OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy ryzyko wystąpienia raka skóry jest wyższe podczas menopauzy?

Okres menopauzy sprawia, że niektóre części organizmu tracą swoją odporność, a więc są bardziej podatne na ataki z zewnątrz, a także te od wewnątrz.

Czy ryzyko wystąpienia raka skóry jest wyższe podczas menopauzy?

Mocniej narażona na nie jest zwłaszcza skóra, a czynnikiem, który może jej w tym okresie zagrażać, jest słońce. Dlatego bez wahania powinnaś jak najczęściej stosować filtr przeciwsłoneczny. Dowiedz się, jak uchronić się przed rakiem skóry.

Rak skóry - czy menopauza może mu sprzyjać?

Keratynocyty są komórkami stanowiącymi aż 90% zewnętrznej warstwy skóry.

Rak skóry jest najczęstszym nowotworem złośliwym z ponad 1 milionem nowych przypadków rocznie w Stanach Zjednoczonych. Już od dawna wiadomo, że największym winowajcą jest w tym przypadku wystawianie się na działanie słońca. Narażanie się na ekspozycję promieni słonecznych jest czymś, co możemy w mniejszym lub większym stopniu kontrolować, dlatego zachęcamy, abyś i Ty przejęła kontrolę!

Badania kliniczne mogą sugerować wpływ estrogenów na rozwój raka skóry, ponieważ receptory estrogenowe znajdują się na keratynocytach skóry.


Z badań naukowych wynika również, że doustna antykoncepcja oraz terapia hormonalna w okresie menopauzy łagodzą objawy trądziku i spowalniają starzenie się skóry, natomiast niektóre badania wykazały związek między doustnym stosowaniem antykoncepcji a zwiększonym ryzykiem tego, że wystąpi rak skóry niezwiązany z czerniakiem. Dlatego musisz uważać na to, co ze sobą łączysz.

Dowiedz się więcej o skórze i zmianach hormonalnych okresie menopauzy

Proste sposoby, jak uchronić się przed rakiem skóry

Ponieważ ryzyko zachorowania na raka (w to wlicza się rak skóry) zwiększa się z wiekiem, zaleca się jego wczesną profilaktykę. Należy regularnie wykonywać samobadanie skóry, czyli dokładnie przyglądać się zmianom i oceniać, czy nie zmieniają wielkości, koloru, kształtu.

Dr Karolina Kopeć

Równie istotna jest dermatoskopia, czyli profesjonalne badanie zmian, przeprowadzane w gabinecie dermatologicznym. Samobadanie oraz kontrole u dermatologa umożliwiają szybkie rozpoznanie podejrzanych zmian skórnych i ich wycięcie. Początek menopauzy to dobry moment na umówienie się na wizytę u lekarza, dlatego nie zwlekaj z tym!
Do głównych czynników ryzyka zachorowania na raka skóry zalicza się: ekspozycję na słońce, wcześniej przebyte oparzenia słoneczne, przypadki, gdy występuje rak skóry w rodzinie, oraz typ skóry.

Jak uchronić się przed rakiem skóry? Zaleca się regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum ochrony oraz ponawianie nakładania filtra w ciągu dnia – to porada uniwersalna, ale o większym znaczeniu właśnie w okresie menopauzy. Kosmetyk z filtrem SPF 30-50 stosuj na wszystkie miejsca odsłonięte na ekspozycję promieni słonecznych, których nie przykrywasz ubraniem. Czasem warto to zrobić także wtedy, gdy masz cienkie ubranie, na przykład półprzezroczystą bluzkę.

O czym należy pamiętać

Skóra w okresie menopauzy nie jest już w stanie sama skutecznie się chronić ze względu na wahania poziomu estrogenów, a czasami również dlatego, że jest to dziedziczne. Warto więc zapamiętać, jak uchronić się przed rakiem skóry i pomóc sobie poprzez:
• odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną,
• regularne wizyty u dermatologa! Poproś swojego specjalistę, aby przynajmniej raz w roku sprawdzał Twoje pieprzyki i resztę skóry, zgodnie z zaleceniami stowarzyszeń dermatologów na całym świecie.


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

 

Rekomendowane produkty

go to top