OK

OK Cancel

Thank you

Close

Witamina E działanie - czy faktycznie można nazwać ją “witaminą młodości”?

Badania nad witaminą E trwają nieprzerwanie od lat 20. XX wieku. Dzięki nim naukowcy potwierdzili wiele powodów, dla których określa się ją mianem “witaminy młodości”. Poznaj dobroczynne działanie witaminy E i zobacz, co potrafi sprawić!

jakie działanie ma witamina E

Czym jest witamina E?

Chociaż może nam się wydawać, że witamina E to jedna substancja, okazuje się, że jest to w istocie grupa 8 cząsteczek, które łączy podobna struktura. Każda z tych cząsteczek składa się z charakterystycznego pierścienia chromanowego oraz dołączonego do niego izoprenowego łańcucha bocznego. W zależności od stopnia nasycenia tego łańcucha wyróżnia się:
Tokoferole - związki zawierające nasycone pojedyncze wiązania między atomami węgla,
Tokotrienole - związki zawierające nienasycone podwójne wiązania międzywęglowe.
Zarówno Tokoferole, jak i Tokotrienole w zależności od podstawników dołączonych do pierścienia chromanowego tworzą dodatkowe związki typu: alfa, beta, gamma, delta. Jak widać, istnieje wiele postaci tej witaminy młodości, jednak dla ludzkiego organizmu największe znaczenie będzie miał związek alfa-tokoferol, bowiem jest on najlepiej przyswajalny i występuje w największej ilości produktów. Ponadto taka postać witaminy E, obok witamin A, D i K, to związki rozpuszczalne w tłuszczach. Oznacza to, że jest magazynowana przez nasz organizm, a nie wydalana z potem czy moczem, tak jak inne witaminy, które cechują się potencją na rozpuszczalność w wodzie.

Na czym polega dobroczynne działanie witaminy E?

Lista pozytywów, jakie niesie ze sobą ta wyjątkowa witamina młodości jest bardzo długa. Jednak opisywanie dobroczynnego działania witaminy E z pewnością należy rozpocząć od jej właściwości antyoksydacyjnych. Antyoksydanty, zwane także przeciwutleniaczami, to związki chemiczne usuwające z ludzkiego organizmu nadmiar wolnych rodników - odpowiedzialnych, notabene, nie tylko za przyspieszenie procesu starzenia się skóry, uszkadzanie zdrowych komórek i tkanek, ale co ważne, przyczyniających się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych oraz nowotworowych. Eliminując nadmiar wolnych rodników, Tokoferole skutecznie hamują proces starzenia się skóry i znacznie poprawiają jej kondycję.

Oprócz antyoksydacji działanie witaminy E to także:
- przeciwdziałanie zakrzepom,
- wspomaganie systemu nerwowego,
- wpływanie na prawidłową wydolność mięśni,
- wspomaganie wytwarzania nasienia,
- współodpowiedzialność za rozwój płodu,
- poprawa wzroku,
- zmniejszanie szkodliwego działania złego cholesterolu,
- wzmacnianie układu immunologicznego, szczególnie u osób starszych,
- ograniczanie szkodliwego wpływu biernego palenia i zanieczyszczeń środowiska,
- opóźnianie rozwoju chorób Alzheimera i Parkinsona,
- łagodzenie bólu wywołanego zaburzeniami krążenia,
- wspomaganie leczenia trądziku i innych chorób skóry,
- korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci,
- przyspieszanie gojenia ran,
- łagodzenie bólu piersi występującego w okresie przedmenstruacyjnym,
- ograniczanie ubytku elastyny i kolagenu, a więc sprawianie, że skóra staje się bardziej elastyczna, ujędrniona i mniej podatna na pojawianie się zmarszczek, ponadto Tokoferole przenikają w głąb warstwy hydrolipidowej, umacniając błony komórkowe i w efekcie ujędrniają skórę.

Jak widać dobroczynne działanie witaminy E tworzy obszerną listę. To właśnie ze względu na wielopłaszczyznowość jej pozytywnego wpływu na organizm jest tak powszechnie wykorzystywana w kosmetyce, np. w preparatach do twarzy na dzień, na noc, kremach pod oczy, do rąk, szamponach do włosów - i w mnóstwie farmaceutyków - lekach wspomagających walkę z trądzikiem, egzemą oraz przebarwieniami skórnymi.

Jakie są konsekwencje niedoboru witaminy E w organizmie?

Witamina E, jako witamina młodości, odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w dbaniu o naszą skórę, ale jest także znaczącym elementem codziennej diety. Niedobór witaminy E przekłada się na problemy z płodnością, ze wzrokiem oraz z koncentracją. Jako że jest ważna dla naszego układu nerwowego, jej spadek może powodować różnego typu dysfunkcje neurologiczne - takie jak degeneracja nerwów i mózgu.

Gdzie występuje witamina E?

Zważywszy na dobroczynne działanie witaminy E, warto z pewnością poznać jej źródło.
Największe występowanie witaminy E:
olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy,
oliwa z oliwek,
migdały i orzechy,
kiełki pszenicy,
W nieco mniejszych ilościach Tokoferole znajdują się w:
maśle i innych produktach przetworzonych,
zielonych warzywach.

Witamina E nie bez przyczyny nazywana jest witaminą młodości. Jej odpowiedni poziom w organizmie przekłada się nie tylko na nasze zdrowie, ale i atrakcyjny wygląd. Warto zatem pamiętać, że dla osób dorosłych dzienne spożycie witaminy E wynosi 12mg (18IU). Chociaż czasu nie da się zatrzymać, można przynajmniej zahamować nieco jego niepożądane działanie - i to tylko za sprawą Tokoferoli!

Zespół Vichy

go to top