OK

OK Cancel

Thank you

Close

Do picia, do połykania, do wygładzenia. Odkryj różne formy kolagenu.

 • favoris

Morski kolagen w proszku, wypełniacz kolagenowy, tabletki z kolagenem, kolagenowy zastrzyk pielęgnacyjny czy kolagen w płynie… W 2018 roku dostępnych jest wiele opcji uzupełnienia 1% kolagenu traconego przez skórę każdego roku w miarę jej starzenia.

Możemy wybierać spośród niezliczonych wód i tabletek kolagenowych, a także preparatów do wstrzykiwania zawierających kolagen z różnych źródeł – od morskiego do bydlęcego. Powodzeniem cieszy się też kolagen w kapsułkach, kolagen w proszku czy tabletki z kolagenem.

Przeanalizujmy różne warianty tego najważniejszego białka skóry.

czysty kolagen w postaci płynnej pochodzi zazwyczaj ze źródła morskiego

Kolagen do picia


Kolagen do picia, w niewielkiej dawce, zmieszany z witaminą C lub czysty kolagen w postaci płynnej, pochodzi zazwyczaj ze źródła morskiego. Producenci obiecują, że kolagen do picia jest przyjmowany i wchłaniany przez organizm i przenoszony do skóry właściwej przez naczynia krwionośne, aby wykazywać działanie odbudowujące i odżywcze od wewnątrz. Istnieją pewne dowody kliniczne sugerujące, że kolagen do picia może skutkować zwiększeniem gęstości kolagenu i poprawą jędrności skóry (1). Jedno z badań wykazało zauważalne zmniejszenie suchości skóry, zmarszczek i widoczności bruzd nosowo-wargowych, innymi słowy – marka przetestowanego kolagenu do picia faktycznie przeciwdziałała oznakom naturalnego starzenia. Kolagen w płynie w tym badaniu otrzymano z chrząstki ryb, która zawiera również przyjazny dla skóry niskocząsteczkowy kwas hialuronowy oraz pewne witaminy i minerały.

Kolagen w tabletkach? Czy kolagen w kapsułkach?


Hydrolizowany kolagen (powstający, gdy włókna kolagenowe zostaną poddane rozkładowi w celu lepszego wchłaniania) występuje w postaci licznych tabletek i rodzajów proszku. Obiecując poprawę stanu skóry, naukowcy starali się ustalić, czy kolagen w tabletkach bądź inny przyjmowany doustnie dociera do skóry właściwej. Jedno badanie z 2015 roku sugeruje, że tak. Dobry kolagen w tabletkach stosowany przez 8 tygodni – jak stwierdzili naukowcy – wpływa na istotny wzrost gęstości kolagenu w skórze właściwej. Dalsze badania ex vivo wykazały, że peptydy kolagenowe pobudzają produkcję kolagenu i glikozaminoglikanów (kolejnego składnika sieci podporowej macierzy zewnątrzkomórkowej skóry), co stanowi mechaniczną przyczynę zaobserwowanych efektów klinicznych (2). Dlatego warto sięgać po bogate w kolagen tabletki, kapsułki itp.

Kolagen na twarz do wstrzykiwania


Gdy popularnością cieszył się od dawna dobry kolagen w tabletkach, w latach 70. przyszła pora na kolagen do wstrzykiwania (czyli kolagen w płynie), często wytwarzany ze źródła bydlęcego, dostępny jako wypełniacz zmarszczek (3). W przeciwieństwie do postaci nadających się do picia i tabletek kolagen w płynie do wstrzykiwania jest ukierunkowany na działanie w określonych obszarach twarzy. W przypadku tej formy kolagenu należy spełnić rygorystyczne warunki kliniczne, a procedura nie jest zazwyczaj trwała, jednak mówi się, że zastrzyki te mogą stymulować produkcję kolagenu w organizmie (4).

Kolagen do twarzy – do wygładzenia


Jest powód, dla którego nie musisz szukać sformułowania „kolagen do twarzy” na liście składników w swoim produkcie przeciwstarzeniowym. Kolagen jest dużym białkiem, którego włókna są większe niż nasze pory, przez co nie mogą być wchłaniane przez skórę.

Jednak sam kolagen nie musi znajdować się w formule preparatu pielęgnacyjnego, aby mieć pozytywny wpływ na kolagen znajdujący się wewnątrz skóry. Zamiast tego wykorzystuje się znane składniki, które są łatwo wchłaniane przez skórę, i które wykazują sprawdzone działanie na produkcję kolagenu – komunikując się z komórkami skóry, aby produkowały go więcej. Jednym z najsilniejszych z nich są peptydy – superskładniki aktywne, których zdolność do pobudzenia syntezy kolagenu i zatrzymania jego zanikania została udowodniona klinicznie w badaniach in vitro.

Zastanawiając się, jaki kolagen na twarz wybrać, warto sięgnąć po LiftActiv Collagen Specialist – wypełnia skórę peptydami, które działają na widoczne objawy starzenia się skóry spowodowane utratą kolagenu: zmarszczki, wiotczenie, utratę jędrności i sprężystości, i które wykazują udowodnioną, skumulowaną w czasie skuteczność. Sięgając dodatkowo po kolagen tabletki, można osiągnąć spektakularny efekt!

Rekomendowane produkty

 • Bestseller

  Collagen Specialist

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Collagen Specialist

  Krem na dzień

  Innowacyjna formuła, stworzona w oparciu o aktywne składniki naturalne pobudza Twoją skórę do produkcji kolagenu. Wyjątkowe rezultaty w krótkim czasie.

 • Hyalu Mask

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Hyalu Mask

  Maski do twarzy

  Pełna regeneracja Twojej skóry w zaledwie 5 minut. Posiada największe stężenie kwasu hialuronowego ze wszystkich produktów Vichy, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie dziennej pielęgnacji Liftactiv.

 • Płatki hialuronowe na noc

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Płatki hialuronowe na noc

  Krem i serum pod oczy

  Pielęgnacja na poziomie gabinetów medycyny estetycznej. Innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu dostarczasz skórze pod oczami 100% kwasu hialuronowego dla wygładzenia zmarszczek.

 • Najczęściej czytane

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Składniki dermokosmetyków

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top