OK

OK Cancel

Thank you

Close

Regeneracja skóry - czyli jak zadbać o skórę po lecie?

Skóra po lecie jest z pewnością uroczo muśnięta słońcem. Jednak jeśli przyjrzymy się jej bliżej, z łatwością dostrzeżemy szereg mankamentów. Przesuszenie, trądzik, przebarwienia, nierówności - to tylko niektóre z efektów słonecznych (choć nie tylko) kąpieli. Sprawdź, co mówi dermatologia o regeneracji skóry po lecie - przywróć skórze dobrą kondycję!

Jaka jest kondycja skóry po lecie?

Regeneracja skóry - czyli jak zadbać o skórę po lecie?

Wiele osób po słonecznych wakacjach skarży się na uczucie ściągnięcia, pieczenia i wysuszenia skóry twarzy. To bardzo typowe objawy dla przesuszenia skóry powstałe na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, wiatr, piasek, małą wilgotność powietrza oraz zażywania kąpieli w słonym morzu czy basenie z chlorowaną wodą. Tego rodzaju czynniki środowiskowe zwiększają proces przeznaskórkowej utraty wody, przez co nasze ciało traci w upale nawet 4-krotnie więcej wilgoci niż w warunkach umiarkowanych. Ponadto ogromny udział w pogorszeniu się kondycji skóry po lecie bierze promieniowanie ultrafioletowe, które nie nie tylko pogrubia warstwę rogową naskórka, wywołując łuszczenie się skóry, nie tylko rozregulowuje melanocyty powodując przebarwienia, ale także sprzyja rozwojowi wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia.

Na czym polega regeneracja skóry po lecie?

Regeneracja skóry - czyli jak zadbać o skórę po lecie?

Dzisiejsza dermatologia zna wiele sposobów na to, aby przywrócić skórze dobrą formę po upalnych wakacjach. Główny z nich polega na przywróceniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, co odgrywa fundamentalną rolę w pielęgnacji skóry po lecie. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że tylko dogłębnie nawilżona może prawidłowo funkcjonować i uruchamiać procesy regenerujące. Brak nawilżenia bardzo szybko uwidacznia się pod postacią szorstkości, podrażnień, ściągnięcia, zmarszczek, krostek, a także przebarwień, a te niestety nie tak łatwo usunąć. Zresztą walka z nimi to kolejny krok regeneracji skóry. O ile w większości przypadków skuteczne okazują się zwykłe kosmetyki o konkretnym działaniu, o tyle w niektórych, tych poważniejszych, często niezbędna jest specjalistyczna pomoc. Wizyta u dermatologa po lecie jest konieczna, kiedy zauważymy na skórze niepokojące znamiona, kiedy pojawią się oparzenia słoneczne, bądź kiedy na skórze wystąpią głębokie przebarwienia czy plamy.

Jakich kosmetyków używać do posłonecznej regeneracji skóry?

Regeneracja skóry - czyli jak zadbać o skórę po lecie?

Głównym kosmetykiem do regeneracji skóry twarzy po lecie jest, jak łatwo się domyślić, krem nawilżający. Nie jest to bynajmniej zwykły krem, pierwszy lepszy z drogeryjnej półki. Do skutecznej odnowy skóry potrzeba preparatów o specjalnym składzie, które z jednej strony wykazują się działaniem okluzyjnym - zmniejszającym przeznaskórkową utratę wody - a z drugiej mają silne właściwości odżywcze. Dlatego też najlepsze kremy do pielęgnacji skóry po lecie to te, które, tak jak Vichy Aqualia Thermal, są wzbogacone w:
* substancje hydrofobowe, utrzymujące wilgotność naskórka, czyli tłuszcze roślinne, oleje mineralne, oleje roślinne, silikony czy woski,
* substancje o działaniu higroskopijnym, przyciągające cząsteczki wody, zwłaszcza gliceryna i kwas hialuronowy
* składniki odżywcze, szczególnie ekstrakty roślinne o wysokim stężeniu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) - olej lniany, konopny, słonecznikowy, kukurydziany,
* humektanty wchodzące w skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) - mocznik, mleczany, czy również kwas hialuronowy

Jakie zabiegi na twarz po lecie są szczególnie wskazane?

Regeneracja skóry - czyli jak zadbać o skórę po lecie?

Regeneracja skóry odwodnionej może przebiegać dwutorowo. Po pierwsze, opierając się na dbaniu o skórę w domu przy pomocy specjalnych kosmetyków, a po drugie, korzystając z zabiegów dermatologicznych. Które z nich przyniosą najlepsze efekty? Zwykłą regenerację skóry bez zmian chorobowych można rozpocząć od zabiegu nawilżającego np. algami. W przypadku pojawienia się posłonecznych poważniejszych mankamentów - przebarwień, trądziku, nierównomiernego kolorytu czy chociażby łuszczenia - lepiej jest skorzystać z czegoś poważniejszego:
* mezoterapia - to zabieg niechirurgiczny, polegający na wstrzyknięciu do skóry właściwej substancji nawilżających, odżywczych, czy nawet leczniczych. Przeciwdziała fotostarzeniu się skóry, pobudza ją i rewitalizuje. Jednak najlepsze efekty widoczne są po serii zabiegów
* mikrodermabrazja - oznaczająca mikropeeling, polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka. Zmiękczenie, a następnie usunięcie warstwy rogowej naskórka sprzyja wyrównaniu kolorytu oraz redukcji drobnych przebarwień
* peelingi chemiczne - czyli zabieg na twarz, wykonywany przy pomocy określonych kwasów. Pomaga w regeneracji naskórka, działa odmładzająco, rozjaśnia przebarwienia.

Najczęściej czytane

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Pielęgnacja ciała

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

Przeczytaj artykuł

go to top