OK

OK Cancel

Thank you

Close

Pokrzywa indyjska - co warto o niej wiedzieć?

Pokrzywa indyjska to roślina należąca do gatunku pokrzywowców. Ma ona wiele dobroczynnych właściwości, dzięki czemu stosuje się ją w celach zdrowotnych. Można przyjmować ją zarówno jako suplement, jak i w świeżej postaci. Dowiedz się więcej, czym jest pokrzywa indyjska, jak działa, jakie ma właściwości i zastosowanie!

Pokrzywa indyjska (forskolina) - czym jest i jak działa?

Pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska (z ang. Coleus Forskohlii) znana jest głównie, jako forskolina. Jest to roślina z rodziny pokrzywowców, którą pozyskuje się z terenów Azji Południowo-Wschodniej. Źródłem dobroczynnego działania  pokrzywy indyjskiej jest jej korzeń, bogaty w związki diterpenowe, jedne z najbardziej aktywnych biologicznie związków! Wśród nich wyróżnia się kolejno: coleol, coleonol, coleanol, acetoksykoleosol, barbutazynę, deoksycoleonol, krocetynę, plektrynę, naptopiron czy też plektyrinon. Związki te sprawiają, że pokrzywa indyjska ma wiele korzystnych właściwości. Stosowanie pokrzywy indyjskiej może bowiem wspomóc procesy budowy masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wspomaga pracę tarczycy, a także normuje poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresu, pomaga zatem pozbyć się objawów stresu. Pokrzywę indyjską można spożywać w postaci herbaty, a także jako suplement diety. Należy jednak z rozwagą podejść do przyjmowania forskoliny, ponieważ pokrzywa indyjska może powodować skutki uboczne.

Jakie właściwości ma pokrzywa indyjska?

Pokrzywa indyjska ma wiele właściwości, które w pozytywny sposób wpływają na stan zdrowotny i kondycję organizmu. Forskolina jest przede wszystkim stosowana podczas oczyszczania organizmu z toksyn, a także w czasie rekompozycji sylwetki. Pierwsza właściwość pokrzywy indyjskiej dotyczy powszechnie znanego detoksu organizmu, jednak w nieco innej odmianie. Otóż spożywanie wyciągu z tej rośliny nie stanowi środka detoksykującego, ale jego systematyczne przyjmowanie sprawia, że jesteśmy odporni na szkodliwe związki znajdujące się w środowisku zewnętrznym. W drugiej kwestii, a mianowicie podczas rekompozycji składu ciała, pokrzywa indyjska pomaga w rozbudowie tkanki mięśniowej, jak i w czasie lipolizy, czyli rozkładu komórek tłuszczowych. Z tego względu forskolinę stosuje się jako suplement dla sportowców, a także u osób, które chcą zadbać o smukłą sylwetkę. Dodatkowo pokrzywa indyjska ma właściwości, które wpływają na regulację pracy tarczycy. Z tego względu jest zalecana osobom, które borykają się z różnego rodzaju chorobami, wynikającymi z dysfunkcji tego gruczołu. Wśród dobroczynnych właściwości pokrzywy indyjskiej wymienia się także umiejętność obniżania zbyt dużego poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego nadwyżka utrudnia lub uniemożliwia przybranie masy mięśniowej, jak i eliminację tkanki tłuszczowej. Mimo tak licznych i pozytywnych właściwości pokrzywy indyjskiej, należy skonsultować ze specjalistą fakt, że chcemy ją przyjmować. To niezbędne, ponieważ stosowanie forskoliny nie jest zalecane każdemu.

Jak jeszcze działa pokrzywa indyjska?

Pokrzywa indyjska wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Warto regularnie ją spożywać w diecie wzmacniającej włosy i paznokcie. (suplementy z forskoliną, herbata z pokrzywy indyjskiej).
Forskolina oddziałuje również na układ immunologiczny. Dzięki temu nasz organizm jest odporny na przeziębienie i inne choroby.
Pokrzywa indyjska działa również na nasz metabolizm. Usprawnia go, przyspiesza i sprzyja lekkości organizmu.
Spożywanie wyciągu z korzenia pokrzywy indyjskiej jest zalecane podczas anemii. Mimo, że forskolina sama w sobie nie jest lekarstwem na niedokrwistość, to skutecznie wpływa na rozwój czerwonych krwinek oraz zapobiega osłabieniu, wynikającemu właśnie z anemii.
Wśród działania pokrzywy indyjskiej można również wymienić właściwość odkażającą. Z tego względu spożywanie herbaty z forskoliny skutecznie odświeża jamę ustną, dezynfekuje ją oraz zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.
Pokrzywę indyjską wykorzystuje się również podczas leczenia chorób skóry głowy. Wynika to z działania odkażającego tej rośliny, dzięki czemu pokrzywa indyjska eliminuje nie tylko objawy, ale przede wszystkim źródło problemu. Przekłada się to również na ogólne wzmocnienie kondycji włosów.
Jednym z ciekawych działań pokrzywy indyjskiej jest obniżenie poziomu cukru we krwi, co jest korzystne szczególnie dla osób z zaburzeniami poziomu cukru w surowicy krwi. Przyjmowanie forskoliny zapobiega również w ten sposób rozwojowi cukrzycy w przyszłości, co dostrzega się u osób zdrowych, przyjmujących (regularnie i pod okiem lekarza) pokrzywę indyjską.

