OK

OK Cancel

Thank you

Close

Poparzenia słoneczne, jak załagodzić jego objawy?

Każdy z nas borykał się kiedyś z poparzeniami słonecznymi. Czerwona i piekąca skóra, świąd i łuszczenie się to główne skutki oparzeń słonecznych. Dowiedz się, co jest dobre na oparzenia słoneczne i poznaj sposoby, dzięki którym je złagodzisz!

Poparzenia słoneczne - po czym poznać oparzenia słoneczne?

Każdy z nas jest narażony na negatywne działanie promieni UV. W zależności o rodzaju karnacji (bardzo jasna, jasna, śniada, oliwkowa) oraz fototypu skóry (I - celtycki, II - północnoeuropejski, III - środkowoeuropejski, IV - południowoeuropejski) w różnym stopniu reagujemy na światło słoneczne. Oba te czynniki wpływają na charakter i intensywność poparzeń słonecznych, które są reakcją zapalną organizmu względem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Oparzenia pojawiają się zazwyczaj po 2-4 godzinach po opalaniu, a ich największa intensywność ujawnia się po około 14 godzinach. Wśród charakterystycznych objawów poparzeń słonecznych wyróżnia się: zaczerwienienie skóry, łuszczenie (schodzenie skóry po opalaniu), pieczenie, ból, a nawet pęcherze.

Co jest dobre na oparzenia słoneczne, czyli jak załagodzić skutki poparzeń słonecznych?

Każdy z nas jest narażony na negatywne działanie promieni UV. W zależności od rodzaju karnacji (bardzo jasna, jasna, śniada, oliwkowa) oraz fototypu skóry (I - celtycki, II - północnoeuropejski, III - środkowoeuropejski, IV - południowoeuropejski) w różnym stopniu reagujemy na światło słoneczne. Oba te czynniki wpływają na charakter i intensywność poparzeń słonecznych, które są reakcją zapalną organizmu względem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Oparzenia pojawiają się zazwyczaj po 2-4 godzinach po opalaniu, a ich największa intensywność ujawnia się po około 14 godzinach. Wśród charakterystycznych objawów poparzeń słonecznych wyróżnia się: zaczerwienienie skóry, łuszczenie, pieczenie, ból, a nawet pęcherze.

Jednym z niezawodnych sposobów na eliminację dokuczliwych objawów poparzeń jest włączenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków po opalaniu. Warto zainwestować w dobrej jakości produkty, które zawierają cenne, łagodzące składniki i są pozbawione substancji, mogących podrażnić skórę. W tej roli dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju kremy, balsamy i mleczka po opalaniu. Przykładem tego rodzaju produktu jest Pielęgnacyjne mleczko po opalaniu Vichy Idéal Soleil, które jest dostępne w aptekach. Jego aplikacja na skórę przynosi natychmiastowe ukojenie i złagodzenie nieprzyjemnego pieczenia czy też bólu, wywołanego nadmierną ekspozycją skóry na słońce.

Jeśli nie masz w domu preparatów dedykowanych stricte po opalaniu, śmiało możesz sięgnąć po zwykły nawilżający balsam lub krem. Zwróć jednak uwagę na jego skład. Nie powinien on zawierać drażniących substancji, ale bazować na hipoalergicznych składnikach, takich jak alantoina, d-pantenol, lanolina, kwas hialuronowy czy też witamina E. W przeciwnym razie zamiast ukojenia i złagodzenia objawów oparzeń, możesz pogłębić ich intensywność. Pamiętaj, że skóra po opalaniu jest bardzo osłabiona, a z tego względu wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz składniki, znajdujące się w kosmetykach.

Bardzo dobrym sposobem na leczenie oparzeń słonecznych jest wykonywanie chłodnych okładów. W tym celu potrzebny jest miękki ręcznik, wykonany z bawełnianego materiału. Inne, syntetyczne tworzywa mogą podrażnić skórę i nie ukoją jej w wystarczający sposób. Zimne okłady skutecznie uśmierzają ból, pieczenie, świąd, a nawet mogą zmniejszać intensywność łuszczenia się naskórka, co często jest nieuniknione podczas oparzeń.

Podczas leczenia oparzeń słonecznych dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju spraye. Ich aplikacja na obszar skóry poparzony słońcem, natychmiast uśmierza ból i daje uczucie ukojenia. Warto sięgać po kosmetyki w aerozolu, które są zalecane do stosowania stricte po opalaniu. Wówczas ich skuteczność jest niepodważalna, a wpływ na skórę bezpieczny. Warto również wcześniej zadać sobie pytanie jak się opalać, aby nie pojawiła się konieczność łagodzenia poparzeń skóry. Rozsądne opalanie się stanowi rozwiązanie problemów skórnych i nieprzyjemnych oparzeń słonecznych.

Najczęściej czytane

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Słońce

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

Przeczytaj artykuł

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Słońce

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

Przeczytaj artykuł

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Słońce

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Oparzenia słoneczne to dolegliwość typowa dla sezonu wakacyjnego. Wynika ona przede wszystkim z długotrwałego i intensywnego opalania się, a przy tym niewystarczającej ochrony przed promieniami UVB. Jak skutecznie leczyć oparzenia słoneczne? Domowymi sposobami czy przy pomocy specjalistycznych preparatów? Podpowiadamy, co stosować na oparzenia po słońcu!

Przeczytaj artykuł

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Pielęgnacja twarzy

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

Przeczytaj artykuł

go to top