OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sucha skóra twarzy - jaki krem wybrać?

Nawilżanie suchej skóry – najlepsze kosmetyki

Jak najszybciej nawilżyć suchą skórę w zależności od jej potrzeb? Podpowiadamy i polecamy najlepsze dermokosmetyki nawilżające z portfolio Vichy, aby ułatwić ci wybór odpowiedniej pielęgnacji.

  • Nie ma jednego idealnego kremu do skóry suchej. Pielęgnacja nawilżająca powinna uwzględniać wszystkie potrzeby skóry wynikające m.in. ze stylu życia i wieku.
  • W pielęgnacji nawilżającej ważna jest też ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – to główny powód przesuszenia skóry.
  • Innego kremu nawilżającego potrzebujeskóra młoda, wrażliwa, innego dojrzała czy z objawami fotostrzenia.
  • Szybką poprawę nawodnienia skóry przyniosą kosmetyki bogate w lipidy, które wzmacniają warstwę ochronną naskórka.

Nawilżanie suchej skóry

Skóra sucha może mieć różne potrzeby w zależności od nasilenia stopnia suchości, reaktywności, wieku czy wpływu czynników zewnętrznych. Warto je uwzględnić w doborze odpowiednich preparatów do codziennej pielęgnacji. Kosmetyki nawilżające skórę są oparte na 3 mechanizmach i rodzajach składników, które:

  • zatrzymują wodę w naskórku (działanie higroskopijne) – takie działanie mają przede wszystkim kwas hialuronowy oraz naturalny czynnik nawilżający (NMF), w skład którego wchodzą m.in. aminokwasy, kwas piroglutamionowy (PCA), mocznik, kreatynina, sole kwasy mlekowego, mikroelementy i inne,
  • odbudowują i uszczelniają barierę ochronną skóry – tutaj szczególnąrolę odgrywają lipidy, np. ceramidy i kwasy tłuszczowe, które wbudowują się w cement międzykomórkowy,
  • działają okluzyjnie – tworząc fizyczną barierę nieprzepuszczalną dla wody, np. woski roślinne.

Woda w naskórku pochodzi ze skóry właściwej – w pielęgnacji nawilżającej chodzi więc przede wszystkim o to, aby zapobiec jej nadmiernej ucieczce i odparowaniu.

Jak dobrać krem nawilżający do potrzeb skóry?


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Sucha i wrażliwa skóra twarzy

Skóra sucha jest zwykle cienka i często wykazuje cechy skóry wrażliwej, szybko reagując podrażnieniem na czynniki zewnętrzne, stres czy nieodpowiednie kosmetyki. W takim przypadku powinnaś wybierać dermokosmetyki, które nie tylko wzmacniają barierę ochronną skóry i zatrzymują w niej wilgoć na wiele godzin, ale też koją ją i łagodzą.

Tutaj niekwestionowanym bestsellerem jest gama Aqualia Thermal z kwasem hialuronowym – kremy z tej linii zawierają 97% składników pochodzenia naturalnego, nawilżają, wypełniają i regenerują skórę, przywracając jej równowagę hydrolipidową. W gamie znajduje się też innowacyjny preparat Aqualia Thermal Extrasensitive – kojąca pielęgnacja przeciw zaczerwienieniom i podrażnieniom, przeznaczona do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, skłonnej do podrażnień i zaczerwienień.

Skóra sucha twarzy narażona na działanie zanieczyszczeń

Ekspozom to ogół czynników, na jakie nasza skóra jest narażona przez całe swoje życie. Jej odwodnieniu sprzyjają przede wszystkim zanieczyszczenia oraz ekspozycja na działanie promieni UV. A już szczególnie niebezpieczne jest połączenie tych czynników – promienie UVA intensyfikują też szkodliwy wpływ pyłów mikrocząsteczkowych na skórę – dochodzi wtedy do silnego stresu oksydacyjnego i powstania tzw. tlenu singletowego, agresywnej cząsteczki, która prowadzi do utleniania lipidów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego skóry. Skóra ulega przesuszeniu.

