OK

OK Cancel

Thank you

Close

Segment :

Swędzi Cię skóra głowy? To może być łupież suchy

  • favoris

Swędzenie skóry głowy może mieć różne przyczyny - czasami winne jest temu stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów, a czasami podrażnienie wywołane innymi czynnikami zewnętrznymi.

Swędzenie skóry głowy to również jeden z objawów towarzyszących łupieżowi suchemu. Łupież suchy, a co za tym idzie swędzenie skóry to jednak dolegliwości, które można poddać skutecznemu leczeniu. Jak rozpoznać, czy na pewno mamy do czynienia z łupieżem suchym? I w jaki sposób go leczyć?

Objawy łupieżu suchego

Z łupieżem suchym mamy do czynienia wtedy, gdy z naszej głowy sypią się białe, suche łuski, najlepiej widoczne na ubraniach w ciemnym kolorze. Wbrew powszechnej opinii nie jest to jednak efekt przesuszania się włosów, lecz wręcz przeciwnie - delikatnego łojotoku. Ten rodzaj łupieżu przebiega zwykle bez stanu zapalnego na skórze głowy, ale może towarzyszyć mu świąd, który dla zmagających się z nim osób jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Po każdym myciu głowy można zauważyć krótkotrwałą poprawę w kondycji włosów, jednak problem złuszczania się naskórka bardzo szybko powraca a nasilać go może np. intensywne suszenie suszarką do włosów, zbyt ciepła woda stosowana do mycia włosów lub niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek.. W większości przypadków łupieżowi suchemu nie towarzyszy nadmierne wypadanie włosów, ale mogą one stać się dużo bardziej suche i łamliwe.

Co stosować na łupież suchy?

Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z łupieżem, zanim zaczniemy leczyć się na własną rękę, najlepiej poddać skórę swojej głowy pod obserwację lekarza, który oceni, czy na pewno zmagamy się z łupieżem, a nie inną chorobą skóry i jaki typ łupieżu nam doskwiera. To bardzo ważne, abyśmy mieli pewność, że nasz łupież to łupież suchy, a nie łupież tłusty, bowiem sposoby leczenia tych dwóch rodzajów schorzeń są zupełnie inne.

Leczenie łupieżu suchego warto rozpocząć od zmiany stosowanego do tej pory szamponu do włosów na szampon przeciwłupieżowy. Bardzo ważne jest jednak to, aby był on przeznaczony konkretnie dla osób zmagających się z łupieżem suchym np. Vichy Dercos szampon przeciwłupieżowy dla włosów suchych. W tym przypadku może nie sprawdzić się większość drogeryjnych produktów, które nie rozgraniczają łupieżu na suchy i tłusty. Zdecydowanie lepiej wybrać apteczny i bezzapachowy produkt o neutralnym pH dla skóry.

Może zdarzyć się, że po zastosowaniu leczniczego szamponu przeciwłupieżowego, na początku łupież się nasili, ale w niektórych przypadkach traktuje się to właśnie jako dowód jego skuteczności. W ten sposób usuwaon zalegającą łuskę i szybciej oczyszcza skórę. Jednak i w tym przypadku należy zachować ostrożność, bowiem jeśli łuszczenie skóry nie ustąpi po kilku jego zastosowaniach, może okazać się, że szampon posiada w składzie substancje drażniące naszą skórę i trzeba będzie wymienić go na inny.

Łupież suchy - lecz i zapobiegaj

Łupież suchy jest schorzeniem o charakterze przewlekłym i nawrotowym, co oznacza mniej więcej tyle, że jego leczenie jest długotrwałe, a objawy mogą powrócić. Dlatego wybrane szampony na łupież warto stosować nie tylko podczas kuracji przeciwłupieżowej, ale też jakiś czas po zakończeniu leczenia, by zapobiec jego nawrotom.

Najczęściej czytane

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

go to top