OK

OK Cancel

Thank you

Close

Przebarwienia na dekolcie - jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na dekolcie mogą być po prostu oznaką uczulenia słonecznego lub nieestetyczną pamiątką po trądziku. Jednak zdarza się i tak, że plamy na dekolcie wynikają z zaburzeń pracy melanocytów i stanowią fizjologiczny objaw menopauzy. Sprawdź, czy istnieje sposób, aby się ich pozbyć!

Skąd się biorą przebarwienia na dekolcie?

Przebarwienia na dekolcie - jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na dekolcie mogą mieć wiele przyczyn. Jednak bez względu na to, czy bezpośrednio wywołuje je choroba czy hormony, wspólnym mianownikiem zawsze pozostaje promieniowanie słoneczne. Bowiem niezależnie od tego, czy przebarwienia na skórze są pamiątką po trądziku, czy też znamionują menopauzę, powstają zawsze pod wpływem szkodliwego wpływu promieniowania UVA.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż promieniowanie UVA, które jest  aktywne przez okrągły rok, ma bardzo dużą siłę przebicia i aż w 70% przechodzi przez chmury, szybę, a także naskórek. Kiedy nasza skóra pozostaje bez ochrony, czyli bez choćby małej warstewki kremu z filtrem i jest za bardzo wystawiona na działanie słońca, wówczas dochodzi do zaburzenia pracy melanocytów, czyli komórek, tworzących melaninę - naturalny barwnik skóry. Patologia procesu melanogenezy może polegać albo na nagromadzeniu się w naskórku melanocytów, albo na nadprodukcji samej melaniny. W każdym przypadku nadmiar daje się zauważyć w postaci plam barwnikowych.

Dodatkowo narażone na szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego są osoby, które borykają się z problemami hormonalnymi. Przebarwienia na skórze na dekolcie, szyi i twarzy szczególnie często pojawiają się u pań będących w okresie okołomenopauzalnym, u kobiet ciężarnych lub stosujących leki antykoncepcyjne. To efekt budowy ludzkiej skóry, która składa się z licznych receptorów hormonalnych (estrogenowych, androgenowych, progesteronowych). Tak więc, wszystkie procesy zachodzące w głębokich warstwach skóry właściwej mogą być zachwiane pod wpływem zmieniającego się poziomu hormonów.

Jak pozbyć się przebarwień na dekolcie?

Przebarwienia na dekolcie - jak się ich pozbyć?

Leczenie przebarwień skóry powinno odbywać się pod okiem lekarza specjalisty. Jest to o tyle ważne, że plamy na dekolcie mogą oznaczać wiele różnych schorzeń, które podczas konsultacji należy wykluczyć/potwierdzić. Ponadto tego typu zmiany na ciele mają charakter nawrotowy - bardzo często po rozjaśnieniu przebarwień na przykład kremem wybielającym, brązowe plamy wracają wraz z wiosennym słońcem.

Aby trwale pozbyć się przebarwień na dekolcie, najpierw niezbędne jest wskazanie ich źródła. Przykładowo:

Jeżeli są to po prostu piegi, czyli jasno- lub ciemnobrązowe symetrycznie rozsiane plamy,  eliminuje się je przy pomocy złuszczających i odbarwiających preparatów miejscowych.
Inaczej już leczy się plamy soczewicowate, które łatwo z piegami pomylić. Te pierwsze są znacznie większe i pojawiają się na osłoniętej skórze.
W przypadku ostudy (melasmy) przebarwień skóry, pojawiających się najczęściej u kobiet ciężarnych i tych przechodzących menopauzę, znaczące jest na przykład wyeliminowanie substancji fotouczulających, które takie plamy na dekolcie i twarzy mogą wywołać.

Podsumując, jeśli na ciele pojawiły się nieestetyczne brązowe plamy, najpierw należy udać się do dermatologa, który określi, gdzie leży ich źródło. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie leczenia. W przypadku mniejszych przebarwień wystarczy stosowanie miejscowych preparatów o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym - jak na przykład peeling na noc Vichy Idealia. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie zabiegów kosmetycznych - mikrodermabrazji lub peelingów kwasowych. Jeżeli natomiast przebarwienia na dekolcie, szyi i twarzy są rozległe, znajdujące się w głębokich warstwach skóry, wówczas konieczna jest np. laseroterapia.
Bardzo ważna jest także przy usuwaniu przebarwień codzienna pielęgnacja, która powinna łączyć:
* stosowanie kremów z filtrem dostosowanych do karnacji,
* regularne złuszczanie naskórka,
* aplikowanie kremu rozjaśniającego przebarwienia wyłącznie na oczyszczoną i dobrze nawilżoną skórę,
* zaprzestanie używania kosmetyków zawierających składniki fotouczulające,
* osłanianie miejsc na ciele, gdzie poziom melaniny został zaburzony.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top