Aby wzmocnić ochronę skóry przed ekspozomem, marka Vichy opracowała gamę Minéral 89, której skuteczność została potwierdzona badaniami.1 Szczególnym produktem jest Booster wzmacniająco-nawilżający z kwasem hialuronowym z wodą termalną Vichy w stężeniu 89%. Jego codzienne stosowanie zwiększa sprężystość skóry, dodaje jej promiennego blasku, sprawia, że staje się bardziej miękka, jednolita i wzmocniona.2 Już po godzinie od zastosowania boostera następuje poprawa w nawilżeniu skóry, a po 8 godzinach wzrasta ono o 21,3%.3 Gamę Minéral 89 uzupełniają Booster Oczy oraz maska wzmacniająco-regenerującaw płachcie.
Booster najlepiej stosować pod codzienny krem.

Bardzo sucha i odwodniona skóra twarzy

To skóra z objawami przesuszenia, takimi jak pieczenie, uczucie ściągania, a nawet drobne łuszczenie. Skóra może ulegać odwodnieniu okresowo, np. w okresie lata, zimą, pod wpływem nieodpowiedniej pielęgnacji. W takim przypadku warto sięgnąć po kremy bogatew lipidy, a więc składniki, które pomagają odbudować szczelność warstwy hydrolipidowej skóry i w ten sposób zapobiegają ucieczce wody z naskórka. Szybko przynoszą komfort, łagodzą swędzenie i zaczerwienienie, redukują szorstkość, uczucie napięcia i ściągnięcia przesuszonej skóry.

Sucha i pozbawiona blasku skóra twarzy

Powierzchnia przesuszonej skóry jest matowa i szorstka, co powoduje, że twarz staje się szara, ziemista, pozbawiona promiennego blasku. Dlatego intensywne nawilżenie zwykle przynosi też poprawę kolorytu i efekt rozświetleniaskóry. Możesz dodatkowo wspomóc ten efekt stosując dermokosmetyki nie tylko nawilżające, ale też ujednolicające koloryt skóry i dodające jej blasku.

Sucha skóra twarzy z objawami fotostarzenia

Fotostarzenie to nic innego jak starzenie się skóry wskutek ekspozycji słonecznej, a jego objawy kumulują się latami. Dla takiej skóry charakterystyczne są zmarszczki, utrata jędrności, przebarwienia, nadmierne rogowacenie i przesuszenie. Promienie UV są też główną przyczyną stresu oksydacyjnego, odpowiedzialnego między innymi za przyspieszony ubytek kolagenu, co powoduje zapadanie się tkanek wraz z wiekiem, utratę objętości i jędrności.

Jeśli twoja skóra jest przesuszona wskutek fotostarzenia, na pewno powinnaś zadbać nie tylko o jej intensywne nawilżenie (np. stosując gamęAqualia Thermal), ale też o silną regenerację i naprawę uszkodzeń. Skóra regeneruje się nocą – i warto to wykorzystać, stosując odpowiednio dobrane do potrzeb skóry i stopnia zaawansowania objawów kremy na noc, a także kuracje w postaci serum (np. z witaminą C i kwasem hialuronowym). W ciągu dnia chroń skórę przed słońcem – polecamy m.in. krem Collagen Specialist SPF 25 bogaty w składniki przeciwzmarszczkowe i nawilżające (np. peptydy, witaminę C, rezorcynę, kwas hialuronowy).

Sucha skóra twarzy w okresie menopauzy

Uważa się, że problem suchości skóry – w mniejszym bądź większym stopniu – dotyczy prawie 100% populacji po 60. roku życia.5 Związane to jest z zachodzącymi wraz z wiekiem zmianami w strukturze naturalnych lipidów (głównie ceramidów) odpowiedzialnych za funkcje ochronne warstwy rogowej naskórka, z nadmiernym rogowaceniem naskórka i zmniejszającym się wydzielaniem łoju i potu – u kobiet o ponad 50%6, co osłabia płaszcz ochronny skóry i sprzyja jej przesuszeniu. Ogromną rolę odgrywa też spadek poziomu estrogenów – ich niedobory powodują zmniejszenie aktywności keratynocytów i ścieńczenie naskórka, co szczególnie widoczne jest w obrębie twarzy, gdzie liczba receptorów estrogenowych jest duża. Zwiększa się przeznaskórkowa utrata wody, pogorszeniu ulega struktura płaszcza lipidowego, zmniejsza się odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych.

