OK

OK Cancel

Thank you

Close

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Brązowe i czerwone przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to wyjątkowo nieestetyczny problem, który nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie ukryć pod makijażem. Choć mogą się one pojawić się u każdej z nas, to prawda jest taka, że dużo częściej mają z nimi do czynienia osoby posiadające ciemną karnację - w ich skórze znajduje się więcej melanocytów, które są w stanie produkować barwnik w większych ilościach. Zdecydowanie bardziej narażone na przebarwienia na twarzy są kobiety niż mężczyźni, przede wszystkim ze względu na większe skłonności do zaburzeń hormonalnych, a także przyjmowanie antykoncepcji czy hormonalnej terapii zastępczej - hormony uwrażliwiają skórę na słońce, czego efektem są zaburzenia w pigmentacji. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn możemy mieć jednak do czynienia z przebarwieniami skóry twarzy po trądziku, szczególnie, gdy za późno zdecydowaliśmy się na ich leczenie bądź gdy leczenie to prowadzone było w nieprawidłowy sposób.

Aby ograniczyć ryzyko kolejnych błędów związanych z plamami na twarzy i uzyskać jak najlepsze rezultaty w ich likwidacji, przed podjęciem jakichkolwiek działań warto odwiedzić dermatologa. Specjalista obejrzy nasze zmiany i ustali ich przyczynę, dobierze najskuteczniejszą metodę ich leczenia, a także doradzi, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry z przebarwieniami. Należy przede wszystkim rozróżnić brązowe i czerwone przebarwienia: czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonej zmianie trądzikowej może utrzymywać się na niej nawet przez kilka miesięcy, ale w końcu zniknie samoistnie. Prawdziwym problemem są brązowe przebarwienia, które bardzo często wymagają zastosowania specjalistycznych zabiegów. Warto jednak uświadomić sobie, że nie wszystkie rodzaje przebarwień na twarzy można usunąć w całości, ale nawet jeśli uda nam się je trochę rozjaśnić, zdecydowanie wpłynie to na poprawę naszego wyglądu i samopoczucia.

Przebarwienia na twarzy - przyczyny

Przebarwienia na twarzy to problem, który jest efektem zaburzeń w wytwarzaniu barwnika, a także jego nadmiernego i nierównomiernego gromadzenia się w skórze. W większości przypadków czynnikiem prowokującym przebarwienia na twarzy jest słońce, jednak nie możemy zapominać o tym, że bardzo duże znaczenie mają nasze predyspozycje genetyczne i indywidualne skłonności, bowiem u różnych osób w podobnych warunkach skóra zmienia swój kolor w inny sposób - podczas gdy u jednych osób skóra opala się ładnie i równomiernie, u innych mogą właśnie pojawić się przebarwienia słoneczne czy piegi.

Występowanie plam na twarzy u kobiet to zazwyczaj efekt z połączenia niekorzystnego wpływu promieniowania słonecznego z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, np. podczas ciąży, okresu menopauzy, przyjmowania doustnej antykoncepcji czy zastępczej terapii hormonalnej. Ponadto przebarwienia na twarzy mogą być powiązane z różnymi chorobami ogólnoustrojowymi, np. chorobami wątroby, niedoczynnością tarczycy, cukrzycą czy niedoczynnością nadnerczy. Na pojawienie się plam na twarzy wpływ mają także substancje fotouczulające, które możemy spotkać w niektórych lekach i kosmetykach, np. mydłach, dezodorantach czy perfumach.


Szczególnym rodzajem przebarwień twarzy są przebarwienia po trądziku, które pojawiają się najczęściej w wyniku zbyt późno podjętego leczenia czy nieodpowiednio przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby, które zmagają się z trądzikiem jest samodzielne usuwanie wykwitów, co zwiększa ryzyko powstawania trudno gojących się ran, a co za tym idzie szpecących blizn i przebarwień. Pojawianie się przebarwień potrądzikowych jest też efektem niewystarczającego zabezpieczenia zainfekowanej skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Należy pamiętać o szczególnej pielęgnacji skóry ze zmianami trądzikowymi.

