OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sucha skóra twarzy - przyczyny, porady, pielęgnacja

  • favoris

Skóra odwodniona to taka, w której jest zaburzona równowaga między odparowywaniem wody z naskórka, a jej dostarczaniem do niego ze skóry właściwej - warstwy znajdującej się bezpośrednio pod naskórkiem. Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych, a jego komórki odżywiane są na zasadzie dyfuzji ze skóry właściwej. Niski poziom wody w skórze powoduje problemy w jej funkcjonowaniu i regeneracji, co w konsekwencji prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia. Odwodnienie skóry może być cechą skóry suchej, normalnej, mieszanej, naczyniowej, a nawet tłustej.

Zdolność utrzymania prawidłowej ilości wody w skórze zależy od szczelności jej warstwy rogowej, czyli odpowiedniej ilości naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) na który składają się między innymi aminokwasy, lipidy, ceramidy, kwas PCA i mocznik. Cząsteczki NMF zapewniają odpowiednią ilość wody w obrębie naskórka i zapewniają jej parowaniu. Brak wystarczającej ilości naturalnego czynnika nawilżającego, którego poziom zmniejsza się także wraz z wiekiem prowadzi do uszkodzenia funkcji barierowych skóry i odparowywania wody. Im mniej NMF w skórze, tym staje się ona bardziej sucha, wrażliwa, poszarzała, ściągnięta i pozbawiona elastyczności. Skóra sucha jest więc jednocześnie zawsze skórą odwodnioną.

Sucha skóra twarzy - przyczyny

Pojawienie się suchych plam na twarzy oraz ogólne przesuszenie skóry jest najczęściej spowodowane przebywaniem w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, narażeniem skóry na kontakt z niskimi temperaturami, wiatrem i mrozem. Skóra może stać się sucha także w wyniku niewłaściwej pielęgnacji i zbyt częstego złuszczania. Winowajcą jest również zbyt częste korzystanie z kąpieli słonecznych oraz wizyty w solarium, które ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na skórę. Skóra sucha jest również jednym z ubocznych objawów zbyt rygorystycznych i ubogich w tłuszcze diet odchudzających.

SOS dla skóry suchej

Szorstka, sucha skóra na twarzy jest nie tylko problemem estetycznym, ale również powoduje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia. W skrajnych przypadkach może nawet pękać. Brakuje jej odporności na czynniki zewnętrzne, łuszczy się, stale wygląda na zmęczoną i szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia.
Pierwszym krokiem do zapewnienia jej komfortu jest delikatne oczyszczanie za pomocą syndetów, pianek lub płynów micelarnych oraz stosowanie preparatów odbudowujących płaszcz lipidowy skóry. Zawierają one substancje wbudowujące się w naskórek, pomagające go uszczelnić, a tym samym zmniejszyć przeznaskórkową utratę wody.
Drugim krokiem jest stosowanie kremów nawilżających o bogatszej konsystencji, które oprócz składników wiążących wodę skórze zawierają bogate w kwasy tłuszczowe oleje roślinne. Do tej grupy kremów należy Vichy AQUALIA THERMAL, krem przeciw objawom zmęczenia. Ten innowacyjny krem na noc dzięki zawartości kwasu hialuronowego, Aquabiorylu tworzącego na powierzchni skóry ochronną powłokę zabezpieczającą skórę przed odwodnieniem oraz skwalenu będącego składnikiem płaszcza lipidowego skóry doskonale chroni, nawilża i zwiększa elastyczność przesuszonej skóry twarzy. Skóra odzyskuje komfort,  jest gładka, jędrna, wypoczęta, a dzięki bogatej konsystencji i lekkiej formule krem odżywia nie pozostawiając tłustej warstwy.

A na koniec...

Pamiętaj, że pielęgnacja zewnętrzna za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków powinna być elementem całościowej strategii dbałości o jakość i nawilżenie skóry. Nie zapominaj o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości wody, minimum 1,5 litra na dobę diecie bogatej w oleje roślinne stanowiące wartościowe źródło kwasów omega 3 i ryby, główne źródło występowania kwasów omega 6.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top