Jakie dermokosmetyki wybrać do codziennej pielęgnacji skóry w okresie menopauzy, gdy skóra wykazuje silne objawy przesuszenia?
Polecamy gamę Neovadiol i krem odbudowujący przeznaczony do skóry suchej – na bazie aktywnego składnika Pro-Xylane (stymulującego produkcję kolagenu) i kwasu hialuronowego. Jego działanie wzmocni serum z tej samej gamy.

Nawilżanie SOS

Jeśli twoja skóra okresowo potrzebuje intensywnego nawilżenia, np. po locie samolotem, po przebywaniu w suchym (np. klimatyzowanym, ogrzewanym) pomieszczeniu albo gdy nieodpowiednio ją pielęgnowałaś (np. stosując zbyt agresywne kosmetyki oczyszczające), warto postawić na błyskawiczne kuracje SOS:

maseczka – to najszybsza metoda na poprawę nawilżenia skóry, marka Vichy proponuje Nawilżającą Maskę Mineralną z wodą termalną bogatą w 15 minerałów i witaminą B3, a także Maskę wzmacniająco-regenerującą w płachcie z gamy Minéral 89, która dzięki połączeniu 89% wody wulkanicznej Vichy z kwasem hialuronowym już w ciągu 10 minut wzmacnia barierę ochronną skóry i zapewnia skórze 24-godzinne nawilżenie;

serum – stosuj je nawet 2 razy dziennie, tak długo, jak tego potrzebuje twoja skóra; do skóry suchej polecamy szczególnie serum intensywnie nawilżające z gamy Aqualia Thermal, którego formuła została zainspirowana roztworem izotonicznym; sprawia, że skóra szybko staje się nawodniona i wypełniona (to zasługa naturalnego kwasu hialuronowego), wzmocnione zostają funkcje bariery ochronnej naskórka, a efekt nawilżenie utrzymuje siędo 48 godzin;

krem lipidowy – możesz go zastosować w formie maski kojąco-nawilżającej, wystarczy nałożyć go na skórę grubszą niż zwykle warstwą i pozostawić na 15-20minut, następnie zebrać czystym płatkiem kosmetycznym bądź chusteczką jego nadmiar (to, co się nie wchłonęło); taka miniterapia szybko nawilży skórę, złagodzi uczucie ściągania i pieczenia, ukoi zaczerwienienie;

woda termalna w spreju – to prawdziwy dermokosmetyk SOS dla skóry suchej i wrażliwej; pozwala odświeżyć i nawilżyć skórę także w ciągu dnia – w pracy czy w podróży; jest bardzo łatwy w użyciu – wystarczy spryskać nią skórę z odległości ok. 30 cm i delikatnie osuszyć twarz chusteczką higieniczną (to ważne, w przeciwnym razie dojdzie do odparowania wilgoci z naskórka i przesuszenia skóry); woda termalna redukuje uczucie ściągnięcia i pieczenia, zmniejsza suchość skóry, jej zaczerwienienie i szorstkość.

Zobacz, jak jeszcze działa woda termalna na skórę.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

1 A review of protection against exposome factors impacting facial skin barrier function with 89% mineralizing thermal water. Jennifer Salsberg,Anneke Andriessen,Sonya Abdulla,Renita Ahluwalia,Jennifer Beecker,Megan Sander,Jordana Schachter. J Cosmet Dermatol. 2019 Jun;18(3):815-820. doi: 10.1111/jocd.12927. Epub 2019 Apr 9.
2 Test kliniczny prezprowadzony na grupie 52 kobiet po 4 tygodniach.
3 24 kobiety, 18-65 lat, pomiar za pomocą korneometru.
5-6 Barbara Zegarska, Magdalena Woźniak, Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia sięskóry. Gerontologia Polska, tom 14, nr 4, 153-159, ISSN 1425-4956, https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf

go to top