OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sprawdzone sposoby na prosaki

Prosaki to nieestetyczna zmiana skóry, która pojawia się na skutek zaburzeń procesów zachodzących w strukturach skóry. Dowiedz się, jakie są inne przyczyny pojawienia się prosaków na twarzy oraz jak skutecznie usunąć tę zmianę z powierzchni skóry!

Prosaki na twarzy - przyczyny i usuwanie prosaków

Prosaki - jedna z odmian trądziku?

Prosaki są to cysty zastoinowe o charakterze naskórkowym lub podnaskórkowym, które wyglądem przypominają zaskórniki. Powstają one wskutek nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych wraz z tzw. retencją mas łojowo-rogowych. Prosaki rozpoznaje się po białych i drobnych grudkach, które są stosunkowo małe. Ich średnica nie przekracza 1-2 mm. Pojawiają się one szczególnie na twarzy, a zwłaszcza w okolicy oczu (również na powiekach), czoła oraz łuków skroniowych. Ze względu na charakterystyczne objawy, ta zmiana skórna bardzo często traktowana jest jako jeden z rodzajów trądziku. Prosaki nie są jednak schorzeniem trądzikowym, ale zupełnie innym problemem skórnym. Należy mieć tego świadomość, bo sprzyja to ich skutecznej eliminacji.

Kto jest podatny na pojawienie się prosaków i jakie są przyczyny prosaków?

Prosaki na twarzy pojawiają się szczególnie w okresie noworodkowym. Wówczas gruczoły łojowe nie są w pełni dojrzałe, jednak po okresie 2-4 tygodni, zmiana skórna sama ustępuje. Kolejnym etapem, kiedy prosaki się pojawiają to okres dojrzewania. Wtedy jest to uwarunkowane tzw. burzą hormonów; jednak gdy wszystkie procesy zachodzące w organizmie się unormują, a szczególnie praca gruczołów łojowych - prosaki samoistnie znikają.

Wśród innych przyczyn powstawania prosaków wyróżnia się dodatkowo:
* podatność skóry na przetłuszczanie się i nadmierną produkcję sebum,
* niewłaściwą codzienną pielęgnację twarzy,
* zaniedbanie higieny twarzy.

Usuwanie prosaków a leczenie prosaków

Warto zaznaczyć, że prosaki to tylko defekt kosmetyczny. Nie należy obawiać się ich szkodliwego wpływu na zdrowie organizmu czy skóry. Prosaki nie są również zaraźliwe i przenoszone. Nie oznacza to jednak, że można zostawić je samym sobie. Niepodjęcie żadnego działania mającego na celu usunięcie  prosaków może doprowadzić do ich rozmnożenia się i pokrycia większej powierzchni twarzy. Jeśli na skórze zobaczysz prosaki, należy skontaktować się z lekarzem, aby przede wszystkim ocenić, czy na pewno są to prosaki. Ta zmiana skórna (zwłaszcza, gdy znajduje się na prąciu lub wargach sromowych) może przypominać różnego rodzaju zmiany charakterystyczne dla chorób wenerycznych. Co istotne eliminacja prosaków polega na ich usunięciu, a nie leczeniu. Prosaki nie są chorobą, ale wyłącznie defektem skórnym, który właśnie się usuwa, a nie leczy.

Jak usunąć białe krostki na twarzy?

Regularnie wykonywany peeling jest jednym ze skutecznych sposobów usunięcia prosaków na twarzy. Należy jednak wziąć pod uwagę miejsce ich obecności. Jeśli znajdują się na czole lub łukach skroniowych można swobodnie wykonać gruboziarnisty peeling. Z kolei gdy prosaki są pod oczami, należy sięgnąć po jak najbardziej delikatny peeling. Sprawdzić może się zarówno drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Przykładem peelingu, który może okazać się skuteczny w usuwaniu prosaków jest Peeling na noc Idéalia Vichy. Produkt można pozostawić na skórze na całą noc, co szczególnie sprzyja uzyskaniu gładkiej skóry. Głębokie oczyszczanie twarzy nie uszkodzi delikatnego naskórka

Troska o higienę twarzy oraz zadbanie o pielęgnację dopasowaną do problematyki skóry również sprzyjają usunięciu prosaków. Zakazuje się natomiast samodzielnego wyciskania prosaków, rozdrapywania ich czy też zdrapywania. Niedozwolone jest także przekłuwanie zmian skórnych. Każde z tych działań może doprowadzić do powstania zakażenia lub infekcji.

Jednym z bezpiecznych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów usuwania prosaków jest poddanie się zabiegowi elektrokoagulacji. Ten dermatologiczny zabieg polega na zastosowaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ponieważ wykazuje sporą bolesnością, jest natomiast bardzo skuteczny.

go to top