OK

OK Cancel

Thank you

Close

Opalanie w ciąży - czy można opalać się będąc w ciąży?

 • favoris

Ciąża to z pewnością piękny czas. Jednak w jego trakcie trzeba niestety zmagać się z wieloma silnie zakorzenionymi w świadomości społecznej przekonaniami. Jednym z nich jest całkowity zakaz opalania się w ciąży. Czy jest on rzeczywiście wskazaną przestrogą, czy jedynie mitem ukutym z niedomówień? Jak jest w istocie? Czy można się opalać w ciąży? Czy też słońce w ciąży jest zakazane?

Czy całkowity zakaz opalania się w ciąży jest mitem?

Ginekolodzy i położne zgodnie przyznają, że co prawda opalanie w ciąży nie ma jako takich przeciwwskazań, ale za chwilę mocno podkreślają, że ciężarne powinny pamiętać o niekorzystnym wpływie promieniowania ultrafioletowego. Długotrwałe wylegiwanie się na plaży w pełnym słońcu nie jest wskazane dla kobiet oczekujących dziecka z kilku powodów. Przede wszystkim ma tu znaczenie fakt, że w okresie ciąży gospodarka hormonalna znacznie się zmienia - poziom estrogenów rośnie, a te, jak wiadomo, w połączeniu ze słońcem znacznie wpływają na produkcję melaniny (naturalnego barwnika skóry). Już sama gra hormonalna sprzyja powstawaniu zmian pigmentacyjnych i specyficznych plam na ciele. A jeśli doda się do tego silne działanie promieniowania UV, to w zasadzie gwarantuje wystąpienie na skórze nieestetycznych przebarwień. Plamy pigmentacyjne powstałe w okresie ciąży (melasma, chloasma) w terminologii dermatologicznej określane są jako “maska ciążowa”. I o ile można się jej pozbyć, co jest jednak procesem długotrwałym, to ma ona charakter nawrotowy - więc nawet jeśli poziom melaniny wyrównał się w okresie zimowym, bardzo prawdopodobne, że problem powróci z pierwszym mocniejszym wiosennym słońcem.
Ponadto zakaz opalania w ciąży znajduje słuszność ze względu na wysokie temperatury. Gorące powietrze i skwar mogą przyczynić się nie tylko do powstawania obrzęków i problemów z oddychaniem, ale także wywołać problemy krążeniowe. Dodatkowo w upale może dojść do przegrzania organizmu, co jest niebezpieczne dla płodu.
No dobrze, ale czy naprawdę każda ciężarna musi porzucić słoneczne wakacje i spędzać lato wyłącznie w mieście?

Jak prawidłowo opalać się w ciąży?

To prawda, że leżenie plackiem na słonecznej plaży nie wróży nic dobrego dla ciężarnej. Jednak całkowite unikanie słońca również nie będzie tu dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem pamiętać, że promienie słoneczne mają właściwości dobroczynne. Nie tylko podnoszą poziom endorfin, ale także wzmaga syntezę witaminy D3, która stanowi budulec kości i zabezpiecza organizm przed wieloma chorobami. Warto w tym miejscu nadmienić, że w Polsce, leżącej w stosunkowo słabo osłonecznionej strefie klimatycznej, duży odsetek kobiet wykazuje niedobór tej witaminy. W związku z czym dziś ginekolodzy zalecają jej suplementację wszystkim pacjentkom przy nadziei.
I dlatego też opalanie w ciąży nie może być całkowicie zakazane. Mądre przebywanie na słońcu, bez nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie UV oraz odpowiednia fotoprofilaktyka powinny przynieść wiele korzyści i nie stanowić zagrożenia dla przyszłej mamy oraz jej dziecka.

Jeśli planujesz opalanie się w ciąży, najpierw zadaj sobie kilka pytań:

- Która godzina?
Opalanie w ciąży lepiej rozpocząć po obiedzie. Między 11. a 15., kiedy słońce jest w zenicie, promieniowanie UV jest najsilniejsze, dlatego też lepiej w tych godzinach odpuścić sobie plażowanie.
- Opalanie brzucha w ciąży?
Pamiętaj, aby trzymać go w cieniu i osłaniać wilgotną chustką!
- Pamiętasz o oczach? Chroń je nosząc profesjonalne okulary przeciwsłoneczne z prawdziwym filtrem UV. Te kupione na słonecznym deptaku zazwyczaj nie spełniają swojej funkcji.
- Chronisz swoją skórę? Aby ustrzec się przed wystąpieniem plam pigmentacyjnych i przebarwień przed wyjściem na słońce użyj dobrego kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem (co najmniej +30), jak na przykład Vichy Ideal Soleil. Nie zapomnij także o swoim letnim kapeluszu z dużym rondem, dzięki któremu nie tylko będziesz pięknie wyglądać, ale także ochronisz dodatkowo twarz.
- Twoja skóra ma tendencje do przesuszania się? Aplikuj na nią kremy nawilżające. Gorące powietrze znacznie osłabia warstwę hydrolipidową skóry, sprawiając, że naskórek traci wodę i niezbędne lipidy.
- Zabrałaś ze sobą butelkę wody?
Opalanie w ciąży, czy w ogóle przebywanie na słońcu w tym okresie, może wiązać się z odwodnieniem organizmu. Można łatwo się przed tym zabezpieczyć, pijąc w upalne dni do 3 litrów płynów na dobę.

Zatem, czy w ciąży można się opalać? Oczywiście, że tak. I chociaż temat “ciąża a opalanie” jest dość kontrowersyjny, to nie należy zapominać, że słońce jest ludziom potrzebne, aby mogli zdrowo funkcjonować. A w szczególności dotyczy to kobiet oczekujących dziecka. Opalanie nawet w pierwszym trymestrze ciąży będzie korzystne i bezpieczne, o ile podejdzie się do niego z głową. Wiedząc, jak mądrze zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, brzuchatki mogą spokojnie planować słoneczne wakacje pod palmami!

Rekomendowane produkty

 • Matująca emulsja do twarzy SPF 50 VICHY IDEAL SOLEIL
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top