OK

OK Cancel

Thank you

Close

Naturalny czynnik nawilżający (NMF)

Naturalny czynnik nawilżający (NMF)

Naturalny czynnik nawilżający (Natural Moisturizing Factor) to mieszanina rozpuszczalnych w wodzie związków, która wykazuje znaczne możliwości retencji wody. Miejscem jej lokalizacji jest warstwa rogowa skóry. W jej skład wchodzą między innymi aminokwasy, mocznik, mleczany oraz kwas PGA. Jego główną funkcją jest nawodnienie skóry oraz utrzymywanie odpowiedniego jego poziomu.

Naturalne substancje wchodzące w skład NMF powstają na skutek rogowacenia skóry, pocenia oraz wydzielania sebum. Wszystkie te substancje biorą udział w wiązaniu wody w warstwie rogowej naskórka. NMF często występuje w kosmetykach nawilżających przeznaczonych do każdego rodzaju skóry. Preparat z zawartością tej mieszaniny świetnie sprawdzi się także w obszarach o niskiej wilgotności powietrza, gdyż wtedy skóra jest najbardziej narażona na wysuszenie, a nawilżanie skóry jest absolutną koniecznością, aby skóra zachowała pożądaną gładkość.

W centrum naskórka

Najbardziej powierzchowna warstwa skóry, która pokrywa skórę właściwą.Zazwyczaj jest ona grubości kartki papieru, ale może być również grubsza. Ułożone naprzemiennie fałdy warstwy skórno-naskórkowej i brodawki skórne, nadają tej warstwie falisty wygląd. Składa się ona z czterech nałożonych na siebie warstw komórek, które leżą na połączeniu skóry właściwej z naskórkiem: warstwa podstawna, warstwa komórek walcowatych, warstwa ziarnista i warstwa rogowa. Ostatnia warstwa pokryta jest błoną hydrolipidową. Podczas gdy skóra składa się w 90% z keratynocytów, naskórek zawiera również melanocyty (komórki, które określają kolor skóry) i komórki Langerhansa. Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych, zamiast tego komórki są odżywiane na zasadzie dyfuzji z udziałem skóry właściwej.

Indeks dermatologiczny