OK

OK Cancel

Thank you

Close

Skóra sucha i trądzikowa w jednym, czyli odwieczny dylemat w pielęgnacji skóry twarzy

Codzienna pielęgnacja skóry suchej nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli przesuszaniu się skóry towarzyszy skłonność do trądziku. Wbrew pozorom trądzik to nie tylko problem osób, które mają do czynienia ze skórą mieszaną bądź tłustą - może on również pojawić się przy skórze suchej, sprawiając jeszcze więcej trudności podczas codziennej pielęgnacji. Jak zatem dbać na co dzień o skórę suchą i trądzikową? Podpowiadamy, jak sobie radzić z tym problematycznym rodzajem skóry!

Skóra sucha i trądzik - przyczyny

Mogłoby się wydawać się skóra sucha i trądzikowa to połączenie mało prawdopodobne. Przecież przy skórze suchej mamy do czynienia ze słabą aktywnością gruczołów łojowych, podczas gdy skóra trądzikowa jest zazwyczaj wynikiem nadmiernego wydzielania sebum. Okazuje się jednak, że pojawienie się zmian trądzikowych przy skórze suchej są tak samo prawdopodobne, jak przy innych typach skóry.

Prawidłowo zbudowana warstwa rogowa naskórka ma za zadanie utrzymywać wodę pomiędzy warstwami skóry na właściwym poziomie. Za odpowiednie nawilżenie skóry odpowiada też w niewielkim stopniu płaszcz lipidowy skóry (w postaci warstwy sebum), który hamuje proces utraty wody przez skórę. Jednak gruczoły łojowe są w stanie produkować nadmierną ilość łoju, zatykać pory skórne i powodować zmiany trądzikowe nawet w sytuacji, gdy zewnętrzna warstwa skóry jest sucha i napięta.

Skóra sucha i trądzikowa to zatem następstwo skóry tłustej i odwodnionej, u której nadmierna ilość produkowanego sebum przenika pomiędzy komórki i zwiększa tendencję skóry do utraty wody. Sytuację tę może dodatkowo potęgować zbyt duża ilość kwasu linolowego, który wchodzi w skład łoju i zwiększa przepuszczalność wody przez naskórek. Okazuje się zatem, że nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe nie zagwarantuje nam odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, a nawet może stanowić przyczynę przesuszenia i odwodnienia wierzchniej warstwy skóry.

Skóra sucha i trądzikowa - skup się na leczeniu trądziku

Pamiętajmy o tym, że trądzik nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym, a przede wszystkim chorobą skóry, która wymaga specjalistycznego leczenia pod kontrolą dermatologa. Szczególnie w przypadku, gdy trądzikowi towarzyszy problem suchej i odwodnionej skóry oraz suchych plam na twarzy. Spektrum leków i zabiegów, które wykorzystuje się przy leczeniu trądziku, jest bardzo szerokie, jednak wymagają one odpowiedniego doboru pod względem wielu indywidualnych czynników. W przypadku skóry suchej i trądzikowej bardzo duże znaczenie ma również odpowiedni sposób codziennej pielęgnacji skóry twarzy, która powinna odbywać się przy pomocy przeznaczonych do tego dermokosmetyków.

Trądzikowa i wysuszona skóra twarzy - pielęgnacja

Istotnym punktem w codziennej pielęgnacji trądzikowej i suchej skóry twarzy jest jej nawilżanie. Nawilżanie skóry może odbywać się przy pomocy specjalnych produktów do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, które posiadają dodatkowe właściwości nawilżające, lub preparatów nawilżających o lekkiej i nieobciążającej skóry konsystencji np. serum Vichy Aqualia Thermal.  

Zdecydowanie należy zrezygnować ze stosowania silnych detergentów i preparatów myjących na bazie alkoholu etylowego, które bardzo często pojawiają się w kosmetykach przeznaczonych dla skóry tłustej. Alkohol skutecznie usunie sebum z twarzy, ale jednocześnie ją wysuszy i zwiększy przepuszczalność wody przez naskórek. Ponadto takie kosmetyki silnie podrażniają skórę i uaktywniają pracę gruczołów łojowych, potęgując tym samym problem trądziku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że posiadanie skóry tłustej nie oznacza wcale, że nieunikniony staje się również problem zmian trądzikowych. Jeżeli łój posiada prawidłowy skład, mieszki łojowe nie mają skłonności do zatykania się, a skóra jest matowiona z umiarem, możemy z powodzeniem uniknąć trądziku. Pamiętajmy, że nagłe i intensywne usuwanie łoju z powierzchni skóry lub zwężanie porów wywołuje reakcję obronną organizmu i staje się przyczyną powstawania zmian trądzikowych.

go to top