Przebarwienia hormonalne na twarzy, czyli ostuda

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia hormonalne na twarzy rozpoznamy przede wszystkim po ich charakterystycznym kształcie i kolorze: są to rozległe i żółtobrunatne plamy symetrycznie rozlane na czole, policzkach, żuchwie i nad górną wargą. Ten rodzaj przebarwień na twarzy jest głównie domeną kobiet, gdyż czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu są żeńskie hormony, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, leków hormonalnych czy ciąża. Co prawda nadal decydujące znaczenie na pojawienie się ostudy mają wpływ promienie słoneczne, ale to właśnie czynniki hormonalne uwrażliwiają skórę na ich działanie.

Hormonalne przebarwienia na twarzy są bardzo trudne do całkowitego usunięcia, a dodatkowo mają skłonności do nawracania - szczególnie wtedy, gdy niewystarczająco zabezpieczymy się przed słońcem. Zdarza się, że ustępują same po paru sezonach bez zastosowania specjalistycznych kosmetyków i zabiegów, ale jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, będą wymagały pomocy dermatologa lub wybranych środków.

W ostudzie plamy mogą być zlokalizowane na różnych głębokościach: te bardziej powierzchowne przebarwienia możemy z łatwością usunąć - pomocny okaże się krem na przebarwienia skóry. Natomiast redukcja zmian, które znajdują się głęboko pod skórą, możliwa będzie jedynie przy pomocy profesjonalnych zabiegów, np. peelingów, mezoterapii, mikrodermabrazji czy terapii laserowej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej bardzo dobrze radzą sobie z przebarwieniami na twarzy, dzięki czemu możemy się ich pozbyć szybko i skutecznie.

Przebarwienia w ciąży na twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Ryzyko pojawienia się ostudy w ciąży to jeden z tych argumentów, który przekonuje kobiety do tego, by podczas tych wyjątkowych 9 miesięcy nie wystawiać swojej skóry na działanie promieni słonecznych. I choć przebarwienia na twarzy znikają zazwyczaj kilka miesięcy po ciąży, to wyglądają one co najmniej nieestetyczne i są bardzo trudne do ukrycia pod makijażem.

Bardzo dużym problemem jest również w tym przypadku nawrotowość przebarwień na twarzy - szczególnie u osób z ciemniejszą karnacją. Raz podrażnione komórki barwnikowe przez dłuższy czas pracują bardzo intensywnie i samo usunięcie nadmiaru melaniny nie zawsze wystarcza, by osiągnąć stały efekt. Szacuje się, że niezależnie od wybranej metody leczenia przebarwień na twarzy w postaci ostudy, niedoskonałości te powracają nawet u 80% kobiet.

Jeśli jednak zależy nam na tym, by korzystać z uroków słońca w ciąży, a przy tym ograniczyć ryzyko pojawienia się ostudy, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

* Podczas kontaktu ze słońcem na naszej twarzy powinny znaleźć się kosmetyk z najwyższą ochroną przeciwsłoneczną SPF 50.
* Jeżeli chcemy korzystać z kąpieli słonecznych, pamiętajmy o tym, by wybrane przez nas preparaty posiadały też właściwości wodoodporne.
* Najlepiej unikać słońca w czasie, gdy działa ono najintensywniej - to znaczy między godziną 11 a 15.
* Mimo wysokiej ochrony UV, starajmy się w miarę możliwości przebywać jak najwięcej w cieniu, a dodatkowo chronić skórę twarzy przy pomocy kapelusza z szerokim rondem oraz okularów przeciwsłonecznych.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy po trądziku to bardzo częsty problem młodych osób, choć coraz częściej zdarza się również, że z trądzikiem oraz jego następstwami zmagają się osoby dorosłe - w szczególności kobiety, ze względu na ich skłonność do zaburzeń hormonalnych.
Co jest jednak najczęstszą przyczyną pojawiania się plam na twarzy po trądziku?

