OK

OK Cancel

Thank you

Close

Skład kosmetyków - czym charakteryzuje się dobry krem nawilżający?

 • favoris

Krem nawilżający to podstawowy kosmetyk na półce niemal każdej kobiety. Używają go nierzadko już nastolatki, a przed trzydziestką jego codzienna aplikacja powinna stać się obowiązkiem.

Jednak wiele z nas stosuje kremy bezrefleksyjnie – przy zakupie często kierując się marką z telewizyjnej reklamy, kolorowym opakowaniem czy promocją cenową w supermarkecie. To duży błąd, bowiem to od kremu nawilżającego, jakiego używamy, w ogromnej mierze zależy stan naszej skóry. Jaki kosmetyk wybrać, nie zaszkodzić naszej skórze, a przy okazji  - dobrze ją odżywić i sprawić by wyglądała na świeżą, promienną i zdecydowanie młodszą? Przede wszystkim, zapoznać się z etykietami kremów, które stoją w naszych łazienkach.

Teoretycznie – każdy krem jest nawilżający. Dotyczy to również preparatów łagodzących czy serum. Jednak nie każdy z nich ma dopisek „nawilżający” – a więc nie wszystkie mają za zastosowanie przede wszystkim poprawę nawilżenia skóry. Często mylnie sądzi się, że kremy nawilżające wprowadzają wodę do skóry. To mit; chodzi o uniemożliwienie ucieczki wody, która już znajduje się w tkankach. Kremy wzmacniają bariery skórne, które zatrzymują wodę wewnątrz tkanki, pozwalają także na zwiększenie mocy wiązań cząsteczkowych. Przeważnie kremy nawilżające nie mają w sobie zbyt wielu lipidów. To zapewnia ich lekką konsystencję i łatwe wchłanianie. Aby skóra była miękka, świeża i jędrna nie wystarczy jednak zatrzymać wodę w organizmie. Potrzebne są jeszcze dodatkowe substancje nawilżające. Jakie możemy znaleźć w dobrej jakości kremie?

Z pewnością kwas hialuronowy. Pojawia się on w każdym żywym organizmie. Tworzy strukturę skóry, razem z kolagenem czy elastyną. Z wiekiem, jego obecność w tkankach maleje. Potrzeba więc uzupełnienia, gdyż nic tak doskonale nie wiąże cząsteczek wody. Dodatkowo kwas hialuronowy tworzy skuteczną barierę ochronną przed jej wyparowywaniem. To chyba najczęstszy składnik popularnych kremów nawilżających. Nie mniej ważny jest kolagen – odpowiada on za trwałość i elastyczność naskórka. Innym istotnym składnikiem kremów nawilżających jest gliceryna. Gliceryna pełni rolę podwójną – zapobiega wysuszeniu tkanki ale i doskonale nawilża. Podobnie działa wazelina, która zmiękcza i wygładza skórę, jednocześnie powstrzymując wodę przed wyparowaniem. Mniej więcej te same funkcje pełni także parafina, glikol propylenowy czy, dodatkowo oczyszczające skórę, silikony.

Wartym uwagi kremem nawilżającym, wyróżniającym się świetnie dobranymi składnikami, jest Vichy Nutrilogie 2. Intensywnie nawilża nawet bardzo suchą skórę. Zapewnia działanie odżywcze, chroniąc przed dyskomfortem, powodowanym przesuszeniem, szorstkością skóry czy jej silnym ściągnięciem. Za jego silne działanie odpowiadają sfingolipidy – owoc wieloletnich badań w laboratoriach Vichy. Odbudowują one barierę hydrolipidową i chronią przed nadmierną utratą wody. Z uczuciem szorstkości skutecznie rozprawia się znana wszystkim woda termalna Vichy. Nutrilogie 2 jest odpowiedni również do skóry wrażliwej nie zawiera substancji uczulających czy podrażniających cerę. Nadaje się więc także dla alergików. Lekka formuła gwarantuje szybkie wchłanianie i natychmiastowy efekt. Komfort potrafi utrzymywać się nawet przez dwadzieścia cztery godziny po aplikacji.

Dobrze dobrany krem nawilżający jest bardzo ważny w codziennej pielęgnacji skóry. Szczególnie tyczy się to osób, które borykają się z nadmiernie przesuszoną, wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. Uważne czytanie etykiet ze składem danego kosmetyku pozwoli wybrać nam produkt idealny dla nas.

Rekomendowane produkty

 • Intensywnie pielęgnujący krem ​​do skóry bardzo suchej VICHY NUTRILOGIE
 • Najczęściej czytane

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Składniki dermokosmetyków

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top