OK

OK Cancel

Thank you

Close

Skóra sucha i trądzikowa w jednym, czyli odwieczny dylemat w pielęgnacji skóry twarzy

  • favoris

Codzienna pielęgnacja skóry suchej nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli przesuszaniu się skóry towarzyszy skłonność do trądziku. Wbrew pozorom trądzik to nie tylko problem osób, które mają do czynienia ze skórą mieszaną bądź tłustą - może on również pojawić się przy skórze suchej, sprawiając jeszcze więcej trudności podczas codziennej pielęgnacji. Jak zatem dbać na co dzień o skórę suchą i trądzikową? Podpowiadamy, jak sobie radzić z tym problematycznym rodzajem skóry!

Skóra sucha i trądzik - przyczyny

Mogłoby się wydawać się skóra sucha i trądzikowa to połączenie mało prawdopodobne. Przecież przy skórze suchej mamy do czynienia ze słabą aktywnością gruczołów łojowych, podczas gdy skóra trądzikowa jest zazwyczaj wynikiem nadmiernego wydzielania sebum. Okazuje się jednak, że pojawienie się zmian trądzikowych przy skórze suchej są tak samo prawdopodobne, jak przy innych typach skóry.

Prawidłowo zbudowana warstwa rogowa naskórka ma za zadanie utrzymywać wodę pomiędzy warstwami skóry na właściwym poziomie. Za odpowiednie nawilżenie skóry odpowiada też w niewielkim stopniu płaszcz lipidowy skóry (w postaci warstwy sebum), który hamuje proces utraty wody przez skórę. Jednak gruczoły łojowe są w stanie produkować nadmierną ilość łoju, zatykać pory skórne i powodować zmiany trądzikowe nawet w sytuacji, gdy zewnętrzna warstwa skóry jest sucha i napięta.

Skóra sucha i trądzikowa to zatem następstwo skóry tłustej i odwodnionej, u której nadmierna ilość produkowanego sebum przenika pomiędzy komórki i zwiększa tendencję skóry do utraty wody. Sytuację tę może dodatkowo potęgować zbyt duża ilość kwasu linolowego, który wchodzi w skład łoju i zwiększa przepuszczalność wody przez naskórek. Okazuje się zatem, że nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe nie zagwarantuje nam odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, a nawet może stanowić przyczynę przesuszenia i odwodnienia wierzchniej warstwy skóry.

Skóra sucha i trądzikowa - skup się na leczeniu trądziku

Pamiętajmy o tym, że trądzik nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym, a przede wszystkim chorobą skóry, która wymaga specjalistycznego leczenia pod kontrolą dermatologa. Szczególnie w przypadku, gdy trądzikowi towarzyszy problem suchej i odwodnionej skóry oraz suchych plam na twarzy. Spektrum leków i zabiegów, które wykorzystuje się przy leczeniu trądziku, jest bardzo szerokie, jednak wymagają one odpowiedniego doboru pod względem wielu indywidualnych czynników. W przypadku skóry suchej i trądzikowej bardzo duże znaczenie ma również odpowiedni sposób codziennej pielęgnacji skóry twarzy, która powinna odbywać się przy pomocy przeznaczonych do tego dermokosmetyków.

Trądzikowa i wysuszona skóra twarzy - pielęgnacja

Istotnym punktem w codziennej pielęgnacji trądzikowej i suchej skóry twarzy jest jej nawilżanie. Nawilżanie skóry może odbywać się przy pomocy specjalnych produktów do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, które posiadają dodatkowe właściwości nawilżające, lub preparatów nawilżających o lekkiej i nieobciążającej skóry konsystencji np. serum Vichy Aqualia Thermal.  

Zdecydowanie należy zrezygnować ze stosowania silnych detergentów i preparatów myjących na bazie alkoholu etylowego, które bardzo często pojawiają się w kosmetykach przeznaczonych dla skóry tłustej. Alkohol skutecznie usunie sebum z twarzy, ale jednocześnie ją wysuszy i zwiększy przepuszczalność wody przez naskórek. Ponadto takie kosmetyki silnie podrażniają skórę i uaktywniają pracę gruczołów łojowych, potęgując tym samym problem trądziku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że posiadanie skóry tłustej nie oznacza wcale, że nieunikniony staje się również problem zmian trądzikowych. Jeżeli łój posiada prawidłowy skład, mieszki łojowe nie mają skłonności do zatykania się, a skóra jest matowiona z umiarem, możemy z powodzeniem uniknąć trądziku. Pamiętajmy, że nagłe i intensywne usuwanie łoju z powierzchni skóry lub zwężanie porów wywołuje reakcję obronną organizmu i staje się przyczyną powstawania zmian trądzikowych.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top