* Przekonanie, że trądzik sam przejdzie. Niestety nadal bardzo często trądzik traktuje się jako swego rodzaju defekt kosmetyczny nie zaś poważną chorobę skóry, ignorując początkowo jego objawy i sądząc, że problem sam zniknie. Tymczasem brak podjęcia odpowiednich działań sprawia, że trądzik się rozwija, a wraz z nim zachodzą w naszej skórze nieodwracalne zmiany.
* Niewłaściwa pielęgnacja skóry. Stosowanie w nadmiarze kosmetyków antybakteryjnych, samodzielne wyciskanie krost, “parówki” czy zbyt intensywne oczyszczanie skóry u kosmetyczki - to czynniki, które bardzo łatwo doprowadzają skórę do podrażnień i ran, pozostawiając po sobie nie tylko nieestetyczne przebarwienia i blizny.
* Wystawianie skóry z trądzikiem na działanie słońca. Wiele osób sądzi, że regularne opalanie na słońcu lub solarium to najskuteczniejszy sposób na likwidację trądziku. Owszem, promienie UV zatrzymują pracę gruczołów łojowych i poprawiają wygląd skóry, ale tylko na chwilę, bowiem kiedy tylko przestaniemy się opalać, kondycja skóry pogorszy się jeszcze bardziej niż przed opalaniem. Dodatkowo w miejscu “wysuszonych” słońcem zmian trądzikowych pojawią się nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienia.
* Traktowanie pielęgnacji jako swoistego leczenia. Przy niewielkiej ilości zaskórników i łojotoku o niewielkim nasieleniu, możemy polegać na kosmetykach, ale jeśli trądzik nie przechodzi lub się nasila niezbędna jest pomoc dermatologa, by uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami tej choroby skóry.

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy po trądziku?

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Możemy w tym przypadku wypróbować domowe sposoby, np. krem na przebarwienia po trądziku, lub zdać się na pomoc specjalistów i profesjonalnych metod leczenia tego typu niedoskonałości, np. peelingów, mikronakłuć czy laserów.

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy są współcześnie jednym z częstszych problemów estetycznych, z którymi kobiety zwracają się do dermatologów. W zależności od rodzaju naszych zmian oraz głębokości, na jakiej są zlokalizowane, lekarz może zaproponować usuwanie przebarwień na twarzy domowymi sposobami (np. kosmetyki wybielające) lub bardziej specjalistycznymi metodami np. laserem.

Przebarwienia na twarzy - jak usunąć?

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

W domu:

* Kosmetyki wybielające, np. krem do twarzy na przebarwienia, zawierają składniki, które hamują aktywność komórek barwnikotwórczych i przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się nadmiaru melaniny w skórze. Bardzo często zawierają też dodatkowe właściwości złuszczające. Najlepiej sprawdzą się przy usuwaniu ostudy oraz piegów posłonecznych.
* Maści lecznicze przepisane przez dermatologa to również jeden ze skutecznych domowych sposobów na przebarwienia. Zawierają one silniej działające składniki aktywne niż w zwykłe kosmetyki, np. kwas kojowy, kwas azelainowy, hydrochinon, tretynoina. Maści lecznicze pozwalają na wybielanie przebarwień na twarzy nie tylko w postaci ostudy, plam pigmentacyjnych, ale też plam po trądziku.

W gabinecie:

* Złuszczanie chemiczne (peelingi) to jedna z prostszych metod usuwania przebarwień na twarzy, którą wykonuje się w gabinetach dermatologicznych. Do złuszczania przebarwień najczęściej wykorzystuje się mieszanki środków złuszczających z wybielającymi. W zależności od rodzaju skóry, głębokości przebarwień oraz innych indywidualnych czynników, lekarz wybiera substancje o różnej intensywności działania. Głębokie przebarwienia usuwa się m. in. przy pomocy silnie działającego kwasu trichlorooctowego.
* Pojedyncze przebarwienia na twarzy można również usunąć przy pomocy krioterapii, czyli mrożenia ciekłym azotem. Melanocyty, które charakteryzuje wrażliwość na niskie temperatury, rozpadają się pod wpływem zimna, przywracając skórze jednolity kolor.
* Do leczenia przebarwień na twarzy czasem wykorzystuje się metodę mezoterapii, która pozwala zwiększyć wchłanialność różnych środków leczniczych czy kosmetyków wybielających. Samodzielnie rzadko przynosi zadowalające efekty, dlatego najczęściej stosuje się ją w połączeniu z innymi sposobami.
* Zabiegi laserowe to metoda usuwania przebarwień na twarzy, która jest szczególnie rekomendowana przez specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej. Polega ona na działaniu na skórę wiązką światła laserowego, która wywołuje w falę mikrouszkodzeń, pobudzając skórę do intensywnej regeneracji. Dzięki temu fragment skóry, na którym znajdują się przebarwienia, z czasem zastępuje zdrowa tkanka. Laser posiada tę przewagę nad innymi metodami, że koncentruje impulsy w samym barwniku, nie uszkadzając zdrowych tkanek wokół. W przypadku krioterapii czy złuszczania nie ma możliwości tak dokładnego leczenia i zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia pozostałych struktur skóry. Co więcej, laser jest doskonałą metodą usuwania wszelkich rodzajów przebarwień na twarzy: posłonecznych, pozapalnych (potrądzikowych), ostudy czy plam starczych.
* Fotoodmładzanie IPL - to skuteczna metoda nie tylko na pozbycie się zmarszczek, ale też uporczywych przebarwień na twarzy. Zazwyczaj potrzeba około 2-3 zabiegów, by uzyskać zadowalające rezultaty, ale efekty widoczne są już po pierwszym naświetlaniu.