Herbata z pokrzywy indyjskiej - właściwości i zastosowanie

Pokrzywa indyjska, przeznaczona do spożywania w postaci herbaty jest dostępna w sklepach zielarskich lub aptekach (zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych). Forskoliny do picia nie można kupić na dziale z herbatami, ponieważ nie jest ona traktowana jako zwykła herbata, lecz jako suplement. Pokrzywa indyjska może wówczas przyjmować postać startego proszku- to sproszkowany ekstrak tej rośliny, który zawiera wyciąg z korzenia pokrzywy. Ilość wyciągu z korzenia pokrzywy indyjskiej wpływa na cenę produktu. Zazwyczaj jest on pakowany w pół kilogramowe opakowania, mogące zawierać od 10% do 20% wspomnianego wyciągu. Im jest ono wyższe, tym cena herbaty z pokrzywy indyjskiej jest większa. Mimo że forskolina do picia nie jest zwykłą herbatą, to można ją spożywać jako tradycyjny herbaciany napar. Jej regularne spożywanie sprzyja oczyszczeniu organizmu, w tym tkanki poskórnej, z nadmiaru tłuszczu, a także toksyn i niebezpiecznych związków. Dodatkowo, herbata z pokrzywy indyjskiej ma wiele witamin i minerałów, które w znacznej ilości są przyswajane przez nasz organizm.

Spożywanie herbaty z pokrzywy indyjskiej jest jednym ze sposobów dostarczania forskoliny do naszego organizmu. Innym sposobem jest przyjmowanie jej w kapsułkach. Dla osób, które nie mają problemu z układem pokarmowym, opcja ta jest zdecydowanie bardziej praktyczna. W innych przypadkach zaleca się spożywać herbatę z pokrzywy indyjskiej. Wynika to stąd, że kapsułki, obok wyciągu z korzenia pokrzywy indyjskiej, posiadają dodatkowe składniki, mogące negatywnie wpłynąć na organizm.

Czy forskolina może zaszkodzić? O skutkach ubocznych pokrzywy indyjskiej

Pokrzywa indyjska, ogólnie rzecz biorąc, ma bardzo wiele korzystnych właściwości i zastosowań. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a także jest pomocna w kształtowaniu sylwetki (zarówno podczas utraty komórek tłuszczowych, jak i przy rozbudowywaniu komórek mięśniowych). Niestety, niewłaściwe stosowanie forskoliny może nieść ze sobą skutki uboczne. Z tego względu, zawsze przed przystąpieniem do przyjmowania pokrzywy indyjskiej, należy skonsultować to ze specjalistą. Jeśli chodzi o skutki uboczne pokrzywy indyjskiej, są one głównie związane z różnymi schorzeniami i chorobami organizmu, które uniemożliwiają dostarczanie forskoliny do jego wnętrza.

Na przyjmowanie forskoliny, czy też preparatów posiadających ją w składzie, szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży. Zaleca się, aby wówczas panie całkowicie unikały spożywania nie tylko pokrzywy indyjskiej, ale nawet środków, które w składzie zawierają wyciąg tej rośliny. Związki znajdujące się w forskolinie mogą hamować prawidłowy rozwój płodu!
Problemy z układem krążenia także powinny być ostrzeżeniem przed stosowaniem pokrzywy indyjskiej. Jej przyjmowanie koniecznie należy skonsultować z lekarzem, który zna historię naszej choroby, a w tym przyjmowane przez nas leki. Wynika to stąd, że forskolina może podnosić ciśnienie krwi, a także wchodzić w niepożądane i szkodliwe interakcje z lekami przyjmowanymi na choroby serca.
Z wyżej wymienionym schorzeniem związany jest problem z krzepliwością krwi, podczas której również należy unikać spożywania forskoliny. Wówczas skutki uboczne pokrzywy indyjskiej dotyczą zwiększenia częstotliwości występowania krwotoków.

Stosowanie pokrzywy indyjskiej

Pokrzywę indyjską można stosować na wiele różnych sposobów. Najpowszechniejsze dwa z nich to przyjmowanie forskoliny w postaci kapsułek czy też tabletek oraz jako herbaty. Dodatkowo pokrzywę indyjską można stosować do płukania jamy ustnej, ponieważ wyciąg z tej rośliny posiada właściwości odkażające. Taka pielęgnacja jest wskazana szczególnie dla osób z problemami jamy ustnej, np. częstym pojawianiem się pleśniawek lub innymi kłopotami z dziąsłami czy też uzębieniem. Wówczas możemy płukać jamę ustną ostudzonym naparem z forskoliny lub pić herbatę z wcześniejszym opłukiwaniem nią wnętrza buzi. Jednym z zastosowań pokrzywy indyjskiej jest jej używanie do oczyszczania problematycznej skóry, co jednak należy uzgodnić (najlepiej) z dermatologiem.


Przystępując do jakiegokolwiek stosowania pokrzywy indyjskiej, należy skonsultować to z lekarzem lub specjalistą, znającym stan naszego organizmu oraz skóry. Przyjmowanie forskoliny na własną rękę może zaszkodzić, a czasem nawet pogorszyć kondycję organizmu czy też skóry. Jest to uwarunkowane licznymi związkami aktywnymi biologicznie, jakie znajdują się w korzeniu rośliny. Na problemy niektórych osób mogą one okazać się pomocne, jednak dla drugich, podczas innych schorzeń, mogą stanowić dość poważne zagrożenie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie pokrzywy indyjskiej u sportowców lub osób, pragnących zadbać o smukłą sylwetkę. Co prawda forskolina skutecznie pomaga budować masę mięśniową oraz sprzyja lipolizie, jednak nie oznacza to, że jest to roślina dla każdego. Fakt, że suplementy z forskoliną są dostępne bez recepty, nie jest jednoznaczny z tym, że można je stosować bezmyślnie. Tak samo, jak picie herbaty z pokrzywy indyjskiej, jak i stosowanie naparu z tej rośliny do płukania jamy ustnej czy przemywania naskórka, należy skonsultować ze specjalistą, tak samo należy postąpić w przypadku stosowania suplementów diety.

go to top