OK

OK Cancel

Thank you

Close

Trądzik u nastolatków - jak pielęgnować skórę twarzy?

Trądzik to choroba skóry, która może nas dotknąć w różnym wieku, jednak prawda jest taka, że najczęściej problem ten dotyczy nastolatków. Z tego też względu trądzik, który objawia się przede wszystkim jako otwarte lub zamknięte zaskórniki oraz zapalne zmiany skórne, nazywany jest trądzikiem młodzieńczym. Na szczęście jest to schorzenie, z którym możemy skutecznie walczyć, a pomocna w tym przypadku okazuje się przede wszystkim właściwa pielęgnacja twarzy oraz dieta. Podpowiadamy zatem, jak walczyć z trądzikiem u nastolatków!

Trądzik młodzieńczy - winna przede wszystkim burza hormonów

Można powiedzieć, że trądzik jest chorobą skóry typową dla nastolatków, u których w młodym wieku zachodzą istotne zmiany hormonalne, wynikające z okresu dojrzewania. Znacznie rzadziej mamy natomiast do czynienia z trądzikiem różowatym u nastolatków, bowiem ta przypadłość została niejako przypisana osobom w dojrzałym wieku. Trzeba zaznaczyć, że o ile zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej to główna przyczyna trądziku u nastolatków, o tyle stan ten może dodatkowo pogłębiać nieodpowiednio zbilansowana dieta czy nieprawidłowo przeprowadzana codzienna pielęgnacja twarzy. O skórę trądzikową u nastolatków należy zatem zadbać kompleksowo, biorąc pod uwagę różne czynniki.

Pielęgnacja skóry trądzikowej u nastolatków

Codzienną pielęgnację skóry trądzikowej u młodych osób warto przede wszystkim rozpocząć od właściwego sposobu oczyszczania twarzy.
Rano i wieczorem należy przemywać twarzy przy pomocy odpowiedniego żelu do mycia o działaniu delikatnie złuszczającym i antybakteryjnym, np. głęboko oczyszczający żel do twarzy Vichy Normaderm. Bardzo ważne, aby jego skład był pozbawiony alkoholu i mydła, gdyż są to składniki, które działają drażniąco na skórę i pobudzają gruczoły łojowe do produkcji sebum.
Po umyciu twarzy żelem warto dodatkowo przemyć twarz bezalkoholowym tonikiem do twarzy, by odświeżyć skórę, przywrócić jej prawidłowe pH i przygotować na przyjęcie kremu pielęgnacyjnego.
Mniej więcej dwa razy w tygodniu, po umyciu twarzy żelem i przed aplikacją toniku, warto wykonać na skórze delikatny peeling, który pozwoli usunąć martwe komórki naskórka ze skóry i odblokować zatkane ujścia gruczołów łojowych, które stanowią bezpośrednią przyczynę zmian trądzikowych.
Przy trądziku młodzieńczym nie możemy też zapominać o zastosowaniu odpowiedniego kremu do codziennej pielęgnacji twarzy, który poza składnikami matującymi, powinien też posiadać odpowiednie substancje nawilżające. Krem ma za zadanie regulować pracę gruczołów łojowych, zapobiegać nadmiernemu błyszczeniu się skóry oraz pojawianiu się niedoskonałości.
Jeżeli trądzik u nastolatków objawia się jako pojedyncze zmiany w kilku różnych miejscach na twarzy, warto wyposażyć się w punktowy preparat przeciw trądzikowi, na pozostałej powierzchni twarzy zaś zastosować zwykły krem matująco-nawilżający.

Dieta dla nastolatków z trądzikiem - co jeść, a czego unikać?

Na kondycję skóry trądzikowej u młodych osób bardzo duży wpływ ma ich codzienny sposób odżywiania. Jeżeli zależy nam na tym, by skutecznie pozbyć się problemu, musimy zdecydowanie zmienić swoje nawyki żywieniowe. W diecie na trądzik nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw będących bogatym źródłem witamin i minerałów. Unikać zaś powinniśmy produktów wysokoprzetworzonych, które pobudzają do pracy gruczoły łojowe i mogą stanowić przyczynę zmian trądzikowych na twarzy. Do diety na trądzik u nastolatków włączmy przede wszystkim duże ilości:

- cynku (np. wątróbka, ryby, owoce morza), który odpowiada za regulację pracy gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie się zmian zapalnych,
- witamin z grupy B (np. drożdże, orzechy, jaja, rośliny strączkowe), które wykazują właściwości łagodzące różne problemy skórne,
- błonnika (np. pieczywo pełnoziarniste, otręby), który pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Trądzik u nastolatków - z wizytą u dermatologa

Trądziku młodzieńczego nie należy traktować wyłącznie jako defektu kosmetycznego przy przejściowej dolegliwości, szczególnie w przypadku, gdy mimo zmiany nawyków pielęgnacyjnych i żywieniowych nie widzimy poprawy w kondycji skóry. Jest to poważna choroba skóry, która nieleczona może mieć bardzo przykre konsekwencje dla nastolatka - efektem nieprawidłowej pielęgnacji lub całkowitego braku leczenia może być coraz częstsze pojawianie się nieestetycznych zmian trądzikowych, jak również przebarwienia czy blizny po trądziku w przyszłości. Jeżeli problem trądziku i suchej skóry zaczyna przybierać poważne rozmiary, zdecydowanie nie warto zwlekać z wizytą u dermatologa.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top