OK

OK Cancel

Thank you

Close

Trądzik młodzieńczy - dieta pomocna w walce z chorobą!

Trądzik jest bardzo skomplikowaną i trudną w leczeniu chorobą skóry, na rozwój której może mieć wpływ wiele różnych czynników. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku nasz codzienny sposób odżywiania, który może dodatkowo pogarszać stan naszej skóry lub stanowić nieocenioną pomoc w walce z trądzikiem. Podpowiadamy zatem, jak powinna wyglądać codzienna dieta przy trądziku młodzieńczym!

Trądzik młodzieńczy - dieta i jej wpływ na wygląd skóry

Trądzik młodzieńczy

Codzienny sposób odżywiania się ma bardzo duży wpływ na wygląd naszej skóry, szczególnie w przypadku, gdy zmaga się ona z trądzikiem. Trądzik pojawia się na skórze w wyniku procesu oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, których ilość jest bezpośrednio uzależniona od rodzaju spożywanego przez nas jedzenia. Nieodpowiednio skomponowana dieta na trądzik może pobudzać gruczoły łojowe do aktywniejszej pracy i produkcji większej ilości sebum, które będzie zatrzymywało się w porach skóry, przyczyniając się do powstawania zaskórników i zapalnych zmian trądzikowych.

Dieta a trądzik - co nie jest dobre na trądzik?

Przy trądziku powinniśmy przede wszystkim unikać spożywania produktów wysokoprzetworzonych - to znaczy takich, do których w procesie obróbki przemysłowej dodawane są duże ilości takich substancji, jak: cukier, tłuszcz, konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu, emulgatory itp. Szczególnie należy w tym przypadku unikać spożywania dań typu fast food, słodyczy, napojów gazowanych czy słonych przekąsek, bowiem mogą one pobudzać gruczoły łojowe do aktywniejszej pracy, a tym samym wpływać na rozwój trądziku. Przy skórze trądzikowej należy też ograniczyć do minimum stosowanie ostrych przypraw i spożywanie alkoholu, gdyż produkty te mogą zaburzać równowagę skóry.

Co jeść przy trądziku?

Dieta przy trądziku młodzieńczym powinna być przede wszystkim obfita w naturalne i lekkostrawne produkty, gdyż w ten sposób pomożemy naszemu organizmowi oczyścić się z toksyn.
W tym przypadku należy skupić się na spożywaniu jak największej ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry składniki mineralne i witaminy.
Najlepiej zrezygnować z jedzenia białego pieczywa, pszennych makaronów czy białego ryżu na rzecz zdrowszych i bogatych w błonnik razowych lub pełnoziarnistych produktów. Pamiętajmy, że błonnik doskonale wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn!
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się chude mięso, ryby lub jaja, które bardzo korzystnie wpływają na stan skóry.
Olej najlepiej zastąpić oliwą z oliwek, sól świeżymi ziołami i przyprawami, a smażenie gotowaniem na parze lub pieczeniem w piekarniku.
W diecie na trądzik młodzieńczy nie powinno zabraknąć produktów bogatych w cynk, który reguluje pracę gruczołów łojowych i działa przeciwzapalnie, a także witamin z grupy B, które skutecznie łagodzą objawy schorzeń skórnych.
Na korzyść skóry trądzikowej wpływają również produkty bogate w witaminę C, dlatego nie zapominajmy o włączeniu do codziennej diety takich produktów, jak: czerwona papryka, pomarańcze, cytryna czy brokuły.
Nie zapominajmy też o piciu przynajmniej 1,5-2 litrów wody - woda bierze udział w wielu istotnych procesach metabolicznych, w tym również przy usuwaniu toksyn z organizmu.
Przydatne mogą okazać się wybrane suplementy diety na trądzik z dodatkiem cynku, witamin z grupy B, C i E oraz wyciągów roślinnych.

Skuteczny sposób na trądzik młodzieńczy - dieta + pielęgnacja

Odpowiednio skomponowana dieta może stanowić doskonałe uzupełnienie naszych codziennych zmagań z trądzikiem. Pamiętajmy jednak, że dieta nie zastąpi właściwego leczenia pod kontrolą dermatologa czy prawidłowej pielęgnacji skóry. Przy skórze tłustej i trądzikowej należy regularnie oczyszczać twarz z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń przy pomocy delikatnego i łagodnego płynu bez dodatku alkoholu i mydła, np. oczyszczającej pianki do twarzy Vichy Purete Thermale. Nie zapominajmy też o aplikacji odpowiedniego kremu nawilżająco-matującego, który pomoże uregulować pracę gruczołów łojowych i zachować równowagę w warstwie hydrolipidowej. Kilka razy w tygodniu warto też wykonać na skórze delikatny enzymatyczny peeling, a następnie nałożyć maskę o właściwościach nawilżająco-oczyszczających.

Zespół Vichy

go to top