OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do suchej skóry?

  • favoris

Skłonność skóry do przesuszania to bardzo duży problem, z którym wiąże się wiele nieprzyjemnych objawów. Sucha skóra to nie tylko problem szorstkiego i łuszczącego się naskórka, ale też częste podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie i swędzenie skóry. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma stosowanie odpowiednich kosmetyków do suchej skóry, które zapewnią jej prawidłowy poziom nawilżenia i zapobiegnom nadmiernej utracie wody przez skórę. Podpowiadamy zatem, jak na co dzień radzić sobie z pielęgnacją suchej skóry!

Sucha skóra - przyczyny

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do suchej skóry?

Suchy naskórek to znak, że skóra z jakiś powodów utraciła zdolność do zatrzymywania wody w swoich strukturach. W dużym stopniu przyczyniają się do tego nieprawidłowości związane z przebiegiem procesu rogowacenia naskórka, jak również złuszczania jego warstwy rogowej. Przyczyną suchej skóry jest też niedobór lipidów w warstwie ochronnej naskórka (zbyt mała ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe), a także brak naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Wpływ na wymienione wyżej zaburzenia, a co za tym idzie skłonność do przesuszania skóry, mogą mieć różnorodne czynniki zewnętrzne i wewnątrzustrojowe np.:
* predyspozycje genetyczne,
* choroby skóry przebiegające z zaburzeniami wydzielania łoju i potu,
* choroby ogólnoustrojowe np. niedoczynność tarczycy,
* postępujący proces starzenia się skóry,
* niekorzystne warunki atmosferyczne np. niskie temperatury, promieniowanie UV, suche powietrze,
* częste przebywanie w klimatyzowanych lub centralnie ogrzewanych pomieszczeniach
* nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
8 brak właściwie zbilansowanej diety np. niedobór witaminy A.

Jeżeli zależy nam na tym, aby widocznie poprawić kondycję suchej skóry twarzy lub ciała, musimy skupić się na unikaniu szkodliwych dla niej czynników, jak również na prawidłowej pielęgnacji kosmetykami do suchej skóry, które pomogą jej odzyskać utracony komfort i uchronić ją przed wpływem niekorzystnych bodźców.

Nawilżanie suchej skóry - czyli krem do suchej skóry

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do suchej skóry?


Najważniejszym punktem w codziennej pielęgnacji suchej skóry jest jej regularne nawilżanie przy pomocy kremu intensywnie nawilżającego. W jego składzie powinny jednak znaleźć się nie tylko typowe substancje nawilżające np. gliceryna czy kwas hialuronowy, ale też substancje tłuszczowe, dzięki którym na skórze wytworzy się specjalna warstwa ochronna zapobiegająca migracji wody na powierzchnię skóry np. oleje roślinne, lanolina czy ciekłe woski. Takim składem charakteryzuje się m. in. krem nawilżający do suchej skóry ciała Vichy Ideal Body, który dodatkowo został wzbogacony regenerującą, wzmacniającą i kojącą wodą termalną. Jeśli nasza skóra wykazuje duże skłonności do podrażnień, zaczerwienień, swędzenia czy pieczenia, to bardzo ważne, by stosować takie kosmetyki, które odznaczają się skutecznymi właściwościami łagodzącymi.

Zadbajmy też o to, by w stosowanych przez nas preparatach pielęgnacyjnych do twarzy znalazły się ochronne filtry UV - słońce bardzo silnie oddziałuje na skórę i przyczynia się do jej nadmiernego przesuszania, dlatego kosmetyki z odpowiednio dobranymi filtrami powinny nam towarzyszyć, nie tylko podczas opalania, ale też każdego innego dnia.

Kosmetyki do suchej skóry - łagodne oczyszczanie

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do suchej skóry?

Nie mniej uwagi powinniśmy poświęcić łagodnemu oczyszczaniu skóry suchej, bowiem to właśnie podczas tej czynności naskórek bardzo często ulega przesuszeniu i podrażnieniu. Kosmetyki do oczyszczania suchej skóry powinny być pozbawione wysuszających i drażniących substancji takich, jak: alkohol, mydło, detergenty (np. SLS i SLES), kwasy owocowe czy konserwanty. Są to składniki, które osłabiają naturalną warstwę ochronną skóry, co tylko ułatwia proces ucieczki wody na powierzchnię skóry. Preparaty do oczyszczania powinny być nie tylko łagodne dla skóry, ale też wzbogacone nawilżającymi i delikatnie natłuszczającymi składnikami, które pomogą szybciej przywrócić skórze jej równowagę hydrolipidową. Pamiętajmy o aplikacji odpowiedniego kosmetyku pielęgnacyjnego każdorazowo po oczyszczaniu twarzy lub kąpieli ciała - tylko takie kompleksowe działanie może przynieść rzeczywistą poprawę kondycji naszej wysuszonej skóry.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top