Przebarwienia na twarzy od słońca - jak się przed nimi chronić?

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia skóry na twarzy od słońca lubią powracać, dlatego poza wyborem jednego z domowych sposobów lub bardziej specjalistycznych metod usuwania przebarwień, warto też nauczyć się odpowiednio chronić swoją skórę przed nawrotem tych niedoskonałości. Posiadając skłonności do plam i przebarwień na twarzy, pamiętajmy o tym, by:

* przez cały rok uważać na słońce i stosować kremy z filtrami na dzień - musimy uświadomić sobie to, że słońce działa niekorzystnie na naszą skórę nie tylko podczas opalania w lato, ale też w inne pory roku; ponadto promienie słoneczne są w stanie przenikać przez szyby i ubrania, co oznacza, że na ich szkodliwe działanie jesteśmy narażeni praktycznie przez cały czas;
* stosować krem na dzień z filtrem minimum SPF 10-15, a także ochroną przed obydwoma rodzajami promieniowania: UVA i UVB;
* pytać lekarza, czy stosowane przez nas leki (środki przeciwbólowe, antybiotyki, leki nasercowe, pigułki antykoncepcyjne), nie zmieniają reakcji skóry na słońce - niektóre środki, np. leki obniżające ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi, przeciwcukrzycowe i odwadniające, w połączeniu ze słońcem mogą powodować nie tylko przebarwienia, ale nawet reakcję fotoalergiczną;
* unikać spożywania przed wyjściem na słońce pokarmów lub napojów z dużą zawartością roślin lub substancji fotouczulających, np. herbata z dziurawcem;
nie stosować przed opalaniem perfum i dezodorantów na bazie piżma, olejku lawendowego, cedrowego, waniliowego, sandałowego i bergamotowego, a także kremów z retinolem oraz kwasów owocowych, bowiem mogą one być przyczyną przebarwień na twarzy od słońca;
* stosować kosmetyki wodoodporne, jeśli zażywamy kąpieli słonecznych - pamiętajmy o tym, że promienie słoneczne działają również pod wodą;
* nie korzystać z solarium - przez to przebarwienia na twarzy staną się jeszcze ciemniejsze i trudniejsze do wybawienia.

O szczególnej ochronie powinny pamiętać osoby, które przed urlopem stosowały środki rozjaśniające przebarwienia (kremy wybielające, maści lecznicze) lub poddawały swoją skórę bardziej inwazyjnym metodom leczenia, np. złuszczanie skóry, zabiegi laserowe - może to zwiększać ryzyko nawrotu przebarwień na twarzy. Zmiany posłoneczne mogą także powodować preparaty antyseptyczne, przeciwtrądzikowe i przeciwbakteryjne - jeśli więc zmagamy się z trądzikiem lub stanem zapalnym skóry, musimy szczególnie uważać na słońce. Warto też ograniczyć stosowanie kolorowych kosmetyków (cieni, szminek, różów), bowiem mogą one zawierać barwniki i środki konserwujące, które zaostrzają reakcję na promieniowanie.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

go to top