OK

OK Cancel

Thank you

Close

Krem silnie nawilżający - jakie składniki powinien zawierać?

  • favoris

Codzienne nawilżanie skóry jest obowiązkiem każdej z nas, jednak szczególne znaczenie ma to w przypadku bardzo suchej skóry twarzy. Do jej codziennej pielęgnacji niezbędne jest posiadanie kremu silnie nawilżającego, który pomoże jej uporać się z nadmiernym przesuszeniem, a także uczuciem ściągnięcia, pieczenia czy swędzenia. Jakie składniki powinien zawierać mocno nawilżający krem do twarzy? Podpowiadamy, jaki powinien być krem do bardzo suchej skóry!

Dobry krem nawilżający powinien wzmacniać i chronić skórę

Nadmierne przesuszanie się skóry jest przede wszystkim efektem zaburzonej pracy gruczołów łojowych, produkujących niedostateczną ilość sebum, które nie jest w stanie chronić skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Mała ilość łoju sprawia, że osłabieniu ulega naturalna warstwa ochronna skóry, której zbyt cienka i delikatna struktura jest wyjątkowo podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Ponadto słaby płaszcz hydrolipidowy sprawia, że skóra bardzo łatwo traci wodę, przez co staje się przesuszona, odwodniona i szorstka. Dlatego tak ważne jest, by w tym przypadku regularnie dostarczać skórze odpowiednie składniki głęboko nawilżającego kremu, które nie tylko przywrócą jej komfort i zdrowy wygląd, ale też będą w stanie odbudować i wzmocnić jej barierę ochronną, by mogła lepiej chronić się przed szkodliwymi dla niej czynnikami - to znaczy promieniowaniem UVA i UVB, mrozem, wiatrem, klimatyzacją czy suchym i gorącym powietrzem.

Krem intensywnie nawilżający - co powinien posiadać?

Krem silnie nawilżający powinien być bogaty przede wszystkim w takie substancje, które pozwolą przywrócić skórze odpowiedni poziom nawodnienia i utrzymać go na niej przez cały dzień. Funkcję tę najlepiej wypełni krem z kwasem hialuronowym, np. Vichy Aqualia Thermal SPA - kwas hialuronowy to jedna z silniejszych substancji nawilżających, która przynosi efekt długotrwałego i głębokiego nawilżenia skóry. Doskonale sprawdzą się jednak również takie substancje, jak gliceryna czy mocznik, które również wykazują silne właściwości higroskopijne. Dobrze nawilżający krem do twarzy powinien też zawierać substancje, które uszczelnią naskórek, zapobiegną utracie wody przez skórę i wzmocnią jej barierę hydrolipidową - np. masło karite, olejki roślinne, kwas mlekowy, lanolina czy aquabioryl. Taki skład kremu nawilżającego sprawi, że nasza skóra nie tylko odzyska utraconą sprężystość i blask, ale również równowagę hydrolipidową.

Pielęgnacja bardzo suchej skóry - o czym jeszcze należy pamiętać?

Właściwa pielęgnacja suchej i bardzo suchej skóry nie opiera się tylko i wyłącznie na zastosowaniu mocno nawilżającego kremu do twarzy. Bardzo duże znaczenie ma tutaj zarówno właściwy sposób głębokiego oczyszczania twarzy, jak i regularne odżywianie skóry.

* Do oczyszczania bardzo suchej skóry starajmy się używać łagodnych preparatów, które będą pozbawione wysuszających i drażniących substancji,  np. alkoholu, mydła, detergentów. Takie składniki zaburzają równowagę hydrolipidową skóry i przyczyniają się do jej nadmiernego przesuszania.

* Dobrze, gdy w preparatach do oczyszczania znajdują się substancje o właściwościach nawilżających - to pozwoli dodatkowo wzmocnić jej strukturę.

* Bezpośrednio po oczyszczaniu skóry należy nałożyć na nią krem silnie nawilżający - lekko wilgotna skóra skuteczniej chłonie aktywne składniki preparatu pielęgnacyjnego.
Poza regularnym stosowaniem kremu intensywnie nawilżającego, warto też kilka razy w tygodniu zdecydować się na aplikację wybranej maski do twarzy, która dostarczy skórze odpowiednich substancji odżywczych.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top