OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sprawdzone sposoby na prosaki

  • favoris

Prosaki to nieestetyczna zmiana skóry, która pojawia się na skutek zaburzeń procesów zachodzących w strukturach skóry. Dowiedz się, jakie są inne przyczyny pojawienia się prosaków na twarzy oraz jak skutecznie usunąć tę zmianę z powierzchni skóry!

Prosaki - jedna z odmian trądziku?

Sprawdzone sposoby na prosaki

Prosaki są to cysty zastoinowe o charakterze naskórkowym lub podnaskórkowym, które wyglądem przypominają zaskórniki. Powstają one wskutek nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych wraz z tzw. retencją mas łojowo-rogowych. Prosaki rozpoznaje się po białych i drobnych grudkach, które są stosunkowo małe. Ich średnica nie przekracza 1-2 mm. Pojawiają się one szczególnie na twarzy, a zwłaszcza w okolicy oczu (również na powiekach), czoła oraz łuków skroniowych. Ze względu na charakterystyczne objawy, ta zmiana skórna bardzo często traktowana jest jako jeden z rodzajów trądziku. Prosaki nie są jednak schorzeniem trądzikowym, ale zupełnie innym problemem skórnym. Należy mieć tego świadomość, bo sprzyja to ich skutecznej eliminacji.

Kto jest podatny na pojawienie się prosaków i jakie są przyczyny prosaków?

Sprawdzone sposoby na prosaki

Prosaki na twarzy pojawiają się szczególnie w okresie noworodkowym. Wówczas gruczoły łojowe nie są w pełni dojrzałe, jednak po okresie 2-4 tygodni, zmiana skórna sama ustępuje. Kolejnym etapem, kiedy prosaki się pojawiają to okres dojrzewania. Wtedy jest to uwarunkowane tzw. burzą hormonów; jednak gdy wszystkie procesy zachodzące w organizmie się unormują, a szczególnie praca gruczołów łojowych - prosaki samoistnie znikają.
Wśród innych przyczyn powstawania prosaków wyróżnia się dodatkowo:
* podatność skóry na przetłuszczanie się i nadmierną produkcję sebum,
* niewłaściwą codzienną pielęgnację twarzy,
* zaniedbanie higieny twarzy.

Usuwanie prosaków a leczenie prosaków

Sprawdzone sposoby na prosaki

Warto zaznaczyć, że prosaki to tylko defekt kosmetyczny. Nie należy obawiać się ich szkodliwego wpływu na zdrowie organizmu czy skóry. Prosaki nie są również zaraźliwe i przenoszone. Nie oznacza to jednak, że można zostawić je samym sobie. Niepodjęcie żadnego działania mającego na celu usunięcie  prosaków może doprowadzić do ich rozmnożenia się i pokrycia większej powierzchni twarzy. Jeśli na skórze zobaczysz prosaki, należy skontaktować się z lekarzem, aby przede wszystkim ocenić, czy na pewno są to prosaki. Ta zmiana skórna (zwłaszcza, gdy znajduje się na prąciu lub wargach sromowych) może przypominać różnego rodzaju zmiany charakterystyczne dla chorób wenerycznych. Co istotne eliminacja prosaków polega na ich usunięciu, a nie leczeniu. Prosaki nie są chorobą, ale wyłącznie defektem skórnym, który właśnie się usuwa, a nie leczy.

Jak usunąć białe krostki na twarzy?

Sprawdzone sposoby na prosaki

Regularnie wykonywany peeling jest jednym ze skutecznych sposobów usunięcia prosaków na twarzy. Należy jednak wziąć pod uwagę miejsce ich obecności. Jeśli znajdują się na czole lub łukach skroniowych można swobodnie wykonać gruboziarnisty peeling. Z kolei gdy prosaki są pod oczami, należy sięgnąć po jak najbardziej delikatny peeling. Sprawdzić może się zarówno drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Przykładem peelingu, który może okazać się skuteczny w usuwaniu prosaków jest Peeling na noc Idéalia Vichy. Produkt można pozostawić na skórze na całą noc, co szczególnie sprzyja uzyskaniu gładkiej skóry. Głębokie oczyszczanie twarzy nie uszkodzi delikatnego naskórka

Troska o higienę twarzy oraz zadbanie o pielęgnację dopasowaną do problematyki skóry również sprzyjają usunięciu prosaków. Zakazuje się natomiast samodzielnego wyciskania prosaków, rozdrapywania ich czy też zdrapywania. Niedozwolone jest także przekłuwanie zmian skórnych. Każde z tych działań może doprowadzić do powstania zakażenia lub infekcji.

Jednym z bezpiecznych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów usuwania prosaków jest poddanie się zabiegowi elektrokoagulacji. Ten dermatologiczny zabieg polega na zastosowaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ponieważ wykazuje sporą bolesnością, jest natomiast bardzo skuteczny.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top