OK

OK Cancel

Thank you

Close

Trądzik młodzieńczy - dieta pomocna w walce z chorobą!

Trądzik jest bardzo skomplikowaną i trudną w leczeniu chorobą skóry, na rozwój której może mieć wpływ wiele różnych czynników. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku nasz codzienny sposób odżywiania, który może dodatkowo pogarszać stan naszej skóry lub stanowić nieocenioną pomoc w walce z trądzikiem. Podpowiadamy zatem, jak powinna wyglądać codzienna dieta przy trądziku młodzieńczym!

Trądzik młodzieńczy - dieta i jej wpływ na wygląd skóry

Trądzik młodzieńczy - dieta pomocna w walce z chorobą!

Codzienny sposób odżywiania się ma bardzo duży wpływ na wygląd naszej skóry, szczególnie w przypadku, gdy zmaga się ona z trądzikiem. Trądzik pojawia się na skórze w wyniku procesu oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, których ilość jest bezpośrednio uzależniona od rodzaju spożywanego przez nas jedzenia. Nieodpowiednio skomponowana dieta na trądzik może pobudzać gruczoły łojowe do aktywniejszej pracy i produkcji większej ilości sebum, które będzie zatrzymywało się w porach skóry, przyczyniając się do powstawania zaskórników i zapalnych zmian trądzikowych.

Dieta a trądzik - co nie jest dobre na trądzik?

Trądzik młodzieńczy - dieta pomocna w walce z chorobą!

Przy trądziku powinniśmy przede wszystkim unikać spożywania produktów wysokoprzetworzonych - to znaczy takich, do których w procesie obróbki przemysłowej dodawane są duże ilości takich substancji, jak: cukier, tłuszcz, konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu, emulgatory itp. Szczególnie należy w tym przypadku unikać spożywania dań typu fast food, słodyczy, napojów gazowanych czy słonych przekąsek, bowiem mogą one pobudzać gruczoły łojowe do aktywniejszej pracy, a tym samym wpływać na rozwój trądziku. Przy skórze trądzikowej należy też ograniczyć do minimum stosowanie ostrych przypraw i spożywanie alkoholu, gdyż produkty te mogą zaburzać równowagę skóry.

Co jeść przy trądziku?

Trądzik młodzieńczy - dieta pomocna w walce z chorobą!

Dieta przy trądziku młodzieńczym powinna być przede wszystkim obfita w naturalne i lekkostrawne produkty, gdyż w ten sposób pomożemy naszemu organizmowi oczyścić się z toksyn.
W tym przypadku należy skupić się na spożywaniu jak największej ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry składniki mineralne i witaminy.
Najlepiej zrezygnować z jedzenia białego pieczywa, pszennych makaronów czy białego ryżu na rzecz zdrowszych i bogatych w błonnik razowych lub pełnoziarnistych produktów. Pamiętajmy, że błonnik doskonale wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn!
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się chude mięso, ryby lub jaja, które bardzo korzystnie wpływają na stan skóry.
Olej najlepiej zastąpić oliwą z oliwek, sól świeżymi ziołami i przyprawami, a smażenie gotowaniem na parze lub pieczeniem w piekarniku.
W diecie na trądzik młodzieńczy nie powinno zabraknąć produktów bogatych w cynk, który reguluje pracę gruczołów łojowych i działa przeciwzapalnie, a także witamin z grupy B, które skutecznie łagodzą objawy schorzeń skórnych.
Na korzyść skóry trądzikowej wpływają również produkty bogate w witaminę C, dlatego nie zapominajmy o włączeniu do codziennej diety takich produktów, jak: czerwona papryka, pomarańcze, cytryna czy brokuły.
Nie zapominajmy też o piciu przynajmniej 1,5-2 litrów wody - woda bierze udział w wielu istotnych procesach metabolicznych, w tym również przy usuwaniu toksyn z organizmu.
Przydatne mogą okazać się wybrane suplementy diety na trądzik z dodatkiem cynku, witamin z grupy B, C i E oraz wyciągów roślinnych.

Skuteczny sposób na trądzik młodzieńczy - dieta + pielęgnacja

Trądzik młodzieńczy - dieta pomocna w walce z chorobą!

Odpowiednio skomponowana dieta może stanowić doskonałe uzupełnienie naszych codziennych zmagań z trądzikiem. Pamiętajmy jednak, że dieta nie zastąpi właściwego leczenia pod kontrolą dermatologa czy prawidłowej pielęgnacji skóry. Przy skórze tłustej i trądzikowej należy regularnie oczyszczać twarz z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń przy pomocy delikatnego i łagodnego płynu bez dodatku alkoholu i mydła, np. oczyszczającej pianki do twarzy Vichy Purete Thermale. Nie zapominajmy też o aplikacji odpowiedniego kremu nawilżająco-matującego, który pomoże uregulować pracę gruczołów łojowych i zachować równowagę w warstwie hydrolipidowej. Kilka razy w tygodniu warto też wykonać na skórze delikatny enzymatyczny peeling, a następnie nałożyć maskę o właściwościach nawilżająco-oczyszczających.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top