OK

OK Cancel

Thank you

Close

Poparzenia słoneczne, jak załagodzić jego objawy?

Każdy z nas borykał się kiedyś z poparzeniami słonecznymi. Czerwona i piekąca skóra, świąd i łuszczenie się to główne skutki oparzeń słonecznych. Dowiedz się, co jest dobre na oparzenia słoneczne i poznaj sposoby, dzięki którym je złagodzisz!

Poparzenia słoneczne - po czym poznać oparzenia słoneczne?

Każdy z nas jest narażony na negatywne działanie promieni UV. W zależności o rodzaju karnacji (bardzo jasna, jasna, śniada, oliwkowa) oraz fototypu skóry (I - celtycki, II - północnoeuropejski, III - środkowoeuropejski, IV - południowoeuropejski) w różnym stopniu reagujemy na światło słoneczne. Oba te czynniki wpływają na charakter i intensywność poparzeń słonecznych, które są reakcją zapalną organizmu względem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Oparzenia pojawiają się zazwyczaj po 2-4 godzinach po opalaniu, a ich największa intensywność ujawnia się po około 14 godzinach. Wśród charakterystycznych objawów poparzeń słonecznych wyróżnia się: zaczerwienienie skóry, łuszczenie (schodzenie skóry po opalaniu), pieczenie, ból, a nawet pęcherze.

Co jest dobre na oparzenia słoneczne, czyli jak załagodzić skutki poparzeń słonecznych?

Każdy z nas jest narażony na negatywne działanie promieni UV. W zależności od rodzaju karnacji (bardzo jasna, jasna, śniada, oliwkowa) oraz fototypu skóry (I - celtycki, II - północnoeuropejski, III - środkowoeuropejski, IV - południowoeuropejski) w różnym stopniu reagujemy na światło słoneczne. Oba te czynniki wpływają na charakter i intensywność poparzeń słonecznych, które są reakcją zapalną organizmu względem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Oparzenia pojawiają się zazwyczaj po 2-4 godzinach po opalaniu, a ich największa intensywność ujawnia się po około 14 godzinach. Wśród charakterystycznych objawów poparzeń słonecznych wyróżnia się: zaczerwienienie skóry, łuszczenie, pieczenie, ból, a nawet pęcherze.

Jednym z niezawodnych sposobów na eliminację dokuczliwych objawów poparzeń jest włączenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków po opalaniu. Warto zainwestować w dobrej jakości produkty, które zawierają cenne, łagodzące składniki i są pozbawione substancji, mogących podrażnić skórę. W tej roli dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju kremy, balsamy i mleczka po opalaniu. Przykładem tego rodzaju produktu jest Pielęgnacyjne mleczko po opalaniu Vichy Idéal Soleil, które jest dostępne w aptekach. Jego aplikacja na skórę przynosi natychmiastowe ukojenie i złagodzenie nieprzyjemnego pieczenia czy też bólu, wywołanego nadmierną ekspozycją skóry na słońce.

Jeśli nie masz w domu preparatów dedykowanych stricte po opalaniu, śmiało możesz sięgnąć po zwykły nawilżający balsam lub krem. Zwróć jednak uwagę na jego skład. Nie powinien on zawierać drażniących substancji, ale bazować na hipoalergicznych składnikach, takich jak alantoina, d-pantenol, lanolina, kwas hialuronowy czy też witamina E. W przeciwnym razie zamiast ukojenia i złagodzenia objawów oparzeń, możesz pogłębić ich intensywność. Pamiętaj, że skóra po opalaniu jest bardzo osłabiona, a z tego względu wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz składniki, znajdujące się w kosmetykach.

Bardzo dobrym sposobem na leczenie oparzeń słonecznych jest wykonywanie chłodnych okładów. W tym celu potrzebny jest miękki ręcznik, wykonany z bawełnianego materiału. Inne, syntetyczne tworzywa mogą podrażnić skórę i nie ukoją jej w wystarczający sposób. Zimne okłady skutecznie uśmierzają ból, pieczenie, świąd, a nawet mogą zmniejszać intensywność łuszczenia się naskórka, co często jest nieuniknione podczas oparzeń.

Podczas leczenia oparzeń słonecznych dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju spraye. Ich aplikacja na obszar skóry poparzony słońcem, natychmiast uśmierza ból i daje uczucie ukojenia. Warto sięgać po kosmetyki w aerozolu, które są zalecane do stosowania stricte po opalaniu. Wówczas ich skuteczność jest niepodważalna, a wpływ na skórę bezpieczny. Warto również wcześniej zadać sobie pytanie jak się opalać, aby nie pojawiła się konieczność łagodzenia poparzeń skóry. Rozsądne opalanie się stanowi rozwiązanie problemów skórnych i nieprzyjemnych oparzeń słonecznych.

Zespół Vichy

go to top