwym filtrem UV. Te kupione na słonecznym deptaku zazwyczaj nie spełniają swojej funkcji.
- Chronisz swoją skórę? Aby ustrzec się przed wystąpieniem plam pigmentacyjnych i przebarwień przed wyjściem na słońce użyj dobrego kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem (co najmniej +30), jak na przykład Vichy Ideal Soleil. Nie zapomnij także o swoim letnim kapeluszu z dużym rondem, dzięki któremu nie tylko będziesz pięknie wyglądać, ale także ochronisz dodatkowo twarz.
- Twoja skóra ma tendencje do przesuszania się? Aplikuj na nią kremy nawilżające. Gorące powietrze znacznie osłabia warstwę hydrolipidową skóry, sprawiając, że naskórek traci wodę i niezbędne lipidy.
- Zabrałaś ze sobą butelkę wody?
Opalanie w ciąży, czy w ogóle przebywanie na słońcu w tym okresie, może wiązać się z odwodnieniem organizmu. Można łatwo się przed tym zabezpieczyć, pijąc w upalne dni do 3 litrów płynów na dobę.

Zatem, czy w ciąży można się opalać? Oczywiście, że tak. I chociaż temat “ciąża a opalanie” jest dość kontrowersyjny, to nie należy zapominać, że słońce jest ludziom potrzebne, aby mogli zdrowo funkcjonować. A w szczególności dotyczy to kobiet oczekujących dziecka. Opalanie nawet w pierwszym trymestrze ciąży będzie korzystne i bezpieczne, o ile podejdzie się do niego z głową. Wiedząc, jak mądrze zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, brzuchatki mogą spokojnie planować słoneczne wakacje pod palmami!

Zespół Vichy

go to top